Ana Sayfa | DÜNYA

Kudret Özersay, Londra'da iki önemli konuşma gerçekleştirecek

kibris

Eski Kıbrıslı Türk başmüzakereci ve geçtiğimiz dönemde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın özel temsilcisi olan Prof. Kudret Özersay Londra'da iki önemli konuşma yapacak. Eski Kıbrıslı Türk baş müzakereci Kudret Özersay, Kıbrıs Görüşmeleri üzerine Londra’da iki konuşma gerçekleştirecek

Londralılar önümüzdeki hafta, Kıbrıs görüşmeleri konusunda dünyanın önde gelen isimlerinden biriyle bir araya gelme şansını elde edecek. Eski Kıbrıslı Türk başmüzakereci ve geçtiğimiz dönemde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın özel temsilcisi olan Prof. Kudret Özersay’ın Kıbrıs görüşmelerinde 12 yıllık deneyimi bulunuyor. Londra’da iki seminerde, biri İngilizce diğeri Türkçe konuşacak olan Özersay şu anki görüşmeler etrafında oluşan spekülasyonlar ve oluşacak muhtemel uzlaşmanın içeriğine değinecek. ‘Nasıl Bir Çözüm? Yarım Asırlık Kıbrıs Müzakereleri?’ başlıklı seminerler mülkiyet, toprak ve güvenlik gibi iki tarafın da uzlaşma konusunda zorluk çektiği konuların yanı sıra uzlaşmaya varılan konuları da içerecek. Prof. Özersay aynı zamanda Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyeliğinin, Birleşmiş Milletler’in uzlaşma için koyduğu parametreleri nasıl etkileyeceğinin ve dikkat edilmesi gereken hususları da ele alacak. Prof. Özersay konuşmasının sonunda, 50 yıl süren görüşmelerin ardından şu anki duruma bakarak bir çözümün gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ve eğer gerçekleşirse bunun nasıl bir çözüm olabileceğini inceleyecek ve kendi değerlendirmesini katılımcılarla paylaşacak. Her iki etkinlik de Prof. Özersay’ın katılımıyla gerçekleşecek soru-cevap bölümüyle son bulacak. 

 

 

Seminerleri organize eden Britanyalı Kıbrıslı Türkler Derneği’nin yönetim başkan vekili Ersü Ekrem şunları söyledi: “İki tarafın liderleri ve şu anki müzakerecilerin dışında, Kıbrıs görüşmelerini Kudret Özersay kadar iyi anlatacak bir kişi daha yok bu dünya üzerinde. Özersay, Kıbrıslı yedi liderle aynı masaya oturdu ve tüm süreci ve görüşmelerle ilgili tüm detayları en ince ayrıntısına kadar biliyor.”

 

Ekrem sözlerine şöyle devam etti: “Kudret’in şu an resmi bir rolü bulunmadığı için bize en hayati içgörüleri aktarabilir, görüşmelerin nereye doğru gittiği, bunun toplumumuz ve aileleri ve adanın geleceği için ne anlama geldiği konusundaki sorularımızı yanıtlayabilir.”

 İngilizce konuşma: 19:45, 11 Eylül Cumartesi 2015, Bromley Central Library, Large Hall (4th floor), High Street, Bromley, Kent BR1 1EX

Türkçe konuşma: 19:45, 12 Eylül Cuma 2015, Hornsey Vale Community Centre, 60 Mayfield Road, London, N8 9LP  

 

İki etkinlik de ücretsizdir. BKTD, güneydoğu Londra’daki Kıbrıslı Türklere Cumartesi akşamı gerçekleşecek Türkçe seminere gelmeleri için ulaşım temin edecek. Yerinizi ayırtmak için lütfen info@btca.co.uk mail adresi üzerinden veya telefonla (07828 548 472), 7 Eylül Pazartesi tarihine kadar grupla iletişime geçin.    

İki etkinlik de ücretsizdir. BKTD, güneydoğu Londra’daki Kıbrıslı Türklere Cuma akşamı gerçekleşecek Türkçe seminere gelmeleri için ulaşım temin edecek. Yerinizi ayırtmak için lütfen info@btca.co.uk mail adresi üzerinden veya telefonla (07828 548 472), 7 Eylül Pazartesi tarihine kadar grupla iletişime geçin. 

 

 

Britanyalı Kıbrıslı Türkler Derneği

2012’da kurulan ve gönüllüler tarafından yürütülen bu lobi grubu, İngiltere’deki Kıbrıs Türk Diasporası ve ilgili diğer taraflarla Kıbrıs Sorunu’nu konuşmak ve bu konu hakkındaki görüşleri paylaşmak için çaba gösteriyor. 

 

 

Prof. Dr. Kudret Özersay

Kudret Özersay (1973) Kıbrıslı Türk akademisyen, uluslarası hukuk uzmanı, Kıbrıslı Türk müzakereci, Toparlanıyoruz Hareketi kurucusu, KKTC 2015 cumhurbaşkanı adayı.

