Ana Sayfa | DÜNYA

Ferguson kasabasında protesto gösterileri devam ediyor

Ferguson cinayetleri

ABD'nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında protesto gösterileri devam ediyor

Brown'ın beyaz polis memuru Darren Wilson tarafından vurulduğu sokağı ana yola bağlayan West Florissant Street'te toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, sloganlar atarak polis şiddetini ve sosyal adaletsizlikleri protesto etti. "Birleşen insanlar yenilmez", "Adalet yoksa barış da yok" ve "Sokaklar kimin? Sokaklar bizim!" gibi sloganların atıldığı gösteri olaysız geçti.Kısa süreliğine caddeyi trafiğe kapatan göstericiler, polisin uyarılarının ardından kendilerine ayrılan kaldırıma geçti.

Kiliseden destek
Göstericilere, Ferguson'da faaliyet gösteren Birleşik Metodist Kilisesi'ne mensup yaklaşık 20 kişilik bir grup destek verdi.Kilise yöneticilerinden Linda Gastreich, AA muhabirine yaptığı açıklamada, protestocularla dayanışma içinde olduklarını göstermek için gösteriye katıldıklarını söyledi.Gastreich, "Irksal adaletsizliklere karşı mücadele veren bu insanlar için kalbim sızlıyor. Onlara hayranım, birçok yönden saygı duyuyorum ve bunun için buraya geldim" diye konuştu.Aynı kiliseden Willis Johnson ise "Protestocuların arasına karışan bazı aykırı ve anarşist gruplara imkan vermemek ve burada anayasal haklarını kullanarak seslerini yükselten göstericilere olan destek ve sevgimizi göstermek için buradayız" dedi.Johnson, sosyal adaletsizliklerin ülke çapında bir "epidemik" haline geldiğini savundu.

Olağanüstü hal sürüyor
Pazar günü başlayan gösteriler, ilk iki gece sert polis müdahalesiyle birlikte şiddet olayları ve onlarca kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanmıştı.Kasabanın bağlı olduğu St. Louis idari bölgesinde pazartesi günü ilan edilen "olağanüstü hal"in, en az bir gün daha yürürlükte kalacağı bildirildi.Bölge yöneticisi Steve Stenger, "Doğru yönde gidiyoruz. Pazartesi gecesi 26 kişi gözaltına alınmıştı, salı gecesi kimse gözaltına alınmadı" diye konuştu.Pazar gecesi yaşanan gösterilerde polis tarafından vurularak ağır yaralanan siyahi genç Tyrone Harris'in sağlık durumunu öğrenmek için Barnes-Jewish Hospital adlı hastaneye giden AA muhabiri, polis memurlarının agresif tavırlarıyla karşılaştı.Muhabirin ilk başta yaralı hakkında bilgi almasına izin verilmesine rağmen, daha sonra gelen iki polis memuru, tehditkar ifadeler kullanarak muhabiri hastaneden çıkardı. Bu arada, St. Louis polisi, Harris vurulmadan önce yaşanan olaylarla ilgili güvenlik kameralarının yakaladığı bir videoyu yayınladı. Polis, görüntülerde silah taşırken görülen beyaz elbiseli bir şüphelinin 19 yaşındaki Harris olduğunu iddia etti. 13 saniyelik videoda silah sesleri duyulurken, Harris olduğu iddia edilen gencin de içinde bulunduğu bir grubun kaçmakta olduğu görülüyor.Polis, daha önce yaptığı bir açıklamada, Harris'in bir sivil polis aracına ateş ettiğini, bunun üzerine gencin peşine düşen dört sivil polisin şüpheliye ateş ettiğini belirtmişti.

Reina katliamının planlayıcısı ABD'nin gizli ordusu tarafından öldürüldü

Yılbaşı gecesi 39 kişinin ölümüne sebep olan Reina katliamının planlayıcısı ABD'de Ortak Özel Operasyon Komutanlığı'nın komandoları tarafından öldürüldü

Paris Kuzey Garı'nda dehşet anları

Fransa'nın başkenti Paris'teki Kuzey Garı'nda meydana gelen olayda bir şahıs polisi bıçakla tehdit etti

Barack Obama 4 ay sonra ilk kez konuşma yapacak

ABD'nin eski Başkanı Barack Obama, Chicago'da başkanlık görevini Trump'ın devralmasından sonra ilk kez konuşma yapacak