Ana Sayfa | DÜNYA

İtalya'da IŞİD'e yönelik operasyon, 2 gözaltı

IŞİD

İtalya'da sabah saatlerinde düzenlenen operasyonlarda IŞİD (DAİŞ) terör örgütüyle bağlantılı 2 kişi gözaltına alındı

İtalya'da, yılbaşından beri başta IŞİD olmak üzere radikal dinci terör örgütleriyle bağlantılı 40 kişi sınır dışı edilirken, İçişleri Bakanı terörü önleyici sistemlerinin iyi işlediğini söyledi. ANSA haber ajansında yer alan bilgilere göre, Genel Soruşturmalar ve Özel Harekat Teşkilatı (DIGOS) ile Siber Suçlarla Mücadele Biriminin Brescia kentinde düzenlediği operasyonlar kapsamında, 35 yaşındaki Tunuslu Briki Lassaad ile 27 yaşındaki Pakistanlı Muhammad Waqasgözaltına alındı. Güvenlik güçleri, yaklaşık 3 ay önce açtıkları bir Twitter hesabı ile IŞİD propagandası yaptıkları ve İtalyayı tehdit eden cihatçı mesajlar paylaştıklarını belirttiği bu şüphelilerin, başkent Roma ile Milano gibi büyük kentlerdeki sembolik mekanlarda terör eylemleri düzenleme hazırlığı içinde olduklarını kaydetti.

ASKERİ ÜSSE DE SALDIRACAKLARDI
Bunlar arasında, Romadaki ünlü Kolezyum Amfitiyatrosu ile Milano Katedrali (Duomo), Milano Merkez Tren İstasyonunun da bulunduğu belirtildi. Savcılık makamlarının verdiği bilgilere göre ise, şüphelilerin hedefinde İtalyanın kuzeyindeki Ghedi Hava Üssünün de bulunduğu ifade edildi.Telefon dinlemelerinde kendi aralarında İtalyanca konuştukları anlaşılan şüphelilerin, uzun yıllardır bu ülkede yasal olarak ikamet ettikleri ve planladıkları eylemleri gerçekleştirmek için IŞİD kamplarında eğitim almak üzere Suriyeye gitme hazırlığı içinde oldukları aktarıldı.

İTALYA RADİKAL ÖRGÜTLERLE MÜCADELEDE KARARLI
Bu operasyonun ardından Twitter hesabından bir ileti paylaşan İçişleri Bakanı Angelino Alfano, Kontrol sistemimiz, bir kez daha etkinliğini ortaya koymuştur. Durmak yok ifadelerini kullandı. Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Bakan, Olumlu bir sonuç elde ettik. Bu sabahki operasyonlar da gösterdi ki terörü önleyici sistemimiz iyi işliyor. İtalyanın yaşanacak güvenli bir yer olması için her gün çalışıyoruz. Ancak hiçbir ülkenin sıfır risksiz olmadığının da bilincindeyiz dedi. Bakan Alfano bir süre önce yaptığı açıklamalarda, radikal dinci örgütlerle bağlantılı kişilere göz açtırmayacaklarını dile getirerek, Terörizme karşı, terör saldırılarına karşı demokrasiyi garanti altına almak için durmadan mücadele edeceğiz demişti.  Nitekim İtalya, terörle mücadele kapsamında önleyici tedbirleri artırmış, Aralık ayı sonundan bu yana aralarında bir Türk öğrencinin de bulunduğu 40 kişiyi sınır dışı etmişti. Bu kişilerin, radikal dinci örgütlerle bağlantısı tespit edilmişti.

Papa'dan Kuzey Kore-ABD krizine ilişkin çözüm önerisi

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, ABD ile Kuzey Kore arasında son dönemde yaşanan krize ilişkin arabuluculuk çağrısı yaptı

Dera'ya bomba yağdı en az 10 sivil can verdi

Suriye'nin güneyinde yer alan Dera il merkezine yönelik düzenlenen hava saldırısı sonucunda en az 10 sivil can verdi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ölüm kampları ortaya çıktı

Son dönemlerde füze denemeleriyle gündemden düşmeyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un gizli hapishaneleri olduğu ortaya çıktı. Bu hapishanelerde çalışan bir kadın yaşananlara dair kan donduran açıklamalarda bulundu