Ana Sayfa | DÜNYA

Afganistan'da İdama Çarptırılan 4 Kişinin Cezası iptal oldu

afganistan

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Temyiz Mahkemesi, Kur'an-ı Kerim yaktığı iddia edilen kadını linç ettikleri gerekçesiyle 4 kişiye verilen idam cezasını iptal etme kararı aldı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Temyiz Mahkemesi, Kur'an-ı Kerim yaktığı iddia edilen kadını linç ettikleri gerekçesiyle 4 kişiye verilen idam cezasını iptal etti. 3 kişi 20 yıl bir kişi 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İDAMLAR HAPİS CEZASINA ÇEVRİLDİ

Kabil Temyiz Mahkemesi Hakimi Abdul Naser yaptığı açıklamada, Farhunda isimli 27 yaşındaki kadının linç edilmesi üzerine, Kabil 1. Mahkemesi tarafından idam cezasına çarpılan 4 kişinin idam hükmünü iptal ettiklerini, bu kişilerden üçünü 20, birini de 10 yıl hapis cezasına mahkum ettiklerini söyledi.

18 YAŞINDAN KÜÇÜK OLDUĞU İÇİN 10 YIL CEZA ALDI

Söz konusu kişilerden birinin yaşı 18'in üzerinde olmadığı için 10 yıllık hapis cezasına mahkum edildiğini vurgulayn Naser, "Afganistan'ın ceza kanunu bir insanı kasten öldürene idam ya da uzun süreli hapis cezası verilmesine hükmediyor, biz de bu kişilere uzun süreli hapis cezasına mahkum ettik" dedi.

MUSKA YAZAN ADAM SERBEST KALDI

Naser, Farhunda'nın öldürmesiyle ilgili gizli yapıldığı iddia edilen ikinci duruşmanın açık şekilde gerçekleştirildiğini savundu.

Farhunda'nın Kur'an-ı Kerim'i yaktığı iddiasını ortaya koyan ve kalabalığı onun öldürmesi için teşvik eden, muska yazdığı belirtilen kişinin de mahkeme tarafından serbest bırakıldığı bildirildi. 

Kadının ailesi ve dosyayı takip eden Afgan insan hakları aktivistleri, ikinci duruşmanın gizlice düzenlendiğini belirterek, duruşmayla ilgili defalarca bilgi almaya çalıştıklarını ancak bilgi verilmediğini ve bu nedenle katılamadıklarını öne sürdü. 

BİRİNCİ MAHKEME KARARI

Kabil 1. Mahkemesi, Farhunda'nın öldürülmesiyle ilgili yakalanan 30'u sivil, 19'u polis 49 kişiden 4'ünü idama mahkum etmiş, sanıklardan 8'ini 16'şar yıl hapis cezasına çarptırmış, 18 kişiyi ise delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakmıştı.

Mahkeme, görev ihmali nedeniyle gözaltına alınan 19 polisten de 11'ini bir yıl hapse mahkum etmiş, sekizini de serbest bırakmıştı.

KUR'AN YAKTIĞI SANILMIŞTI

Farhunda, Mart ayında Kabil'deki bir caminin önünde Kur'an-ı Kerim yaktığı iddiasıyla linç edilmişti. Daha sonra olay yerinde Kur'an değil, Farsça yazılmış ve muska olduğu sanılan, bir kısmı yanmış kağıt parçaları bulunmuştu.

Devlet Başkanı Eşref Gani, Farhunda'nın ölümünü araştırmak için komisyon görevlendirmişti. Komisyon, 30 günlük araştırması sonucunda Farhunda'nın suçsuz olduğunu açıklamıştı.

Şam Uluslararası Havalimanı'nda büyük patlama

Şam Uluslararası Havalimanı'nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından yangın meydana geldi

Beyaz Saray'da gündem Kuzey Kore

Beyaz Saray'da yetkililer ABD senatörlerine Kuzey Kore konusunda brifing verdi

Fransa'daki seçimlerin ilk tur resmi sonuçları açıklandı

Fransa Anayasa Konseyi, cumhurbaşkanı seçimin ilk tur sonuçları ile ilgili İçişleri Bakanlığının iki önce paylaştığı verileri doğrulayarak resmi sonuçları açıkladı