Ana Sayfa | DÜNYA

"Cennet Bahçesi" İngiltere'de birinci seçildi

"Cennet Bahçesi" İngiltere'de birinci seçildi

İngiltere'nin Çiçek Fuarı'nda "Cennet Bahçesi" 'En İyi Dünya Bahçesi' seçilerek altın madalya kazandı

Bu yıl 25'incisi düzenlenen ve bir birinden güzel bahçelerin sergilendiği dünyanın en ünlü Çiçek Fuarı'na bu yıl ilk kez katılan Türkiye "Cennet Bahçesi" konseptiyle altın madalya alarak 'En İyi Dünya Bahçesi' ödülünü kazandı.

BBC TÜRK BAHÇESİ'NDEN CANLI YAYIN YAPTI

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ilk kez yer aldığı Hampton Court Çiçek Fuarı'nda, Türk tasarımcı Nilüfer Danış tarafından tasarlanan, 'Cennet Bahçesi', 10'uncu yüzyıl Orta Asya'sındaki Türk cennet bahçelerinden esinlenerek tasarlanmış. Amaç, Türk çiçeği, iklimi, kültürü ve tarihini yansıtarak, eski Türk imparatorluk bahçeleri ve yaşamının önemini arttırmak.

'Cennet Bahçesi' yerli ve yabancı basın mensuplarının ilgi odağı oldu. Fuarın en gözde bahçesi olan Türkiye'nin Cennet Bahçesi'nden İngiliz BBC televizyonu, gün boyu canlı yayın gerçekleştirdi.

ANTALYA EXPO'DA TANITILIYORGördükleri yoğun ilgi karşısında büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Londra Kültür ve Tanıtım Ataşesi Ali Selçuk Can, “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, bu yıl 'Cennet Bahçesi'yle etkinliğe ilk kez katıldık. Bu ilk yılımız olmasına rağmen çok büyük ilgi gördü. Gün boyu süren ziyaretlerin ardından 'En İyi Dünya Bahçesi' ödülünü alarak altın madalyaya sahip olmak bizim için oldukça sevindirici ve gurur verici oldu" diye konuştu. Can, ayrıca İngiltere'de bahçe kültürünün çok gelişmiş olduğu dikkate alındığında Kültür ve Turizm Bakanlığının bu çiçek fuarına katılımı yolu ile özellikle ülkemiz florası, endemik bitkileri ve bahçe kültürünün tanıtımının yapılmış olmasının önemine değinerek, fuar esnasında dağıtılan broşür ve kartlar aracılığı ile de 2016 yılında Antalya'da gerçekleştirilecek EXPO fuarı hakkında farkındalık yaratmanın da amaçlandığını söyledi.

 

 

İngiltere'deki Hampton Court Sarayı'nda her yıl yapılan ve binlerce kişinin ziyaret ettiği "Hampton Court Çiçek Fuarı"nda bu yıl biri İslami unsurlar taşıyan diğeri Ege bölgesi temalı iki Türk bahçesi sergileniyor.  İnşasına 14. yüzyılda başlanan, başkent Londra'daki Hampton Court Sarayı'nın arka bahçesinde her yıl binlerce kişiyi ağırlayan "Hampton Court Çiçek Fuarı", 25. yılında "Cennetin Bahçesi" ile "Ege'nin Ruhu" isimli iki Türk bahçesinin yanı sıra daha birçok bitki türü, bahçe malzemeleri ve mobilyalarını sergilemek üzere kapılarını ziyaretçilere açtı.  Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle hazırlanan "Cennetin Bahçesi" adlı bahçenin tasarımcısı Nilüfer Danış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk ve İslami unsurları yansıtan bir bahçe tasarladığını ifade etti. 15 yıldır İngiltere'de çalışan Danış, Orta Asya Türklerinin göçebelik kültüründen günümüzün renkli bahçelerine kadar çeşitli geçiş süreçleriyle, Türk tarihinden ilham alarak bahçeyi tasarladığını dile getirdi. Danış, Türk tarihinin yanı sıra, geleneksel İslami unsurlardan da etkilendiğini belirtti.  Bahçenin ziyaretçilerden yoğun ilgi gördüğünü kaydeden Danış, "Bir cennet bahçesi teması oluşturma çerçevesinde, meyve ağaçları, selvi ve çınar kullandım. Gölge ve su ögeleri Türk bahçelerinde çok önemli. Ayrıca mermer kullanımı ferahlık ve serinliği simgeliyor. Sıcak renkli kokulu çiçekler yine bahçelerimizde ünlü. Bunlar tasarıma bir yumuşaklık katıyor. Lalezar ve gülistan bahçeleri tarihimizde çok yaygın. Ancak bu dönem lalezar için çok geç olduğundan diğer çiçeklerle harmanlayarak gülistan yaptık" diye konuştu.  "Cennetin Bahçesi"ni ziyaret edenler ayrıca Türk sanat müziği dinleme imkanı da buluyor.  - "Bahçemizi ziyaret edenler, Türkiye'ye tatile gitmeyi düşünüyor"  

 

 

Fuarda sergilenen bir diğer Türk bahçesi olan "Ege'nin Ruhu"nun tasarımcısı Esra Parr da, bahçenin tasarımında yaz tatillerini geçirdiği Bodrum'un büyük rolü olduğunu ifade ederek, "Bodrum mimarisinden esinlendim. Beyaz ve mavi renkleri, begonvilleri kullandım. Bahçe bir Ege tatilini simgeliyor. Bahçemizi ziyaret edenler, temadan etkilendiklerini ve Türkiye'ye tatile gitmeyi düşündüklerini ifade ediyor" dedi.  Fuar nedeniyle 1990 yılından bu yana Londra'nın güneybatısındaki sarayın bahçesinin bulunduğu alan büyük bir botanik bahçesine dönüştürülüyor.  5 Temmuz'da sona erecek fuarda, bahçe malzemeleri ve mobilyalarından, rengarenk, yeni türdeki çiçek ve ağaçlara, değişik peyzaj tasarımlarına kadar birçok şey görülebiliyor.

Kuzey Kore ABD'yi uçak gemisini batırmakla tehdit etti

ABD'nin Kore Yarımadası'na doğru ilerleyen uçak gemisini batırmak için Kuzey Kore ABD'yi tehdit etti

Fransa'da Macron ve Le Pen ikinci tur için karşı karşıya gelecek

Fransa'da dün gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 'En Marche' (Yürüyüş) hareketinin lideri Emmanuel Macron birinci, aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen ikinci oldu

Seçim sonrası Fransa karıştı vatandaş sokağa indi

Fransa'da yapılan seçimlerin ilk turunda aşırı sağcı Marine Le Pen'in ikinci tura geçmesi vatandaşlar tarafından sokağa çıkılarak protesto edildi