Ana Sayfa | DÜNYA

Irak'ta düzenlenen DAEŞ operasyonunda 56 militan öldürüldü

Irak

Irak'ın farklı birçok noktasında DAEŞ'e karşı düzenlenen operasyonda 56 militan öldürüldü

Irak'ta güvenlik güçleri ve uluslararası koalisyon güçlerinin, terör örgütü DAEŞ'le mücadelesi kapsamında ülkenin farklı kentlerinde düzenlediği operasyonlarda 56 militanın öldüğü belirtildi. Enbar iline bağlı Ramadi kentinin el-Halidiyye kazası Meclis Başkanı Ali Davud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uluslararası koalisyon güçlerinin, Halidiyye'de DAEŞ'e ait olduğu belirlenen karargahı hedef aldığını söyledi. Davud, hava saldırısında, aralarında lider kadrosundan isimlerin de yer aldığı 37 militanın öldürüldüğünü, ağır silah yüklü 3 aracın imha edildiğini dile getirdi. Irak Askeri Operasyonlar Basın Biriminden yapılan yazılı açıklamada ise Enbar Üniversitesi çevresinde emniyet güçleri ile DAEŞ arasında çıkan çatışmalarda 7 teröristin öldüğü kaydedildi.Üniversitenin batı kısmında yoğunlaşan çatışmada, örgüte ait bir araç ile bir kamyonun yakıldığı belirtilen açıklamada ayrıca Bağdat'a bağlı ed-Dura bölgesindeki el-Buısiyye'de koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırısında DAEŞ'e ait 4 aracın kullanılamaz hale geldiği ifade edildi.Emniyet güçlerinin Ramadi'nin El-Hamira bölgesindeki Tel Meşide'ye doğru ilerlediği aktarılan açıklamada, terör örgütlerine ait bir sığınağın patlatıldığı, sığınakta militanların olduğu ancak ölü ve yaralı sayısı hakkında henüz kesin bilgiye ulaşılamadığı vurgulandı. Selahaddin iline bağlı Samarra kentinde de emniyet güçlerinin düzenlediği operasyonlarda, 13 roket, 7 füze başlığı, farklı türde 8 füze ve patlayıcıların yanı sıra amonyak nitrat içeren 20 litre kapasiteli konteynerler ele geçirildiği bildirildi. AA muhabirine konuşan Musul'un batısındaki Telafer'de Türkmen Aşiretleri Lideri Haydar Ali Çolak, havalimanı yakınlarında El-Hadra mahallesinde şiddetli bir patlama meydana geldiğini dile getirerek, "Patlamaya DAEŞ'e ait olduğu tahmin edilen bir tankerin neden olduğu düşünülüyor. Olayda 12 örgüt militanı öldü, çevre binalarda hasar meydana geldi" dedi. Öte yandan DAEŞ'in "güvenlik güçleriyle iş birliği yaptığı" gerekçesiyle aynı aileden 3 kişiyi Musul'un Vadi Haber bölgesinde infaz ettiği kaydedildi. Terör örgütü DAEŞ'in 10 Haziran 2014'te Musul'u ve ardından diğer bazı bölgeleri ele geçirmesiyle başlayan çatışmalar ülkenin çeşitli kentlerinde devam ediyor. Irak ordusuyla peşmerge güçleri, DAEŞ'in elindeki bölgeleri geri almak için operasyonlar düzenliyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de Irak ordusuna havadan destek veriyor.


Londra saldırganı Khalid Masood'un kim olduğu açıklandı

Geçen Çarşamba günü İngiltere'nin başkenti Londra'da gerçekleştirdiği saldırıda dört kişiyi öldüren ve kendisi de vurularak öldürülen saldırganın İngiliz vatandaşı Khalid Masood olduğu açıklandı.

Rusya'dan S 400 sevkiyatı açıklaması Türkiye bir NATO üyesi ama korkmuyoruz

Rusya, S-400 konusunda Ankara'nın büyük ilgisi olduğunu ve Türkiye'nin NATO ülkesi olmasına karşılık silahların nerelerde kullanılacağını konuştuklarını belirtti.

Göz göre göre yerleşiyorlar Türkiye'den Rusya'ya ikinci uyarı

Rusya'nın Nevruz kutlamalarında YPG'li teröristlerle fotoğraf çektirmesi ve Hatay'ın sınırında yer alan Afrin'e askeri üs kurması üzerine Türkiye, Rusya'nın Maslahatgüzarı Sergey Panov'a iki kez duyulan rahatsızlıka ilgili mesajı iletti.