Ana Sayfa | DÜNYA

Erdoğan Güzel protestosunda bayramda yürekler yandı

Muttalıp Unluer

Birleşik Krallık ülkelerinden İngiltere’nin başkenti Londra’da Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı bölgelerden olan Wood Green semtinde 18 Temmuz Cuma günü bir protesto düzenlendi.

Avrupa Ajansı (AVA) Zafer Akkur/Londra-Birleşik Krallık ülkelerinden İngiltere’nin başkenti Londra’da Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı bölgelerden olan Wood Green semtinde 18 Temmuz Cuma günü bir protesto düzenlendi.  Lordship Lane caddesinde 10 Temmuz Cuma günü çeteler arası çatışma sonucu yok yere hayatını kaybeden Erdoğan Güzel için, geçen Cumartesi günü aynı noktada bulunan Kardeşler Pastahanesi önünde protesto yapıldı. Yaşanan elim hadisede kör kurşunun Erdoğan Güzel’e isabet etmesi sonucu olay yerinde hayatını kaybetmesi Londra’da bulunan birçok Türk kesimi tarafından derin üzüntüyle karşılandı. Protestoya İngiltere İşçi Partisi ( Labour Party) Edmonton Belediye Meclis üyesi Ahmet Karahasan, Liberal Party Tottenham Milletvekili adayı Dr.Turhan Özen katıldı.

 

 

İngiltere Türk Demokratlar Birliği 

 

Protestonun düzenlenmesini organize eden İngiltere Türk Demokratlar Birliği (UETD-UK) oldu. Açılış konuşmasını ve basın açıklamasını ise UETD birliği başkanı Muttalip Ünlüer gerçekleştirdi. Ünlüer konuşmasında, otopsisi tamamlanan merhum Güzel’in bir an önce ailesine teslim edilmesi gerektiğini, otopsisi bittiği halde merhumun hala toprağa verilmemesinin dinen kabul edilemez bir durum olduğunu dile getirdi. Yaşanan olayı çete savaşları olarak değerlendiren Ünlüer, “çete savaşlarına karşı insanları duyarlı kılmak için burdayız. Londra sokaklarında pek çok suçsuz insanın hayatına mal olan bu akıl almaz mafya vari çeteler uzun yıllardır Londra’da yaşayan toplumun her kesimini derinden etkilemektedir. Bir vatandaş olarak bu memlekette kanunlara uyan, devlete karşı görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getiren toplumların hiçte hak etmediği bu duruma dur demek istiyoruz” dedi. 

Sözlerine İngiliz hükümetini eleştirerek devam eden Ünlüer,  özellikle bu olaya karşı duyarlı olunması gerektiği ve suçluların bir an önce bulunması gerektiğini belirtti.  “Buradan İngiliz hükümetine ve polisine çağrı yapıyoruz. Bu gidişata artık dur demelerini istiyoruz. Masum insanların haksız yere öldürülmesinin önüne geçilmesini istiyoruz” dedi. 

 

 

“Abim yanımda can verdi yıllarca unutamam”

 

Üzücü hadiseye bizzat tanık olan merhum Erdoğan Güzel’in kardeşi Yunus Güzel ile de konuşma fırsatı bulduk. Konuşmasında merhum Erdoğan Güzel’in tek suçunun orda olduğunu belirten Güzel, “Abim benim yanımda can verdi. Bu elim olayı hayatım boyunca unutabileceğimi sanmıyorum. İngiltere polisi yaşanan bu ve benzeri olaylara artık dur desin. Kaç masum kişi daha hayatını kaybedecek bu çeteler yüzünden?” dedi. 

 

 

Bizim canımız yandı başkalarının canı yanmasın

 

Merhum Erdoğan Güzel’in küçük kardeşi Mustafa Güzel ve amcaoğlu Adem Güzel’de, bu ve benzeri olayların  bir daha yaşanmaması gerektiğini ve masum insanların artık hedef seçilmemesi gerektiğini dile getirdiler. Mustafa Güzel, “ Londra’da artık can güvenliğimizin olduğunu sanmıyorum. Özellikle İngiliz hükümetinin bu yönde üzerine düşen vazifeyi layıkıyla yerine getirmesini bekliyoruz” dedi. 

