Ana Sayfa | DÜNYA

Londra’lı Türkler Çin Devletini protesto etti

dogu_turkistan_protesto_londra

Kardeşine sahip çık. Bir sabah ağarırken tan Azad olsun artık Doğu Türkistan söylemiyle düzenlenen protesto pazar günü Londra’da Çin Büyükelçiliği önünde gerçekleşti. Türk Dünyası Dayanışma Platformu adına organize edilen protestoya, Londralı duyarlı Türkler katıldı.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-Ramazan ayında artarak gündeme gelen, Çin devletinin yapmış olduğu asimile edici uygulamalarına yönelik gerçekleşen protestolara Londra’da destek. Doğu Türkistan olarak bilinen Çin özerk bölgesi Sincan’da yaşayan Türklere yapılan zulüm ve işkencelere dikkat çekmek amacıyla protesto düzenlendi. Kalabalık bir katılımın gözlendiği protestoda Uygur Türklerine destek verildi. 

 

 

URUMÇİ’Yİ UNUTAN DÜNYA UTANSIN 

 

“Kardeşine sahip çık. Bu elleri boş çevirme Allah’ım. Bir sabah ağarırken tan Azad olsun artık Doğu Türkistan” söylemiyle düzenlenen protesto pazar günü Londra’da Çin Büyükelçiliği önünde gerçekleşti. Türk Dünyası Dayanışma Platformu  adına Atilla Abacıoğlu’un organize ettiği protestoya, duyarlı Türkler katıldı. 

 

 

Atilla Abacıoğlu

 

Türk Dünyası Dayanışma Platformu  adına Atilla Abacıoğlu, şunları söyledi: “Türkiye'de ve Bütün Dünyada olduğu gibi Londra’da da Çin vahşetini protesto ettik. Katılan herkese, Türk Dünyası Platformu adına teşekkür ederim. İngiltere Türk Dünyası Dayanışma Platformu ( SPTW ) öncülüğünde İngiltere, Çin , Uygur ve Tibet Dayanışma koalisyonlarıyla ile birlikte İngiltere merkezli insan hakları örgütleriyle , Urumçi'de 5 Temmuz 2009 tarihinde Çin güvenlik güçlerinin yaptığı katliamı andık. Urumçi katliamının 6. yıldönümünde , İngiltere'de Uygurlar ve insan hakları aktivistleri , 5 Temmuz 2009 olaylarını araştırmak için Çin hükümeti çağrıda bulundu. Faili meçhul ölümlere ve  sürekli baskıyı sona erdirmek için Doğu Türkistan halkının yanında olduğumuzu hatırlattık. Uluslararası toplum, insan hakları ve özgürlük yandaşları olarak kendi barışçıl amaçlarımız için Uygur halkına destek için çağrıda bulunduk.” 

 

 

 

 

 

Sündüs Saqi 

 

Irak Türkmen cephesi İngiltere Başkanı Sündüs Saqi ise şunları dile getirdi:

"Doğu Türkistan'da Çin devletinin Türklere karşı işlediği insan hakları ihlalini kınamak için toplandık. Çin Büyükelçiliği önündeki bugünün gösteri ile Doğu Türkistan vatandaşlarına karşı işlenen insan hakları ihlallerine dikkat çektik. Çin Büyükelçiliği önündeki gösteriye Türk vatandaşları ve yabancıların katılımı vardı. Doğu Türkistan'da Çin karşı işlediği insan hakları ihlali kınamaya devam edeceğiz. Suriye'de Irak'taki Türkmenlere karşı işlenen soykırıma da sessiz kalmayacağız."

 

 

 

Türk Dünyası Dayanışma Platformu ‘na destek veren İngilterede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları şöyle: 

 

Uygur Türk'leri birliği

Batı Trakya Federasyonu

Irak Türkmen Cephesi

Kırım Tatarları

Türk birliği ( Kıbrıs) 

Gümüşhaneliler birliği

Ihlara yardımlaşma ve dayanışma derneği.

İngilere Ülkü Ocakları 

UEDT İngiltere 

 

 

İtfaiye eri köpeğe yaptığı müdahale ile herkese örnek oldu

ABD'nin California eyaletinde meydana gelen olayda bir itfaiye eri yanmak üzere olan köpeği suni teneffüsle hayata döndürdü

Şam'ın Doğu Guta bölgesine hava saldırısı 17 ölü 50 yaralı var

Şam'ın Doğu Guta bölgesine düzenlenen hava saldırısı sonucunda 17 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi ise yaralandı

Enerji santralinde büyük patlama en az 9 ölü var

Çin’in güneyinde bulunan enerji santralinde patlama meydana geldi. Olay sonucunda 9 kişi hayatını kaybederken 2 kişi de yaralandı