Ana Sayfa | DÜNYA

Avrupalı liderler Yunanistan'ın son kurtarma paketini değerlendirdi

Avrupalı liderler

Avrupaı liderler, Yunanistan'ın kurtarma paketi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem tarafından Yunanistan ile kreditörlerinin anlaşamya vardığının açıklanmasının ardından taraflardan müzakere maratonunun sonucu ile ilgili açıklamalar gelmeye başladı.Zorlu bir muhaberede savaştıklarını belirten Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras; orta vadeli finansman sağlamayı ve borcu yeniden yapılandırmayı başardıklarını kaydetti. Avrupalı muhafazakarların aşırı planlarından kaçınmak için sorumluluk üstlendiklerini söyleyen Tsipras; "Zorlu kararlarla kaşı karşıya kaldık. Yunanistan büyümeye geri dönmek için mücadele edecek. Tüm Avruapa'ya bir itibar mesajı gönderdik. Bugün alınan arar Yunanistan'da finansal istikrarın şartlarını sağlayacak ve büyümeye imkan verecek. Varılan anlaşmanın uygulanması zorlu olacak" dedi.

"ANLAŞMA YUNANİSTAN'I AVRUPA İÇİNDE TUTACAK"
Alexis Tsipras;"35 milyar euroluk büyüme paketi ve borç yeniden yapılandırma piyasaların eurodan çıkmanın geçişte kaldığını anlamasını sağlayacak. Anlaşma Yunanistan'ı Avrupa içinde tutacak" dedi.

"YÜKÜ HERKES PAYLAŞACAK"
Yunanistan Başbakanı yüklerin sosyal adalet temelinde dağıtılacağını belirtirken; "Bu sefer yükü kriz sırasında paylaşmayanlar da üstlenecek. Esli oligarşiden kurtulmak için radikal reformlara ihtiyacımız var" diyerek mesaj göndermeyi de ihmal etmedi.

FRANSA MEMNUN
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande; Yunanistan ve Euro Bölgesi arasında varılan anlaşmanın Atina'ya 80 milyar euroya kadar ek finansman sağlayacağını ve Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasının önünü geçeceğini belirtti.Fransa Cumhurbaşkanı Hollande,  Avrupa Merkez Bankası'nın da Yunanistan'a ek likidite sağlamasını beklediklerini ifade ederek; "ECB'nin Yunan finansal sistemine ek likidite sağlaması kaçınılmaz bir şart, ancak uygulanması birkaç gün alacak" diye konuştu.

"KREDİ VADELERİ UZATILACAK"
Hollande, Yunanistan'ın borcunun yeniden yapılandırılabilmesinin, kredi vadelerinin uzatılmasıyla başarılacağını söyledi.

IMF FAKTÖRÜ
Özelleştirmeleri yönetmek için kurulacak fonun Yunanistan merkezli olacağını belirten Hollande ayrıca Yunanistan'ın üçüncü kurtarma için IMF'den gelecek finansmanı hesaba katmaya ihtiyacı olacağının da altını çizdi.

ESTONYA: EN İYİ ÇÖZÜME ULAŞTIK
Yunanistan ile hala güven inşa edilebileceğini belirten Estonya Başbakanı Taavi Roivas ülkeyi Euro Bölgesi'nde tutmanın herkes için en iyi çözüm olduğunu kaydetti. Başbakan, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin liderler zirvesinin her bölümünde yer aldığını da ekledi.

FİNLANDİYA: DİKKATLE DEĞERLENDİRECEĞİZ
Finlandiya Başbakanı ise hükümetinin Yunan önerilerinin Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) müzakeleri için yeterli olup olmadığını dikkatle değerlendireceğini söyledi.