Protestoya katılım yoğundu. Yabancı gazeteciler ve E TV kanalı da vardı. Protestonun sonunda merhum Erdoğan Güzel’in ruhuna Fatihalar okundu ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. 

 

 

Ölmek üzereyken bile orucunu bozmayan Erdoğan Güzel protestosunda sembolik bayram şekerleri vardı. Birleşik Krallık ülkelerinden İngiltere’nin başkenti Londra’da Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı bölgelerden olan Wood Green semtinde 18 Temmuz Cuma günü bir protesto düzenlendi.  

 

 

iligili haberler için tıklayınız

Ölmeden önce su içmemesi orucunu bozmaması yürekleri yaktı

Aksaray’lı Erdoğan Güzel Londra'da hiç yok yere öldürüldü

 

 

Muttalıp Ünlüer'in açıklaması şöyle: 

"Bugün İngiltere UETD olarak bu bulunduğumuz noktada geçen Cuma günü meydana gelmiş olan  bir zulmü, bir haksızlığı protesto etmek icin ve maktul Erdoğan Güzel ailesinin yaninda yer almak icin, vatandaslarimizi buraya topladik, yillardir sure gelen ingilterede yasayan vatandaslarimizi derinden etkileyen bir sorunu, telin etmek ve karsisinda oldugumuzu belirtmek icin buradayiz bu sorun ÇETE  SAVAŞLARI’dir. Londra sokaklarinda pek cok sucsuz insanin hayatina mal olan bu akil almaz mafia vari ceteler uzun yillardir londrada yasayan toplumun her kesimini derinden etkilemektedir bilhassa genclerimize sokaklari dar etmis durumdadir. Bugun aileler sokaga yolladigi cocugunun sag salimen geri doneceginden endise duymaktadirlar bu memlekete kanunlara uyan devlete karsi gorevlerini eksiksiz yerine getiren toplumlarin hicde hak etmedigi bu duruma dur demek istiyoruz.bir vatandas olarak. Cetelerin en son iki kurbani lordship lane uzerinde gecen Cuma gunu katledilen vatandasimiz Erdogan Guzel’dir ve digeride yoldan gecmekte olan bir bayandir bu akil almaz vahseti ingilterede yasayan Türk toplumu olarak en siddetle sekilde  kiniyoruz. Ve buradan ingiliz hukumetine ve londra polisine cagri yapiyoruz bu gidisata dur demelerini istiyoruz,masum insanlarin haksiz yere oldurulmesinin onune gecmek icin onlem alinmasini istiyoruz, hukumetin londra sokaklarinda devam eden (gang warfare) denilen sokak terorune karsi  etkili bir mucadele uygulamasini istiyoruz. Artik insanlar sucsuz yere katledilmesin, sokaklarda endise duymadan guvenlik icerisinde, gozumuz arkada olmadan, huzur  icerisinde yasamak istiyoruz. Insanin en dogal olan, yasama hakkinin caniler ceteler tarafindan  gasp edilmesine dur denilmesini istiyoruz. Ve bunu saglamak icin hukumeti toplumlara karsi olan gorevini eksiksiz olarak yerine getirmesini bekliyoruz,  Saygilarimla  Muttalip unluer (chair of UETD.uk)"

 

 

Küba'da yolcu uçağı düştü 39 yolcu hayatını kaybetti

Küba'dan kalkan Aerogaviota Havayollarına ait Antonov AN-26 tipi yolcu uçağı düştü

PYD bayraklı ABD tankları Türkiye sınırına konuşlandırıldı

ABD ordusu PYD'ye olan desteğini sürdürüyor. YPG bayraklı ABD tankları Türkiye sınırına çok yakın bir mesafeye yerleştirilmesi üzerine konuşan Pentagon Sözcüsü Albay Davis, ''Sınır alanları da bizim hareket alanlarımıza dahil." dedi.

Almanya'da camiye molotofla saldırı düzenlendi

Almanya'nın Weil am Rhein kentinde bulunan Eyüp Sultan Camii'ne düzenlenen molotoflu saldırının ardından Türk vatandaşları tepki gösterdi