Yaşam Öyküsü: 

1973 yılında Larnaka’ya bağlı Alaminyo köyünde doğdu. Alaminyolu inşaat ustası Hüseyin Usta ile terzi Sadiye Hanım’ın oğludur. 1974 yılında henüz altı aylıkken babasının şehit olması ertesinde annesi ve kardeşleriyle birlikte Lefkoşa’nın kuzeyine göç etti. Buradaki ilk, orta ve lise öğreniminin ardından yüksek öğrenimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye’de) Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 

 

Akademik Yaşamı: 

Kudret Özersay, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Bosna Hersek’te savaş sonrası seçimlerin demokratik olabilmesi için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nde çalıştı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 1998 yılında Türk Boğazlarından geçiş hakkı konusunda yüksek lisansını; 2002 yılında da 1959-1960 Kıbrıs Antlaşmaları konusunda doktorasını tamamladı. Yüksek lisans ve doktora çalışmaları sırasında aldığı burslarla İngiltere’de Londra Üniversitesi Hukuki Çalışmalar Enstitüsü’nde araştırmalar yaptı. 2008 yılında kazandığı bir bursla İngiltere’de Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bir dönem görev yaptı. 1996-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde akademisyen (araştırma görevlisi) olarak çalıştı. 

 

2003 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi-akademisyen olarak çalışmaya başladı ve bir dönem bu bölümün başkanlığını da yürüttü. Halen Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde uluslararası hukuk, hukuka giriş, müzakere ve arabuluculuk, dünya politikası gibi dersler vermektedir. 

 

Müzakereciliği: 

2002 yılında Kıbrıs’a döndü ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve ardından ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın müzakere heyetinde yer aldı. 2002-2003 ve 2003-2004 dönemlerinde, Birleşmiş Milletler Antlaşmalar Komitesi üyeliği yaparak, Annan Planı müzakerelerinde Kıbrıs Türk tarafının müzakere heyetinde yer aldı. Kıbrıs Türk müzakere heyeti içerisinde uluslararası hukuk uzmanı sıfatıyla İsviçre'nin Bürgenstock kasabasında yapılan müzakerelere katıldı. 2010 yılında üçüncü Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun döneminde atandığı Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi görevini 8 Haziran 2012 tarihine kadar sürdürdü. Bu dönemde KKTC'de Toparlanıyoruz Hareketi isimli sivil toplum hareketinin öncülüğünü yapması ve sistemi eleştiriyor olması gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Eroğlu ile yaşadığı fikir uyuşmazlığı sonucunda tercih yapmak durumunda kaldığında görevinden istifa etti. 2014 yılı içerisinde yeniden başlayan müzakerelerde Şubat 2014’te Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi olarak atandı ve aynı dönemde Toparlanıyoruz Hareketindeki çalışmalarına da devam etti.

 

 

12 yıllık müzakere görevi sırasında tüm KKTC Cumhurbaşkanları, dört farklı Kıbrıslı Rum lider (Klerides; Papadopulos, Hristofyas ve Anastasiades) ve iki farklı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (Kofi Annan ve Ban Ki Moon) ile aynı müzakere masasında bulundu. Görevi sırasında Londra, Atina, Moskova, New York, Washington, Brüksel, Paris ve Berlin gibi dünya merkezlerinde Kıbrıslı Türkler adına diplomatik girişimler yaptı ve Kıbrıs Türk tarafını temsil etti. 

 

Sivil Toplum Hareketi Üyelikleri: 

Kudret Özersay, insan hakları konusunda çalışmalar yürüten Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı’nın (Bkz. http://www.ktihv.org/) kurucu üyesidir. Bunun yanında, “Toparlanıyoruz Hareketi” (Temiz Toplum Derneği) kurucu üyesidir ve 2012-2014 yılları arasında Dernek Başkanı görevini yapmıştır. 

 

 

PYD bayraklı ABD tankları Türkiye sınırına konuşlandırıldı

ABD ordusu PYD'ye olan desteğini sürdürüyor. YPG bayraklı ABD tankları Türkiye sınırına çok yakın bir mesafeye yerleştirilmesi üzerine konuşan Pentagon Sözcüsü Albay Davis, ''Sınır alanları da bizim hareket alanlarımıza dahil." dedi.

Almanya'da camiye molotofla saldırı düzenlendi

Almanya'nın Weil am Rhein kentinde bulunan Eyüp Sultan Camii'ne düzenlenen molotoflu saldırının ardından Türk vatandaşları tepki gösterdi

Sincar saldırısının ardından Barzani Erdoğan'la görüşmek için Türkiye'de

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Sincar saldırısının ardından Türkiye'ye gelerek Atlantik zirvesine katıldı