Ana Sayfa | DÜNYA

Yunanistan referandumda hayır oylarıyla Avrupa Birliği'ne rest çekti

Merkel ve Cipras

Yunanistan Çalışma Bakanı Panos Skourletis, referandumdan çıkan sonuçla kreditörlere karşı güçlendik dedi. Yunanistan Avrupa Birliği'ne rest çekti. Atina'da 'Hayır'cıların referandum sonuçlarını izlediği Klafthmonos Meydanı'nda sonuçları değerlendiren Atinalıların yorumları şöyle

Leferi, 23 yaşında, Siyaset Bilimi mezunu, işsiz: "Çok mutluyum, artık Avrupa ile daha güçlü pazarlık edebileceğiz. Avrupa'ya Yunan halkının gücünü gösterdik."

Yorgos, 23 yaşında: "Yüzde 55 civarı bekliyordum. Çok sevinçliyim"

Başmüzakereci: Uygulanabilir bir çözüm için müzakere edeceğiz

 Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve başmüzakereci Euclid Tsakalotos, Yunan Star TV'ye referandum sonrası "Finansal olarak uygulanabilir bir çözüm için müzakere edeceğiz" dedi.

Hükümet ve alacaklıların beş ay boyunca bazı temel sorunlarda uzlaşı sağlayamadığının hatırlatılması ve 48 saat içinde bir anlaşma sağlanıp sağlanamayacağı sorusu üzerine Tsakalotos şu yanıtı verdi:

"Birincisi, hükümetin artık halk arasında kabul gören bir yetkisi var ve ikincisi de IMF'nin son raporu Yunanistan'ın borcunun sürdürülemeyeceğini söylüyor.

"'Hayır' oyunun ardından bankaların açılmasının gecikmesinden korkmuyorum. Zaten bankada param yok. Ama sonuçlar. Yunan halkının korkmadığını gösterdi."

31 yaşındaki Tattiana:

"Çok gururluyum, bu sadece Yunanistan için değil, bütün Güney Avrupa için çok önemli bir zafer. Bir hareket başlamasını umuyorum."

Diğer yandan meydana kurulan ekranda liderlerin açıklamalarına yer veriliyor. BBC'den Aylin Yazan'ın aktardığına göre Yeni Demokrasi milletvekili Dora Bakoyannis, parti lideri Antonis Samaras'a 'istifa' çağrısında bulundu.

PASOK'un yeni lideri Fofi Gennimata da "Şimdi başbakanın görevi 48 saat içinde anlaşma sağlamaktır" dedi.

'Hayır' yüzde 61'e çıktı

Resmi sonuçlara göre oyların yüzde 42,21'i sayıldı.

'Hayır' : %61,07

'Evet': %38,93

Çalışma Bakanı: Hükümetin müzakerelerde eli güçlendi

Yunanistan Çalışma Bakanı Panos Skourletis, referandumla kreditörlerin tekliflerinin reddedilmesiyle 'hükümetin alacaklılarla müzakerelerde pozisyonunu güçlendirdiğini' söyledi.

 BBC -AYLİN YAZAN/Atina

Avusturya'da aşırı sağcı isimden Türkiye'yi kızdıracak açıklama

Avusturya'da Avusturya Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) geçen sene cumhurbaşkanı adayı olan Norbert Hofer yaptığı açıklama ile Türkiye'yi kızdırdı

Fransa medyası aşırı sağcı Le Pen'e tepkili

Fransa'da 28 medya kuruluşu, cumhurbaşkanı adayı aşırı sağcı Marine Le Pen'e, düzenlediği mitinglerde basına uyguladığı kısıtlama ve engellemeler nedeniyle tepki gösterdi

Trump'tan flaş açıklama Kuzey Kore'yle diplomatik yollardan anlaşmak istiyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore ile ABD arasında son günlerde yaşanan gelişmeleri yorumlayarak ülke ile sorunlarını diplomatik yollarla halletmek istediğini açıkladı