Ana Sayfa | DÜNYA

Çin'de meydana gelen dev patlamalarda 17 kişi hayatını kaybetti

Çin'de patlama

Çin'de dün meydana gelen büyük patlamalarda ölü sayısı 17'ye yükseldi

Çin devlet medyası patlamaların "tehlikeli ve kimyasal maddelerin" olduğu bir depoda meydana geldiğini duyurdu.Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar ve videolarda, gökyüzünü aydınlatan alevler ve yerle bir olmuş binalar görülüyor.Hastanelerin yaralılarla dolup taştığı belirtiliyor.Cumhurbaşkanı Şi Jinping yaralıların kurtarılması ve yangının kutarılması için her türlü çabanın gösterilmesini istedi.Deponun sahibi olan Ruihai Logistics şirketinin yöneticilerinin sorgulandığı haber veriliyor.

'21 ton TNT'nin patlamasına eşdeğer'
Çin Devlet Televizyonu'na göre olay nakliye edilen patlayıcıların havaya uçmasıyla yaşandı. Ancak bu henüz doğrulanmadı.Şinhua haber ajansı ilk patlamayı 30 saniye sonra ikincisinin izlediğini ve daha sonra yakında başka patlamalar olduğunu bildirdi.Patlamaların yarattığı yer sarsıntısının Tianjin'in birkaç kilometre uzağında hissedildiği söyleniyor.Çin Deprem Enstitüsü'nden bir yetkili, ilk patlamanın şiddetinin 3 ton, ikinci patlamanın da 21 ton TNT'nin patlamasına eşdeğer düzeyde olduğunu söyledi.Görgü tanığı Yang patlamalar sırasında alışveriş yaptığını anlattı. Yang, "Patlama sırasında yer sarsılıyordu. Yakındaki araçlar, binalar sallanıyordu, birkaç binanın camları patladı ve herkes kaçmaya başladı." dedi.Çin Ulusal Radyosu olay yeri yakınındaki binalarda çatlaklar oluştuğunu bildirdi.Çin CCTV televizyonu liman çevresindeki bazı binalara elektrik verilemediğini bildirdi.Tianjin başkent Pekin'in güneybatısında 15 milyon kişinin yaşadığı büyük bir liman ve sanayi kenti.

Putin'den Kuzey Kore için flaş çağrı

Rusya Devlet Başkanı Putin Kore Yarımadası'ndaki duruma dahil olan tüm ülkelere önemli bir çağrıda bulundu

Donald Trump'ın eski danışmanı hakkında soruşturma başlatıldı

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn hakkında soruşturma başlatıldı

ABD'den büyük hamle Türkiye'nin sınırına PKK kampı kuruldu

ABD ve PKK işbirliği gereği Türkiye saf dışı bırakılmak isteniyor. Bu nedenle ABD, Türkiye'nin sınırına PKK kampı kurduğunu açıkladı