Ana Sayfa | DÜNYA

Hatay'da üzerinde roketatar bulunan terörist ele geçirildi

Hatay

Hatay Valisi Ercan Topaca, ilde yürütülen terörle mücadele kapsamında Amanos Dağları'nda bir teröristin ölü olarak ele geçirildiğini, üzerinden 1 roketatar, 2 tabanca, 2 el bombası, 2 dolu şarjör ve bir kısım örgütsel doküman çıktığını bildirdi

Topaca, valilikte düzenlediği basın toplantısında, saat 16.00 sıralarında Amanos Dağı'nda 3 teröristle sıcak çatışmaya girildiğini ve çatışmada 1 teröristin ölü olarak ele geçirildiğini ve diğer teröristlerin yaralı olarak kaçtıklarını değerlendirdiklerini belirtti.

Ölü olarak geçirilen teröristin üzerinden 1 roketatar, 2 tabanca, 2 el bombası, 2 dolu şarjör ve bir kısım örgütsel doküman bulunduğunu aktaran Topaca, şöyle devam etti:

''Terörle mücadele çalışmaları ilimizde çok geniş bir alanda değişik usullerle devam etmektedir. Birçok yerde 24 esasına göre yapılan arama, yol kontrolleri ve pusu gözetleme gibi birçok faaliyetimiz var. Amanos kırsalında bulunan bazı grupların vatandaşlarımızın zaman zaman yolunu kesmek, erzak temin ettirmek gibi faaliyetleri de var. Bunlarla da ciddi bir mücadelemiz oluyor. 30 Temmuz 2015'te sabah saat 07.00 sıralarında Kisecik Hava Radar Kıta Komutanlığı'na bir taciz olmuştu. Askerimiz anında karşılık verdi. Devamında aynı bölgede 3 Ağustos günü sabaha karşı 04.45 sıralarında Kisecik Hava Radar Kıta Komutanlığı'nın elektrik ihtiyacını karşılayan trafoya saldırı yapıldı ve patlatıldı. Tabi biz o bölgede tedbirlerimizi aldık."

Bugün de bölgede bir arazözü durduran teröristlerle güvenlik güçlerinin çatışmaya girdiğini kaydeden Topaca, "İçlerinden biri ölü olarak ele geçirildi. O anda bizimle sıcak temasa giren 3 terörist vardı. Tabi dışarıda muhtemelen onlarla ilgili gözetleme yapan destek kuvvetinin olduğunu da tahmin ediyoruz. Çatışmada yaralananın da olduğunu düşünüyoruz. Henüz ele geçirilmiş değiller ancak takibimiz devam ediyor. Bizim askerimizde herhangi bir yaralanma veya kayıp yok" dedi.

Vali Topaca, ölü olarak geçirilen teröristin kimlik tespit çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Topaca, dün İskenderun ilçesindeki Karayılan Jandarma Asayiş Komando Bölük Komutanlığı'na yaklaşık 400-500 mesafeden uzaktan keskin nişancıların kullandığı "kanas" ve "bixi" cinsi silahlarla taciz ateşi açıldığını, askerlerin taciz ateşine anında karşılık vermesiyle teröristlerin orman içerisinde yangın çıkararak uzaklaştığını söyledi.

Operasyonlar sürüyor

İl genelinde geniş güvenlik önlemi aldıklarının altını çizen Topaca, ''Zaman zaman yaylalara çıkan vatandaşlarımızın yollarının kesildiğini, kısa süreli rehin alma olaylarının olduğunu ve erzak temin etme faaliyetlerinin olduğunu görüyoruz. Bunları önlemek için Amanoslar'ın güneyinden kuzeyine doğru, Samandağ'dan Erzin ilçemizin sınırlarına kadar geniş bir alanda çalışma yapıyoruz'' diye konuştu.

Topaca,  ilde canlı bomba veya bomba yüklü araç ele geçirildiği şeklinde çıkarılan dedikodulara inanılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.


İtfaiye eri köpeğe yaptığı müdahale ile herkese örnek oldu

ABD'nin California eyaletinde meydana gelen olayda bir itfaiye eri yanmak üzere olan köpeği suni teneffüsle hayata döndürdü

Şam'ın Doğu Guta bölgesine hava saldırısı 17 ölü 50 yaralı var

Şam'ın Doğu Guta bölgesine düzenlenen hava saldırısı sonucunda 17 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi ise yaralandı

Enerji santralinde büyük patlama en az 9 ölü var

Çin’in güneyinde bulunan enerji santralinde patlama meydana geldi. Olay sonucunda 9 kişi hayatını kaybederken 2 kişi de yaralandı