Ana Sayfa | DÜNYA

Yunanistan, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu kıskacında

euro greece

AB Komisyonu Başkanı Yunanistan krizine ilişkin bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında olası en iyi çözüme ulaşma yönünde kararlılık ve sabırla sürdürülen müzakerelerin Yunanistan Hükümeti'nin referandum kararıyla tek taraflı olarak ve gerçeğin tamamı paylaşılmadan sona erdirildiğini dile getirdi.

Dr Bahadır Kaleağası tarafından hazırlanan TÜSİAD AB Temsilciliği Haftalık Bülteni'nde aşağıdaki konular ele alındı. TÜSİAD AB Temsilciliği'nin Haftalık bületeni şöyle: 

AB - Asya ilişkileri AB Dışişleri Konseyi toplantısının ana gündem maddesi idi.

Çin’deki Avrupa Ticaret Odası Çin ekonomisinin görünümü ve Çin’de faaliyet gösteren Avrupalı şirketlerin Çin ekonomisi hakkındaki görüşlerini içeren bir araştırma raporu hazırladı.

AB – Küba arasında ilk Üst Düzey İnsan Hakları Diyaloğu toplantısı 25 Haziran’da Küba’da gerçekleşti.

Kazakistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne katılım müzakerelerinin tamamlanmasına ilişkin olarak AB tarafından yapılan açıklamada Kazakistan’ın Aralık ayında düzenlenecek olan bakanlar düzeyindeki toplantıya katılmasının beklendiği belirtildi.

AB Komisyonu Nepal'in 7,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında yeniden yapılandırılması süreci için 100 milyon  €’luk mali destek sağlayacak.

AB – Orta Afrika arasında 2014 – 2020 dönemi için 350 milyon €'luk Orta Afrika Bölgesel Endikatif Programı imzalandı.

Yunanistan’ın AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu tarafından sunulan reform önerilerini 26 Haziran akşamı reddettiği açıklandı.

AB Komisyonu Başkanı Yunanistan krizine ilişkin bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında olası en iyi çözüme ulaşma yönünde kararlılık ve sabırla sürdürülen müzakerelerin Yunanistan Hükümeti'nin referandum kararıyla tek taraflı olarak ve gerçeğin tamamı paylaşılmadan sona erdirildiğini dile getirdi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz 30 Haziran Salı günü Yunanistan için kurtarma programının bitimi sonrası referanduma kadar olan geçiş sürecinde olumsuz etkilerin azaltılması için uygulanabilecek tedbirleri görüşmek üzere bir toplantı gerçekleştirilmesinin planlandığını açıkladı.

AB Liderler Zirvesi 25 – 26 Haziran’da gerçekleşti.

AB Komisyonu'nun tahminlerine göre yenilenebilir kaynaklar geçtiğimiz yıl AB'deki toplam enerji üretiminin % 15,3'ünü karşıladı.

Avrupa Parlamentosu AB Komisyonu Başkanı Juncker’in liderliğinde hazırlanan  Yatırım Planı’nı  destekleme kararı aldı.

Avrupa Parlamentosu Euro Alanı ekonomik yönetişimi üzerine önerilerini sundu.


Flaş haber, Libya'da 90 göçmen öldü iddiası

Avrupa'ya ulaşmak için küçük bir lastik botla Libya kıyılarından açılan 90 göçmen hayatını kaybetmiş olabilir

İtalya'daki deprem futbol maçını durdurdu

İtalya Birinci Futbol Ligi'nin (Serie A) 10. haftasında dün akşam oynanan Pescara-Atalanta maçı esnasında meydana gelen deprem nedeniyle maç durdu

İdlib'de okula bombalı saldırı, 22 çocuk hayatını kaybetti

Suriye'nin İdlib kentinde bir okula art arda düzenlenen saldırılar sonucu 22 çocuğun hayatını kaybettiği öğrenildi