Ana Sayfa | DÜNYA

Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği Güney Azerbaycan Edebiyatı konferansı

Kocaeli_sairler_ve_Yazarlar_Birligi_Mamedl_plaket

Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği tarafından organize edilen Güney Azerbaycan Edebiyatı konferansında konuşan Azerbaycan İlimler Akademisi üyesi Doç. Dr. Pervana Mamedli, İran Türk Edebiyatı ve Güney Azerbaycan hakkında bilgi verdi

Züleyha KARAMAN-Mamedli, “İkinci Dünya Savaşı ardından bölge ABD ve Rusya arasında yeniden paylaşılmış ve yeni kurulan Birleşmiş Milletler’in ilk görevi Azerbaycan’ın bölünmesini hukukileştirmek olmuştur. Böylece Azerbaycan dünya sulhuna feda edilmiştir” dedi. Güney Azerbaycan’da başta Varlık Dergisi olmak üzere Fars alfabesiyle Türkçe çeşitli yayınlar yayınlansa da yeterli seviyede olmadığını, ancak gençler arasındaki Türklük bilincinin oldukça yaygın olduğunu vurgulayan Mamedli, Traktör isimli Güney Azerbaycan futbol kulübünün maçlarının bir millî kimlik ifade tarzı haline geldiğini kaydetti.

 

Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği tarafından her yıl Türkiye dışındaki Türk edebiyatlarına yönelik olarak düzenlenen konferansların üçüncüsü önceki gün Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Azerbaycan İlimler Akademisi öğretim üyesi Doç. Dr. Pervana Mamedli, Güney Azerbaycan ve Güney Azerbaycan Türk Edebiyatı ile ilgili olarak geniş bilgi aktardı. 

Konu hakkında 11 kitabı bulunan ve bu konuda pek çok ödülün de sahibi olan Doç. Dr. Pervana Mamedli şöyle konuştu:

“Yaklaşık 1200 yıl boyunca Türk hakimiyetinde kalan bugünkü İran topraklarında 11 hanedan hüküm sürmüştür. Bunların 9’u Oğuz soyludur. Farslar bugün olduğu gibi geçmişte de daima azınlık olmuşlardır. Ancak Fars edebiyatı dönem dönem saray dili olarak kullanılsa da Safeviler döneminde özellikle de Şah İsmail döneminde saray dili Türkçe olmuş ve Farsça konuşmak yasaklanmıştır. 1828 Türkmençay Antlaşması’yla Azerbaycan’ın kuzeyi (bugünkü Azerbaycan toprakları) Rusya’ya bırakılmış güneyi ise bağımsız olarak bir süre devam etse de İngiliz işgaliyle birlikte Fars Pehlevi idaresine girmiştir. İkinci Dünya Savaşı ardından bölge ABD ve Rusya arasında yeniden paylaşılmış ve yeni kurulan Birleşmiş Milletler’in ilk görevi Azerbaycan’ın bölünmesini hukukileştirmek olmuştur. Böylece Azerbaycan dünya sulhuna feda edilmiştir. Bu dönemde olan bağımsızlık hareketleri ve kurulan devletler ise kanlı bir şekilde yıkılmıştır. Humeyni rejimi ise iktidarı ele geçirince çoğunluğu oluşturan halkın desteğini sağlamak için Anayasa’ya Türkçe’nin Farsça’nın yanında resmi dil olduğu ifadesini eklemesine rağmen bu hiçbir zaman uygulamaya geçmemiştir. Ve kamusal alanlarda Türkçe evrak kullanılmamış ve devlet dairelerinde Farsça konuşmak zorunlu tutulmuştur. Buna karşın Türkler de tepki olarak aruz vezni ile şiir yerine hece ölçülü şiiri tercih ederek millî edebiyatlarını koruma yoluna gitmişlerdir.

 

 

“TRAKTÖR’ÜN MAÇLARINI İNTERNETTEN İZLEYİN”

 

Bugün Güney Azerbaycan’da başta Varlık Dergisi olmak üzere Fars alfabesiyle Türkçe çeşitli yayınlar yayınlansa da gereken seviyede değildir. Ancak gençler arasında Türklük bilinci oldukça yaygındır. Örneğin Traktör isimli Güney Azerbaycan futbol kulübünün maçları bir millî kimlik ifade tarzı haline gelmiştir. Bu maçları internetten izlerseniz oldukça ilginizi çekecektir, eminim.”  

 

“URUMİYE GÖLÜ’NDE EKOLOJİK FELAKET YAŞANIYOR”

Bir soru üzerine Doç. Dr. Mamedli, “Bugün için Güney Batı Azerbaycan’ın başkenti olarak bilinen ve Türkiye’nin doğu sınırlarının karşısı olan Urumiye bölgesine İran Devleti’nin göz yumması veya desteğiyle İran’ın Kürdistan eyaletinden yoğun bir göç yaşanmaktadır. Buna karşın aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci gölü olan Urumiye Gölü ise hatalı kullanım nedeniyle hızla kurumakta ve dünya çapında bir ekolojik felaket yaşanmaktadır. Bölgede yaşayan Türk halkı ise bu kuraklık nedeniyle tarım yapamamakta ve hızla bölgeyi terk etmeye zorlanmaktadır” dedi.

Dernek Başkanı Alptekin Cevherli, geçen yıllarda Doğu Türkistan ve Uygurlar ile Kerkük Türkçesi konulu konferanslar düzenlediklerini hatırlatarak, önümüzdeki yıllarda da diğer Türk edebiyatlarına yönelik üyelerini ve katılanları bilgilendirmeye yönelik konferanslarına devam edeceklerini söyledi.

Konferans ardından Kocaeli İl Kültür Müdürü Adnan Zamburkan tarafından Doç. Dr. Mamedli’ye plaket takdim edildi.

Azerbaycan İlimler Akademisi üyesi Doç. Dr. Pervana Mamedli, Yakın Doğu Üniversitesi’nin davetlisi olarak KKTC’de de çeşitli konferanslar verdi.

 

Şam ile İdlib'deki hava saldırılarında ölü ve yaralılar var

Başer Esad yönetimine ait savaş uçakları İdlib ve Şam'daki yerleşim yerlerine saldırdı. Saldırılar sonucunda 4 sivil hayatını kaybederken 11 kişi yaralandı

Arnavutluk'ta cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı

Arnavutluk'taki cumhurbaşkanlığı seçiminin 4'üncü turunda kazanan Meta oldu

Tillerson'dan Kuzey Kore'yle ilgili flaş açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore ile müzakereye açık olduklarını açıkladı