Ana Sayfa | DÜNYA

Yunanistan'ın 'hayır'ına Avrupa'dan ilk tepkiler

yunanistan

Yunanistan'ya yapılan referandum sonuçlarında yüzde 61,35 oranında hayır çıktı. Peki bu sonuçlara Avrupa nasıl tepki gösterdi

Ekonomik krizin reçetesi olarak görülen kemer sıkma önlemleri için sandık başına giden Yunanistan'da halk hayır dedi. 61,35 hayır, yüzde 38,65 evet çıkan sandıkların ardından ülkede gece boyunca kutlamalar vardı. Peki Yunan halkı aslında nelere hayır dedi ve çıkan sonucu Avrupa nasıl karşıladı..

Yunan İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı sonuçlara göre halkın kararı, yüzde 61,35 hayır, yüzde 38,65 evet olarak yansıdı. Bu sonuçla "hayır"cılar, Sintegma Meydanı başta olmak üzere başkenti Atina'nın çeşitli yerlerinde kutlama yaptı.

YUNAN HALKI NELERE HAYIR DEDİ

Pire ve Selanik limanları başta olmak üzere özelleştirmelere,

KDV'nin yüzde 13'ten 23'e çıkarılmasına,

Elektrik zammına, Yunan adalarının vergi avantajının kaldırılmasına,

882 euro olan ortalama emekli maaşlarında yüzde 6'lık kesintiye,

Memur maaşlarında yüzde 2'lik kesintiye dün sandık başına giden halk hayır dedi

AVRUPA'DAN İLK TEPKİLER

Yunan halkının “hayır” kararı sonrası Avrupa’da yaşanan gelişmeler ve gelen ilk tepkiler de şöyle:

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, euro bölgesi liderlerini, Yunanistan'ı görüşmek üzere salı günü zirveye çağırdı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jan Klod Yunker, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ve euro grubu başkanıyla telekonferans yönetimiyle bir görüşme gerçekleştirecek.

Euro bölgesi maliye bakanları, bu hafta içinde Yunanistan'ı ele almak üzere biraraya gelecek.

MERKEL VE HOLLANDE BİRARAYA GELECEK

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Holland, bundan sonra Yunanistan'la ilgili atılacak ortak adımları ele almak üzere bugün Paris'te görüşecek.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Şulz: “Yunan halkının tercihine saygı gösterilmesi gerekir. Bu durumda Yunan banklarının salı günü açılması zor ve tehlikeli.” Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel: “Bundan sonra Yunanistan'la nasıl müzakere yürütüleceğini tahmin etmek güçleşti. Çipras hükümeti, Yunanistan'ı umutsuzluk ve terkedilişe sürükledi.”

Fransa'nın aşırı sağcı ulusal cephe lideri Marine Le Pen, referandum sonucunu Avrupa Birliği oligarşisine karşı zafer olarak tanımladı. Euronun ülkelerin egemenliğini ellerinden alan bir para birimi olduğunu savunan Le Pen, Yunan halkının referandumda “hayır” diyerek egemenliklerini geri kazandıklarını belirtti.

İngiltere'de Avrupa Birliği karşıtı Bağımsızlık Partisi’nin lideri Nigel Farage da, "Avrupa projesi artık ölüyor" dedi.

MALİYE BAKANINDAN ŞOK İSTİFA

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, bakanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Varufakis, kendi özel blog sitesinde İngilizce olarak "Artık bakan değil" başlığı altında yayınladığı açıklamasında, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın müzakerelerde elini güçlendirmek için bakanlık görevinden ayrılma kararı aldığını belirtti.

Açıklamasında, Yunanistan'da dün yapılan referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından kendisine, Eurogroup'un ve diğer ortakların müzakerelerde kendisini görmek istemediği, başbakanın da böyle bir durumun anlaşma sağlanmasına belki yardımcı olacağını değerlendirdiği şeklinde haberler iletildiğini belirten Varufakis, "Bu nedenle Maliye Bakanlığı'ndan ayrılıyorum. Aleksis Çipras'ın, Yunan halkının referandum aracığıyla bize sunduğu sermayeyi kendisinin arzu ettiği şekilde değerlendirmesine elimden geldiğince yardımcı olmak benim görevimdir" ifadelerini kullandı.

Varufakis, tüm demokratik kazanımların bir bedeli olduğunu belirterek, Yunan hükümetinin kreditörlerin ültimatomunu ret etmesinin de büyük bir maliyeti olduğunu kaydetti. 

Seçim sonrası Fransa karıştı vatandaş sokağa indi

Fransa'da yapılan seçimlerin ilk turunda aşırı sağcı Marine Le Pen'in ikinci tura geçmesi vatandaşlar tarafından sokağa çıkılarak protesto edildi

Reina katliamının planlayıcısı ABD'nin gizli ordusu tarafından öldürüldü

Yılbaşı gecesi 39 kişinin ölümüne sebep olan Reina katliamının planlayıcısı ABD'de Ortak Özel Operasyon Komutanlığı'nın komandoları tarafından öldürüldü

Paris Kuzey Garı'nda dehşet anları

Fransa'nın başkenti Paris'teki Kuzey Garı'nda meydana gelen olayda bir şahıs polisi bıçakla tehdit etti