Ana Sayfa | DÜNYA

Kanada'da geçen hafta başlayan yangın kontrol edilemiyor

Yangın

Kanada'da geçen hafta başlayan orman yangınları, kontrol altına alınamıyor. 10 bin kişinin tahliyesine karar verilirken, birçok otoyol da ulaşıma kapatıldı

Kanada'nın Saskatchewan eyaleti ile Alberta eyaletinin sınır bölgesinde başlayan orman yangınları kontrol altına alınamıyor. Giderek yayılan yangınlar, Saskatchewan, Alberta ve British Colombia eyaletlerinde etkili oluyor.

10 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLECEK

Saskatchewan Eyalet İtfaiye Komisyonu, Lac La Ronge Kızılderili Yerleşim Şeridi'ndeki yaklaşık 10 bin kişinin tahliyesine karar verdi. Alevlerin bazı bölgelerde evlere 300 metreye kadar yaklaştığı bildiriliyor.

BİNALAR KÜL OLDU!

Saskatchewan Eyalet Çevre Bakanlığı Sözcüsü Steve Roberts, eyalet genelinde halen 114 büyük yangının kontrol altına alınmasına çalışıldığını duyurdu. Roberts, alevlerin Weyakwin kasabasında 1, Wadin Bay'de 3 ve Montreal Lake Yerli Yerleşim bölgesinde 6 binayı tamamen kül ettiğini bildirdi.

OTOYOLLAR ULAŞIMA KAPANDI

Saskatchewan'da orman yangınları nedeniyle 916, 969, 165, 102 ve 955 sayılı otoyollar ulaşıma kapandı. Eyaletteki 114 yangına 600 itfaiye eri, 8 yangın uçağı, 53 helikopter ve 18 tankerle müdahale ediliyor.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Orman yangınları, British Colombia eyaletinde de acil durum ilan edilmesine neden oldu. Kelwna, Port Hardy ve Pemberton bölgesini etkisi altına alan alevler nedeniyle yüzlerce ev boşaltıldı. Port Hardy Belediye Başkanı Hank Bood, şehirdeki resmi kurumlara ait barınma ünitelerinin, yangından kaçan ya da evlerinden tahliye edilenlere tahsis edildiğini açıkladı.

Öte yandan Alberta Sağlık Bakanlığı, orman yangınlarının, hava kalitesini olumsuz etkilediğini belirterek, halkı uyardı.

24 SAAT ARALIKSIZ ÇALIŞIYORLAR

Alberta'nın kuzeyinde halen 120 farklı noktada orman yangınının devam ettiğini açıklayan Alberta Orman Yangınları Merkezi Sözcüsü Geoffrey Driscoll, bin 600 itfaiyecinin yangınları kontrol altına almak için 24 saat aralıksız görev yaptığını söyledi. Geoffrey Driscoll, yangınların kırsal bölgede dağınık olarak yaşayan yerli kabileleri tehdit ettiğini ve ilk etapta insanların tahliyesine öncelik verildiğini kaydetti.

DUMANLAR KİLOMETRELERCE UZAKTAN BİLE GÖRÜLÜYOR

Saskatchewan, Alberta ve British Colombia'da etkili olan orman yangınlarının dumanları, kilometrelerce uzaktan bile görülmeye başlandı. Sadece Saskatchewan eyaletinde 450 bin hektara ulaşan yanan ormanlık alanın, diğer iki eyalette yanan alanlarla daha büyük rakamlara ulaştığı sanılıyor.

Orman yangınlarının etkili olduğu bölgelere, başka eyaletlerden de takviye birlikler katılıyor. Her üç eyalette de etkili olan sıcak, kuru ve rüzgarlı havanın, yeni yangınların çıkmasında etkili olduğu bildiriliyor.

PİKNİK VE JAMP ATEŞİ YASAKLANDI

British Colombia Çevre Bakanlığı, eyalet genelinde piknik ve kamp ateşi yakılmasını ve havai fişek atılmasını yasakladı.

 

Fransa medyası aşırı sağcı Le Pen'e tepkili

Fransa'da 28 medya kuruluşu, cumhurbaşkanı adayı aşırı sağcı Marine Le Pen'e, düzenlediği mitinglerde basına uyguladığı kısıtlama ve engellemeler nedeniyle tepki gösterdi

Trump'tan flaş açıklama Kuzey Kore'yle diplomatik yollardan anlaşmak istiyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore ile ABD arasında son günlerde yaşanan gelişmeleri yorumlayarak ülke ile sorunlarını diplomatik yollarla halletmek istediğini açıkladı

Makedonya Meclisi karıştı 1'i ağır 9 kişi yaralandı

Makedonya meclisinde yapılan seçim sonucunda meclis başkanı seçildi. Ardından çıkan olaylarda 9 kişi yaralandı