Ana Sayfa | DÜNYA

ABD'de 11 Eylül olayları anıldı

ABD'de 11 Eylül olayları

ABD'de 14 yıl önce gerçekleştirilen 11 Eylül terör saldırılarında hayatını kaybedenler Washington ve New York başta olmak üzere ülkenin birçok şehrinde düzenlenen törenlerle anıldı

11 Eylül 2001'de New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne (İkiz Kuleler) düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybedenler için, yıkılan İkiz Kuleler'in yerinde yapılan anıt alanda bir tören düzenlendi.Tören, 11 Eyül'de yolcu uçaklarıyla gerçekleştirilen saldırı sonucunda ilk uçağın Kuzey Kulesi'ni vurduğu an saat 08.46'da yapılan saygı duruşuyla başladı. Saldırıda ikinci uçak 09:03'da binaya çarpmıştı.Törende hayatını kaybeden 2 bin 753 kişinin ismi yakınları tarafından okunurken, adların yazıldığı anıt alana gelen ölenlerin yakınları, isimlerin olduğu yere güller bıraktılar. Saldırı kurbanlarının isimlerinin yazıldığı yere gül bırakanların bir çoğunun gözyaşlarını tutamadığı görüldü.Törene, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, New York Valisi Andrew Cuomo, Belediye Başkanı Bill de Blasio, Senatör Chuck Schumer ile birlikte, New York eski belediye başkanları Michael Bloomberg ve Rudy Giuliani de katıldı.

"Burası bizim için barışçıl bir yer"
Saldırılarda eşini kaybeden eşi Walter Matuza'yı kaybeden Denise Matuza, törene her yıl iki çocuğuyla geldiğini belirterek, "Burası bizim için barışçıl bir yer" dedi. Martuza, olayın çocuklarındaki etkisinin çok büyük olduğunu ve etkisinin hala geçmediğini bildirdi. Çocuklardan birinin olayın stresinden gözlerini kaybettiğini kaydeden Martuza, gelişen zaman süresinde anma törenlerindeki değişiklikle ilgili olarak, alanın turistik bir yere dönüştürülmesine ve insanların gülüp resim çektirdikleri bir yer olmasına karşı olduğunu ifade etti.ABD'nin birçok yerinde 11 Eylül'le ilgili anma etkinliği düzenlenirken, Ohio eyalet binasına saldırılarda hayatını kaybedenler anısına 3 bin Amerikan bayrağı asıldı.

11 Eylül etkisi
"Medeniyetler çatışması"na ve İslamofobyaya zemin oluşturan 11 Eylül saldırıları, eski Başkan George W. Bush tarafından, Afganistan ve Irak'ın işgalinin gerekçelerinden olmuştu. Bush'un ''Terörizmle Savaş Kampanyası'' çerçevesinde kurulan ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ülkede yasa dışı dinlemelerine başlarken, başta ABD olmak üzere, batılı devletlerde Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarında büyük artışa neden oldu. 

Florida'da gözaltı
Florida'da 20 yaşındaki Joshua Goldberg adlı bir kişinin Kansas City'de yapılacak 11 Eylül anma etkinliğine saldırı için patlayıcı yapma girişimi gerekçesiyle FBI terörizm ortak gücü tarafından gözaltına alındığı bildirildi. Savcın iddianamesinde, 20 yaşındaki Goldberg'in internetteki bir muhbire, yapmak istediği bombayı anlattığı ifade edildi.


Atlasglobal açıkladı, İngiltere uçuşlarında Yolcular Yasaktan Etkilenmedi

Atlasgobal, İngiltere uçuşlarında başlatılan elektronik cihaz taşıma yasağına karşı getirdiği uygulamasıyla yolcuların mağdur olmasını engelledi.

O madde işleme konuldu Brexit süreci resmen başladı

Lizbon Anlaşmasının 50. maddesinin işleme konulmasının ardından İngiltere, Brexit sürecini resmen başlatmış oldu

Avustralya'da facia kasırga 63 binden fazla evde elektrik yok

Avustralya'nın Queensland eyaletini vuran kasırgada ölen veya yaralanan olmadı ancak 63 binden fazla eve elektrik sağlanamıyor