Ana Sayfa | DÜNYA

Fransa, iki yılda 24 bin sığınmacıya kapılarını açacak

Hollande

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Elysee Sarayı'nda yılda iki kez düzenlenen, ülkenin iç ve dış politikasına yönelik konuların tartışıldığı basın toplantısı için gazetecilerle bir araya geldi

Konuşmasında Fransa'nın Suriye'deki DAEŞ hedeflerine yönelik hava operasyonuna katılacağına ilişkin haberlere açıklık getirerek başlayan Hollande, " Fransa Suriye'dekiDAEŞ hedeflerinin yerini tespit etmek için bölgede keşif uçuşlarına başlayacak" diyerek herhangi bir kara operasyonunun şimdilik gündemde olmadığını kaydetti.Suriye'deki durumun sorumlusu olarak Devlet Başkanı Beşşar Esed'i gösteren Hollande, "Esed gitmeli. 3 yıldır Suriye'de siyasi geçiş süreci olması gerektiğini ifade ettik. Bunun için ilk önce Esed gitmeli" ifadesini kullandı.Hollande, Suriye'deki çözümün Rusya, İran ve Körfez ülkelerini içermesi gerektiğine de vurgu yaptı.

"24 bin sığınmacıya kapılarımızı açmaya hazırız"
Hollande, Avrupa'daki sığınmacı krizine ilişkin Fransa'nın da üzerine düşeni yapacağına işaret etti. Bu bağlamda, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Avrupalı yetkililere gönderdikleri ortak mektuba dikkati çeken Hollande, kendilerinin kalıcı ve sürdürülebilir çözüm arayışında olduklarının altını çizdi.Fransa'nın da  sığınmacı kabul edeceğini söyleyen Hollande, "2 yılda 24 bin sığınmacıya kapılarımızı açmaya hazırız" diyerek 31 binsığınmacı alacak Almanya'yı yalnız bırakamayacaklarını belirtti.Hollande, sığınmacıların durumuyla ilgili Paris'te uluslararası bir konferans düzenlemek istediklerini de kaydetti.New York'ta ay sonunda yapılacak BM Genel Kurulu'ndan sonra Suriyeli sığınmacıların kaldığı kampları ziyaret etmek üzere Lübnan'a gideceğini ve yetkililerle görüşeceğini ifade eden Hollande, sığınmacılar konusunun yakın bir zamanda Ulusal Meclis'te tartışılacağı bilgisini de paylaştı.

"(Rusya'ya) yaptırımların kaldırılmasını savunacağım"
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, 2017'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda eleneceği yönündeki anket sonucuna ilişkin soruya, ülkesinin çıkarının önemli olduğu yanıtını verdi. Hollande, seçimde aday olup olmayacağını dile getirmeden "Benim için önemli olan benim kişisel başarım değil, Fransa'nın başarısıdır" diye konuştu.Hollande, Ukrayna krizine ilişkin de Normandiya grubu kapsamında BM Genel Kurulu öncesi, Paris'te, Ukrayna'daki son durumu değerlendirmek için toplantı düzenlemek istediğini söyledi.Ukrayna'da süreç başarıya ulaşırsa Rusya'ya yaptırımların kaldırılabileceğine işaret eden Hollande, "Önce Ukrayna'da sürecin sonuna kadar gidilmeli. Özerklik konusunda çözüm bulunursa yaptırımların kaldırılmasını savunacağım. Zaten bizim şartlarımız da bu yöndeydi" dedi.

Putin'den Kuzey Kore için flaş çağrı

Rusya Devlet Başkanı Putin Kore Yarımadası'ndaki duruma dahil olan tüm ülkelere önemli bir çağrıda bulundu

Donald Trump'ın eski danışmanı hakkında soruşturma başlatıldı

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn hakkında soruşturma başlatıldı

ABD'den büyük hamle Türkiye'nin sınırına PKK kampı kuruldu

ABD ve PKK işbirliği gereği Türkiye saf dışı bırakılmak isteniyor. Bu nedenle ABD, Türkiye'nin sınırına PKK kampı kurduğunu açıkladı