Ana Sayfa | DÜNYA

ABD'de 11 Eylül olayları anıldı

ABD'de 11 Eylül olayları

ABD'de 14 yıl önce gerçekleştirilen 11 Eylül terör saldırılarında hayatını kaybedenler Washington ve New York başta olmak üzere ülkenin birçok şehrinde düzenlenen törenlerle anıldı

11 Eylül 2001'de New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne (İkiz Kuleler) düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybedenler için, yıkılan İkiz Kuleler'in yerinde yapılan anıt alanda bir tören düzenlendi.Tören, 11 Eyül'de yolcu uçaklarıyla gerçekleştirilen saldırı sonucunda ilk uçağın Kuzey Kulesi'ni vurduğu an saat 08.46'da yapılan saygı duruşuyla başladı. Saldırıda ikinci uçak 09:03'da binaya çarpmıştı.Törende hayatını kaybeden 2 bin 753 kişinin ismi yakınları tarafından okunurken, adların yazıldığı anıt alana gelen ölenlerin yakınları, isimlerin olduğu yere güller bıraktılar. Saldırı kurbanlarının isimlerinin yazıldığı yere gül bırakanların bir çoğunun gözyaşlarını tutamadığı görüldü.Törene, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, New York Valisi Andrew Cuomo, Belediye Başkanı Bill de Blasio, Senatör Chuck Schumer ile birlikte, New York eski belediye başkanları Michael Bloomberg ve Rudy Giuliani de katıldı.

"Burası bizim için barışçıl bir yer"
Saldırılarda eşini kaybeden eşi Walter Matuza'yı kaybeden Denise Matuza, törene her yıl iki çocuğuyla geldiğini belirterek, "Burası bizim için barışçıl bir yer" dedi. Martuza, olayın çocuklarındaki etkisinin çok büyük olduğunu ve etkisinin hala geçmediğini bildirdi. Çocuklardan birinin olayın stresinden gözlerini kaybettiğini kaydeden Martuza, gelişen zaman süresinde anma törenlerindeki değişiklikle ilgili olarak, alanın turistik bir yere dönüştürülmesine ve insanların gülüp resim çektirdikleri bir yer olmasına karşı olduğunu ifade etti.ABD'nin birçok yerinde 11 Eylül'le ilgili anma etkinliği düzenlenirken, Ohio eyalet binasına saldırılarda hayatını kaybedenler anısına 3 bin Amerikan bayrağı asıldı.

11 Eylül etkisi
"Medeniyetler çatışması"na ve İslamofobyaya zemin oluşturan 11 Eylül saldırıları, eski Başkan George W. Bush tarafından, Afganistan ve Irak'ın işgalinin gerekçelerinden olmuştu. Bush'un ''Terörizmle Savaş Kampanyası'' çerçevesinde kurulan ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ülkede yasa dışı dinlemelerine başlarken, başta ABD olmak üzere, batılı devletlerde Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarında büyük artışa neden oldu. 

Florida'da gözaltı
Florida'da 20 yaşındaki Joshua Goldberg adlı bir kişinin Kansas City'de yapılacak 11 Eylül anma etkinliğine saldırı için patlayıcı yapma girişimi gerekçesiyle FBI terörizm ortak gücü tarafından gözaltına alındığı bildirildi. Savcın iddianamesinde, 20 yaşındaki Goldberg'in internetteki bir muhbire, yapmak istediği bombayı anlattığı ifade edildi.

Şam Uluslararası Havalimanı'nda büyük patlama

Şam Uluslararası Havalimanı'nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından yangın meydana geldi

Beyaz Saray'da gündem Kuzey Kore

Beyaz Saray'da yetkililer ABD senatörlerine Kuzey Kore konusunda brifing verdi

Fransa'daki seçimlerin ilk tur resmi sonuçları açıklandı

Fransa Anayasa Konseyi, cumhurbaşkanı seçimin ilk tur sonuçları ile ilgili İçişleri Bakanlığının iki önce paylaştığı verileri doğrulayarak resmi sonuçları açıkladı