"YUNANİSTAN'IN ÇIKIŞI GÜÇLÜKLE ENGELLENDİ"
Avrupa'nın bir diğer büyük ekonomisini yöneten İtalya'nın genç Başbakanı Matteo Renzi ise Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasının zorlukla engellendiğini, Yunanistan ile varılan anlaşmanın önemli olduğunu, atılan bu çok ciddi adım ile Avrupa ile Yunanistan arasında bağların kopmasının önüne geçildiğini söyledi.

RENZI: ZAFER DEĞİL
Matteo Renzi, Yunanistan ile varılan anlaşmanın küçümsenmemesi gerektiğini belirterek bununla beraber anlaşmanın bir zafer olmadığnı ve yapılması gereken çok şey olduğunu vurguladı. Renzi; "Avrupa'nın içinde olduğudurum, vizyonu konusunda bir tartışmanın acilen yeniden açılmasına ihtiyaç var" dedi.

VE ALMANYA...
Avrupa'nın en büyük ekonomisinin patronu Angela Merkel ise Yunan borç krizi için müzakerelerden siyasi bir karar çıktığını söyleyerek; "Yunanistan IMF programından sonra 2016’dan sonra Temmuz’un 15’ine kadar da önemli adımların atılması gerekiyor diye konuşuldu. Yunanistan’ın atması gereken adımlar var. Emeklilik sisteminin değiştirilmesi ve mevcut mali politikada yapılması gereken değişiklikler ve önümüzdeki süreçte bankaların çalışmaya devam edebilmesi için Çarşamba gününe kadar Yunanistan parlamentosunun onaylaması gereken adımlar var. Bundan sonra da ulusal meclisler süreci başlayacak. Ve ardından Eurogroup noktayı koyacak. Resmi anlaşma o zaman yürürlüğe girecek. Biz de o zaman Alman Parlamentosu'nu olağanüstü toplantıya çağıracağız" dedi.
Angela Merkel; 87 milyar euroya ulaşması beklenen yardımın sürdürülebilirliği üzerine tartışıldığını belirtti. Merkel, Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem ile aynı ifadeleri kullanarak 50 milyar euroluk bir fon konusunda anlaşmaya varıldığını, bu fondan elde edilen gelirin AB denetimi altında olacağını, fonun bir kısmının borcun azaltılması için bir kısmının da bankaların sermayelendirmesi için kullanılacağını söyledi.

"ÖZELLEŞTİRMEDEN EN İYİ GELİRİ ELDE ETMEYİ HEDEFLİYORUZ"
Özelleştirme konusunda ellerindeki en iyi imkanları kullanarak mümkün olan en iyi geliri elde etmeyi hedeflediklerini belirten Merkel; "Geçmişte de gördük. Burada önemli olan uygulamadır. Bu süreçtede kurumlar normal işlemeye başlamalı. Yunanistan’da başlayanlar da diğer ülkelerde yaşananlara paralel. İnsani bir kriz var. Yunan hükümetine biz de yardım etmek istiyoruz" dedi.

YASALARDAN GERİ ADIM ATILACAK
Alman Başbakanı; Yunanistan'da Şubat ayında kabul edilen bazı yasalardan geri adım atılması gerektiğini de belirtti.

Boko Haram üyesi 3 intihar bombacısı öldürüldü

Nijerya'da eylem hazırlığında olduğu tespit edilen Boko Haram üyesi 3 bombacı öldürüldü

İngiltere Kadın Platformu Sohbet Kulübü etkinliğine davetlisiniz

İngiltere Kadın Plartformu, 26 Nisan'da yapılacak olan etkinlikte yazar Ayçe Bükülmeyen dinleyicilerle yeniden buluşacak

Avusturya'daki evetçiler TC vatandaşlığından çıkmak için kuyruk oluşturdu

Türkiye'de yapılan referandumun ardından Avusturya, çifte vatandaşlık için 5 bin avro ceza uygulayacağını açıklaması üzerine yüzde 75 oranında 'evet' diyenler konsolosluk önünde uzun kuyruklar oluşturdu