Ana Sayfa | DÜNYA

Rusya o tasarıyı veto etti

Rusya o tasarıyı veto etti

BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı Rusya tarafından veto edildiği için kabul edilemedi

Rusya, BM Güvenlik Konseyi'ne İngiltere tarafından sunulan ve Srebrenitsa soykırımını kınayan karar tasarını veto ettiBöylece Srebrenitsa'da gerçekleştirilen suçların BM Güvenlik Konseyi'nde de soykırım olarak nitelendirilmesi engellenmiş oldu

Oylamada tasarı lehine 10 oy çıkarken, Rusya aleyhte, 4 üye ise çekimser oy kullandı

Oylamada 15 üyeden 10'u tasarı lehinde oy kullanırken Çin, Nijerya, Angola ve Venezuela çekimser oy kullandı. Konsey'in daimi üyelerinden Rusya'nın veto etmesi nedeniyle tasarı reddedildi. Böylece Srebrenitsa'da işlenen suçların BM Güvenlik Konseyi'nde de soykırım olarak nitelendirilmesi engellenmiş oldu.

'İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇLAR EN SERT BİÇİMDE KINANIR'

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, tasarının oylanmasından önce yaptığı açıklamada, tasarının Bosna savaşında işlenen suçlardan sadece birini öne çıkardığını ve dengesiz bir metin olduğunu savunarak tasarının oylamaya sunulmamasını, aksi halde veto edeceklerini söyledi.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft ise oylamadan önce yaptığı açıklamada, tasarının Srebrenitsa kurbanlarının ailelerine karşı bir sorumluluk olduğunu ve metinde savaşta işlenen tüm suçlara da atıf olduğunu kaydetti.Tasarıda "Srebrenitsa'da işlenen soykırım ve bu savaşta işlenen kanıtlanmış tüm savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar en sert biçimde kınanır" ifadesi yer alıyordu.

İngiltere'nin tasarısında, Bosna Hersek'te uzlaşı için Srebrenitsa'da yaşananların soykırım olarak kabul edilmesinin gerektiği vurgulanarak suçun mahkemeler tarafından nitelendirilen tanımı olan "soykırım" terimini kullanmanın reddinin uzlaşıyı engelleyeceğine işaret ediliyordu.

Srebrenitsa'da soykırımın engellemesi konusunda başta BM olmak üzere uluslararası toplumun başarısızlığına değinilen tasarıda, bu tür olayların gelecekte yaşanmaması için önleyici tedbirler alınması gereğine vurgu yapılmıştı.

Dün oylanması beklenen tasarı, Rusya'nın muhalefetinin giderilebilmesi için iki defa gün içinde ertelenmiş daha sonra da bugüne bırakılmıştı.Uluslararası Adalet Divanı ve Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, daha önce Srebrenitsa'da işlenen suçları soykırım olarak nitelendirmişti.

SIRPLAR TASARINI REDDİNİ İSTEMİŞTİ

Sırbistan ve Bosnalı Sırplar hem BM Güvenlik Konseyi üyelerine hem de BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a gönderdikleri mektuplarda tasarıya karşı görüş bildirmişler ve kabul edilmesi halinde uzlaşıya zarar vereceğini savunmuşlardı.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç de, BM Güvenlik Konseyi dönem Başkanı Yeni Zelanda'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard van Bohemen'e gönderdiği mesajda, tasarının Bosna Hersek'in istikrarına zarar verebileceği iddialarını reddederek, "Hakikat ve adalet, barışın ve istikrarın düşmanı değildir. Aksine onlar, barışın ve istikrarın sağlayıcılarıdır" ifadesini kullanmıştı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, geçen hafta yaptığı konuşmada, masum sivilleri korumak için kurulan BM'nin Srebrenitsa'da sorumluluğunu yerine getiremediğini kaydederek, "BM Genel Sekreterliği, BM Güvenlik Konseyi ve üye ülkeler bu utancı paylaşıyor" demişti.

Srebrenitsa'da ne olmuştu?

Bosna'daki savaş sırasında, BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995'te Ratko Miladiç'e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edildi. İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi.

Otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnaklardan 8 bin 372'si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katledildi. Katledilenlerin cenazeleri, ülkedeki çeşitli toplu mezarlara gömüldü.Soykırımda katledilenlerin bir kısmının cesedine bugüne kadar hala ulaşılamadı.

AA


Rusya'dan S 400 sevkiyatı açıklaması Türkiye bir NATO üyesi ama korkmuyoruz

Rusya, S-400 konusunda Ankara'nın büyük ilgisi olduğunu ve Türkiye'nin NATO ülkesi olmasına karşılık silahların nerelerde kullanılacağını konuştuklarını belirtti.

Göz göre göre yerleşiyorlar Türkiye'den Rusya'ya ikinci uyarı

Rusya'nın Nevruz kutlamalarında YPG'li teröristlerle fotoğraf çektirmesi ve Hatay'ın sınırında yer alan Afrin'e askeri üs kurması üzerine Türkiye, Rusya'nın Maslahatgüzarı Sergey Panov'a iki kez duyulan rahatsızlıka ilgili mesajı iletti.

NATO müttefiki Almanya Türkiye'yi yarı yolda bıraktı

DAEŞ ile mücadele konusunda arkasını dönen Almanya, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatın'nda hasar gören 10 tankı için parça vermeyi reddediyor.