Ana Sayfa | DÜNYA

Papa Francesco Yunanistan krizini yorumladı

Papa

Katolik Kilisesi ve Vatikan Devleti lideri Papa Francesco, Latin Amerika gezisini tamamladıktan sonra gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu

Gezisi sırasında finans kuruluşlarına yönelik eleştirileriyle dikkat çeken Papa, Yunanistan'da mevcut hükümetin "biraz daha adil" olduğunu söyledi.Bir gazetecinin, "Bolivya'da yaptığınız konuşmada yeni sömürgecilikten ve hep fakirlerin kemerini sıkan tasarruf tedbirlerinden bahsettiniz. Yunanistan'da yaşanan ve tüm Avrupa'yı da ilgilendiren gelişmelerle ilgili ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki sorusuna Papa şöyle yanıt verdi:"Benim ekonomiye karşı büyük bir alerjim var, çünkü babam bir muhasebeciydi ve fabrikada işi bitmeyince eve iş getirirdi, Cumartesi ve Pazarları da çalışıyordu ve ben babamı öyle görüyordum, bu yüzden alerjim var. Ben bundan pek anlamıyorum ama suç sadece bir tarafın demek fazla basit olur. Yunan hükümetleri de bu uluslararası borç durumunu sürdürdü, onların da sorumluluğu var. Yeni Yunan hükümetiyle ise biraz daha adil bir revizyona gidildi. Umuyorum ki Yunan meselesine bir çözüm yolu bulurlar, ve başka ülkelerin de aynı sorunu yaşamalarını önleyecek bir gözetim yolu bulurlar, çünkü bu kredi ve borç yolunun sonu gelmez.""Yeni sömürgeler konusu ise değerlerle ilgili. Tüketim sömürgeciliği, tüketimi özendirme, sömürgeciliğin ilerlemesini sağlar. Çünkü size aslında kendinizin olmayan bir alışkanlık getirerek kişiliğinizi bozar. Tüketim kültürü aynı zamanda iç ekonominin, toplumsal adaletin ve fiziksel ve ruhsal sağlığın da dengesini bozar."

"Uyuşturucum mate çayı"
Papa'nın, Bolivya'yı ziyareti sırasında bu ülkenin geleneksel ürünlerinden olan, aynı zamanda kokain yapımında da kullanılan koka yaprağı çiğneyip çiğnemeyeceği de merak ediliyordu. BM'nin yasaklı uyuşturucu maddeler listesinde yer alan koka yaprağının bu listeden çıkarılması için çabalayan Bolivya hükümetinin, Papa'dan bu konuda destek beklediği belirtiliyordu.Papa, Vatikan'a dönüşü sırasında "enerjisini nereden aldığı" sorusuna yanıt verirken bu konudaki merakı da gidererek şunları söyledi:"Uyuşturucumun ne olduğunu mu sormak istiyorsunuz? Asıl bilmek istediğiniz bu. Uyuşturucu! Mate çayı (Papa'nın memleketi Arjantin'in geleneksel içeceği) bana yardım ediyor. Ama koka yaprağı denemedim. Bu konuya açıklık getirmek istiyorum."Papa ayrıca, Bolivya lideri Evo Morales'in kendisine orak-çekiç şeklinde bir haç hediye etmesiyle ilgili olarak da, "Ben bunu protest sanat olarak değerlendiriyorum. Bazı durumlarda rahatsız edici olabilir, bazı durumlarda. Ben bundan rahatsızlık duymadım. Bu objeyi yanımda götürüyorum" dedi.

"Kendimi büyük büyükbaba gibi hissediyorum"
Papa Francesco, sevenlerinin kendisiyle "selfie" çektirme merakıyla ilgili bir soruya yanıt verirken de, "Bu farklı bir kültür, saygı duyuyorum. Ama kendimi büyük büyükbaba gibi hissediyorum" diye konuştu.


Fransa Cumhurbaşkanı 'Musul' ile ilgili önemli uyarıda bulundu

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Musul kentinin terör örgütü DEAŞ’tan kurtarılmasından sonraki durumun planlanması gerektiği uyarısında bulundu

BM'den flaş iddia, terör örgütü IŞİD Musul'da çocukları öldürüyor

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, terör örgütü IŞİD'in Musul'da çocukları öldürdüğünü iddia etti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker Londra Yunus Emre'de konuştu

Mehdi Eker, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi konusunda uluslararası toplumun doğru bilgilendirilmesinin önemine işaret etti. AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel’in bulunduğu heyet ile İngiltere'yi ziyaret eden Eker, bu ülkedeki temaslarını Avrupa Ajansı AVA'ya değerlendirdi.