Ana Sayfa | DÜNYA

Kerkük Katliamı Şahitleri Ankara'da Anıldı

Kerkük

İlkin 10 Temmuz 2015 tarihinde Ankara Maltepe Camisinde Şehitlerin anısına Mevlidi Şerif okutuldu.

Şemsettin Küzeci/Ankara-14-17  Temmuz 1959 Kerkük Katliamı'nın 56. Yıldönümü anısına farklı zamanlarda Ankara'da bir dizi anma etkinlikler düzenlendi.

Maltepe Cami'nde Mevliti Şerif

İlkin 10 Temmuz 2015 tarihinde Ankara Maltepe Camisinde  Şehitlerin anısına Mevlidi Şerif okutuldu. Irak Türkmen Cephesi Türkiye temsilciliği tarafından düzenlenen Mevlidi şerife Hasan Özmen Milletvekili, ITC Türkiye Temsilcisi Dr. Hicran Kazancı, Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı Başkanı Fatih Türkcan, Türkmeneli Kültür Merkezi Dr. Mustafa Ziya , Türkmeneli Partisi Genel Başkanı Riyaz Sarıkahaya, Fevzi Türker TİKV Yönetim Kurulu Üyesi, Dr. Şemsettin Küzeci ve bazı  Türkmen vatandaşları ile çok sayıda Ankaralılar katıldı.

Türkmen Şehitleri Anıtına Çelenk Konuldu.

14 Temmuz 2015 tarihinde Türkmeneli Kültür Merkezi ile Türkmeneli Vakfı tarafından Ankara Keçiören İlçesi Kerkük Parkı içinde bulunan " Irak Türkmen Şehitler Anıtı" na  çelenk konuldu. Türkmeneli Vakfı'nın çelengi ile Türkmeneli Kültür Merkezi tarafından "Irak Türkmenleri" adın hazırlanana çenekler Dr. Mustafa Ziya, Riyaz Sarıkahya, ITC temsilcisi Adil Selbi, Türkmeneli Vakfı Genel Kurul Üyesi Dr. Muzaffer Arslan, Fevzi Türker, Dr. Şemsettin Küzeci ve bazı Türkmenleri tarafından Anıta çelenkler konuldu ve dualar okunarak Fatiha suresiyle tüm Irak Türkmen şehitleri anıldı.

Kerkük Caddesi ziyaret edildi

Etkinlikler kapsamında 14 Temmuz 2001 tarihinde Ankara'da açılan Kerkük Parkı'nı Türkmeneli Vakfı ile Türkmeneli Kültür Merkezi yöneticileri ziyaret etti. 14 yıl önce açılan bu park bugüne kadar her hangi bir Türkmen resmi kuruluş tarafından ziyaret edilmemiştir. Bu ziyaret bir ilk olarak literatüre yazılmış oldu.

Papa'dan Kuzey Kore-ABD krizine ilişkin çözüm önerisi

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, ABD ile Kuzey Kore arasında son dönemde yaşanan krize ilişkin arabuluculuk çağrısı yaptı

Dera'ya bomba yağdı en az 10 sivil can verdi

Suriye'nin güneyinde yer alan Dera il merkezine yönelik düzenlenen hava saldırısı sonucunda en az 10 sivil can verdi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ölüm kampları ortaya çıktı

Son dönemlerde füze denemeleriyle gündemden düşmeyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un gizli hapishaneleri olduğu ortaya çıktı. Bu hapishanelerde çalışan bir kadın yaşananlara dair kan donduran açıklamalarda bulundu