Ana Sayfa | DÜNYA

Çin'de meydana gelen dev patlamalarda 17 kişi hayatını kaybetti

Çin'de patlama

Çin'de dün meydana gelen büyük patlamalarda ölü sayısı 17'ye yükseldi

Çin devlet medyası patlamaların "tehlikeli ve kimyasal maddelerin" olduğu bir depoda meydana geldiğini duyurdu.Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar ve videolarda, gökyüzünü aydınlatan alevler ve yerle bir olmuş binalar görülüyor.Hastanelerin yaralılarla dolup taştığı belirtiliyor.Cumhurbaşkanı Şi Jinping yaralıların kurtarılması ve yangının kutarılması için her türlü çabanın gösterilmesini istedi.Deponun sahibi olan Ruihai Logistics şirketinin yöneticilerinin sorgulandığı haber veriliyor.

'21 ton TNT'nin patlamasına eşdeğer'
Çin Devlet Televizyonu'na göre olay nakliye edilen patlayıcıların havaya uçmasıyla yaşandı. Ancak bu henüz doğrulanmadı.Şinhua haber ajansı ilk patlamayı 30 saniye sonra ikincisinin izlediğini ve daha sonra yakında başka patlamalar olduğunu bildirdi.Patlamaların yarattığı yer sarsıntısının Tianjin'in birkaç kilometre uzağında hissedildiği söyleniyor.Çin Deprem Enstitüsü'nden bir yetkili, ilk patlamanın şiddetinin 3 ton, ikinci patlamanın da 21 ton TNT'nin patlamasına eşdeğer düzeyde olduğunu söyledi.Görgü tanığı Yang patlamalar sırasında alışveriş yaptığını anlattı. Yang, "Patlama sırasında yer sarsılıyordu. Yakındaki araçlar, binalar sallanıyordu, birkaç binanın camları patladı ve herkes kaçmaya başladı." dedi.Çin Ulusal Radyosu olay yeri yakınındaki binalarda çatlaklar oluştuğunu bildirdi.Çin CCTV televizyonu liman çevresindeki bazı binalara elektrik verilemediğini bildirdi.Tianjin başkent Pekin'in güneybatısında 15 milyon kişinin yaşadığı büyük bir liman ve sanayi kenti.


Çin ile ABD arasında diplomatik kriz kapıda

ABD'nin seçilen yeni devlet lideri Donald Trump 37 yıl sonra ilk kez Tayvan devlet başkanıyla telefonda görüştü. Bu durumun Çin ve ABD arasındaki krize sebep olacağı söyleniyor.

ABD'de 37 yıl sonra bir ilki Trump gerçekleştirdi

ABD'de 1979 yılından bu yana ilk kez yeni başkan seçilen Donald Trump, Tayvan lideri ile görüştü

DAEŞ Musul'a saldırdı, çok sayıda ölü ve yaralı var

Terör örgütü DAEŞ'in Musul kentine düzenlediği intihar saldırısında 12 sivil hayatını kaybetti