Ana Sayfa | DÜNYA

Çin'de meydana gelen dev patlamalarda 17 kişi hayatını kaybetti

Çin'de patlama

Çin'de dün meydana gelen büyük patlamalarda ölü sayısı 17'ye yükseldi

Çin devlet medyası patlamaların "tehlikeli ve kimyasal maddelerin" olduğu bir depoda meydana geldiğini duyurdu.Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar ve videolarda, gökyüzünü aydınlatan alevler ve yerle bir olmuş binalar görülüyor.Hastanelerin yaralılarla dolup taştığı belirtiliyor.Cumhurbaşkanı Şi Jinping yaralıların kurtarılması ve yangının kutarılması için her türlü çabanın gösterilmesini istedi.Deponun sahibi olan Ruihai Logistics şirketinin yöneticilerinin sorgulandığı haber veriliyor.

'21 ton TNT'nin patlamasına eşdeğer'
Çin Devlet Televizyonu'na göre olay nakliye edilen patlayıcıların havaya uçmasıyla yaşandı. Ancak bu henüz doğrulanmadı.Şinhua haber ajansı ilk patlamayı 30 saniye sonra ikincisinin izlediğini ve daha sonra yakında başka patlamalar olduğunu bildirdi.Patlamaların yarattığı yer sarsıntısının Tianjin'in birkaç kilometre uzağında hissedildiği söyleniyor.Çin Deprem Enstitüsü'nden bir yetkili, ilk patlamanın şiddetinin 3 ton, ikinci patlamanın da 21 ton TNT'nin patlamasına eşdeğer düzeyde olduğunu söyledi.Görgü tanığı Yang patlamalar sırasında alışveriş yaptığını anlattı. Yang, "Patlama sırasında yer sarsılıyordu. Yakındaki araçlar, binalar sallanıyordu, birkaç binanın camları patladı ve herkes kaçmaya başladı." dedi.Çin Ulusal Radyosu olay yeri yakınındaki binalarda çatlaklar oluştuğunu bildirdi.Çin CCTV televizyonu liman çevresindeki bazı binalara elektrik verilemediğini bildirdi.Tianjin başkent Pekin'in güneybatısında 15 milyon kişinin yaşadığı büyük bir liman ve sanayi kenti.


Kerkük'teki saldırıda gazeteci Ahmet Necmettin Haceroğlu hayatını kaybetti

Kerkük’te Türkmeneli TV çalışanlarına düzenlenen saldırı sonucunda Haber Müdürü Türkmen gazeteci Ahmet Necmettin Haceroğlu hayatını kaybetti

IŞİD Kerkük'e saldırdı, çok sayıda ölü var

Terör örgütü IŞİD tarafından Kerkük'te düzenlenen saldırı sonucunda en az 19 kişi hayatını kaybetti

Aydınlanma Devrimi’nin büyük öncülerinden Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı

Aydınlanma Devrimi’nin büyük öncülerinden Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’yı katledilişinin 17. yılında anılıyor