Ana Sayfa | DÜNYA

Macaristan, Türkiye'nin sığınmacılara karşı tutumunu değerlendirdi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban,

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye'nin sığınmacılar konusundaki tavrı hakkında değerlendirmelerde bulundu

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye’nin, Suriye’den kaçan sığınmacılar konusunda uzun zamandan beri muazzam şeyler yaptığını söyledi.Orban, Alman Bild gazetesine verdiği röportajda, Avrupa’ya gelen sığınmacıların savaş bölgelerinden değil, Suriye’nin komşu ülkelerindeki sığınmacı yurtlarından Avrupa’ya geldiğini ileri sürdü.“Bu insanlar güvenlik için değil, kamplardan daha iyi bir yaşam aradıkları için Avrupa’ya geliyor. Bunlar Alman veya İsveç yaşantısını istiyor” diyen Orban, bu kişilere Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Macaristan ve Avusturya’daki yaşam şartlarının yetmediğini ifade etti.
Orban, iyi bir hayat için değil, güvenlik ve insan onuru konusunda temel hakların geçerli olduğunu söyledi.AB devlet ve hükümet başkanları toplantısında Suriye’nin komşu ülkelerine mali yardım yapılmasını da içeren öneriler getireceğini belirten Orban, “ Türkiye uzun zamandan beri sığınmacı trajedisi konusunda muazzam şeyler yapıyor. Farklı siyasi düşüncelerden bağımsız olarak biz Avrupalıların her hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan için ayin yapmamız lazım.Türkiye gibi ülkeleri yalnız bırakmamamız ve cimri olmamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

"Avrupa’daki siyasetçiler hayal dünyasında yaşıyor"
Bodrum kıyısına cansız bedeni vuran Suriyeli çocuk Aylan’ın fotoğrafını gördüğünde neler hissettiği yönündeki soruya karşılık Orban, sarsıldığını ifade ederek her ölümün bir trajedi olduğunu kaydetti.Avrupa’daki üst düzey siyasetçilerin sığınmacıların nasıl bir tehlike oluşturduğunu bilmediğini savunan Orban, “Avrupa’daki üst düzey siyasetçiler şu anda hayal dünyasında yaşıyor” ifadesini kullandı.Pakistan, Bangladeş, Mali, Etiyopya ve Nijerya’dan da  milyonlarca insanın Avrupa’ya geleceğini söyleyen Orban, “Bunların hepsini içeri alırsak Avrupa yok olur” yorumunda bulundu.

"Avrupa kültürler arasında rekabete izin verirse Hristiyanlar kaybedecek”
Orban, İslamlaşmanın Avrupa’nın karşı karşıya kaldı tehditler arasında yer alıp almadığı sorusuna da "Ben kişisel olarak İslam’a hayranlık duyuyorum. İslam’ın felsefesi olmadan dünyanın bir bölümü çoktan barbarlığa düşerdi. Ancak burada da kendimizi aldatmamamız lazım. Göçten dolayı yakın gelecekte Müslümanlar Avrupa’da çoğunluk olacak. Avrupa kültürler arasında rekabete izin verirse Hristiyanlar kaybedecek. Bunlar gerçekler. Avrupa’nın Hristiyan kültüründe kalmasını isteyenler için tek çıkış yolu, daha fazla Müslümanı içeriye almamak. Ancak bu konuda Avrupa’nın üst düzey siyasetçileri çok fazla konuşmak istemez" yanıtını verdi.

Almanya hafta sonu 40 bin sığınmacı bekliyor
Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, hafta sonu Almanya’ya 40 bin sığınmacının geleceğini tahmin ettiğini bildirdi.Steinmeier, Prag’da yaptığı açıklamada, sığınmacılar konusunda son sayıları aldığını belirterek, “Sadece bu iki gün için, hafta sonunda güney ve güneydoğu komşularımızdan yaklaşık 40 bin sığınmacıyı bekliyoruz” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı seçimlerde Macron'u destekliyor

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda "En March" (Yürüyüş) Hareketinin lideri Emmanuel Macron'u destekleyeceğini açıkladı

57 yaşındaki kadın astronottan yeni bir rekor

Uzayda en uzun süreli kalma rekorunu önceden kıran Amerikalı astronot Dr. Peggy Whitson yeni bir rekora imza attı

Fransa'da cumhurbaşkanı seçimi ilk turunda oyların tamamı sayıldı

Fransa'da 23 Nisan Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda oyların tamamı sayıldı