Ana Sayfa | DÜNYA

Suriye'de Kürtler özerklik istiyorsa, Suriye ulusal diyaloğu şart

sesad

Bazı siyasi partilerin Kürtler için talepleri olduğunu kaydeden Esad, fakat bu taleplerin yalnızca Kürtlere yönelik olmadığını ve Kürtlerin topluma tamamen entegre olduklarını söyledi. Araplar, Çerkezler, Ermeniler ve diğer tüm etnik yapılar ve mezhepler gibi Kürtler Suriye'de yaşıyorlar. Bu gruplar olmadan homojen bir Suriye olmazdı" cevabını verdi

Ülkenin kuzeyindeki Kürtlerin 'yerel yönetimler ve özerk yapılar oluşturmak için anayasa değişikliği talebinde bulunduklarını' hatırlatan Rossiya 24, bu taleplerin karşılık bulup bulmayacağı yönündeki sorusuna da Esad şu yanıtı verdi: Rossiya 24'teki röportajda, 'Suriye'deki Kürtlere yönelik ayrı bir politika izlenip izlenmeyeceği' yönündeki bir soruya da Esad, "Kürtlere yönelik ayrı bir politika izlediğini söyleyemezsiniz. Bir devlet, halkı arasında ayrımcılık yapamaz, bu ülke içinde bölünmeler yaratır. Bizim için Kürtler, Suriye'nin dokusunun bir parçasıdırlar. Yabancı değiller, Araplar, Çerkezler, Ermeniler ve diğer tüm etnik yapılar ve mezhepler gibi Suriye'de yaşıyorlar. Bu gruplar olmadan homojen bir Suriye olmazdı" cevabını verdi

 

 

"Bugün, örneğin Rusya'da, mevcut yapıyı değiştirmek istiyorsanız, diyelim cumhuriyetin sınırlarını yeniden belirlemek veya bir cumhuriyete diğerlerinden farklı yetkiler vermek istiyorsanız, bunun devlet başkanı veya hükümetle bir ilgisi olmaz. Bunun anayasayla ilgilisi vardır. Anayasanın sahibi ne devlet başkanı ne de hükümettir. Anayasanın tek sahibi halktır. Dolayısıyla, anayasayı değiştirmek ulusal diyalog demektir. Bizim hiçbir taleple bir sorunumuz yok. Devlet olarak, Suriye'nin birliğini, çeşitliliğini ve vatandaşlarının özgürlüğünü ihlal etmediği sürece bu meselelere herhangi bir itirazımız yok."

 

"Ama eğer Suriye'deki bazı gruplar veya kesimlerin belirli talepleri varsa, bu talepler ulusal çerçevede Suriye'nin siyasi güçleriyle diyalog içinde değerlendirilmeli. Suriye halkı, federalizm, özerklik, merkezsizleşme veya tüm siyasi sistemin değişmesi gibi konularda adım atmaya karar verirse, buna yine Suriye halkının onayı, dolayısıyla anayasa değişikliği gerekir. Bu nedenle bu grupların önce teklifleri konusunda Suriye halkını ikna etmeleri gerekir."

 

 

 

'Avrupa teröre desteği sonlandırsın'

 

Esad, Avrupa'ya mülteci akınıyla ilgili de "Eğer Avrupalılar mültecilerin kaderi hakkında kaygılılarsa teröristlere desteği durdurmalılar" dedi.Esad şunu ekledi: "Bugün herhangi bir Suriyeli'ye şu an ne istediğini sorsak, ilk cevabı herkes için güvenlik ve istikrar olur" dedi.

Suriye lideri, ülkede krizinin çözümü için devam eden diplomatik temaslarla ilgiliyse şöyle konuştu:

"Mutabakata varmak adına diyaloğa devam etmeliyiz. Bununla birlikte eğer gerçek başarılar elde etmek istiyorsak; insanlar ölürken, kan dökülmesi sürerken ve insanlar tam güvende değilken bu imkânsızdır.

"Siyasi parti ve güçlerle, siyasi ve ekonomik konular, bilim, sağlık hizmetleri ve diğer konular üzerinde bir anlaşmaya vardığımızı farz edelim. Ancak Suriyeli yurttaşlar için öncelik güvenlikken bu anlaşmaları nasıl uygulamaya geçirebiliriz? Bundan dolayı, mutabakata varabiliriz ancak Suriye'de terörizmi yeninceye kadar hiçbir şeyi yürürlüğe koyamayız." (BBC TÜRKÇE SERVİSİ)


Rusya'dan S 400 sevkiyatı açıklaması Türkiye bir NATO üyesi ama korkmuyoruz

Rusya, S-400 konusunda Ankara'nın büyük ilgisi olduğunu ve Türkiye'nin NATO ülkesi olmasına karşılık silahların nerelerde kullanılacağını konuştuklarını belirtti.

Göz göre göre yerleşiyorlar Türkiye'den Rusya'ya ikinci uyarı

Rusya'nın Nevruz kutlamalarında YPG'li teröristlerle fotoğraf çektirmesi ve Hatay'ın sınırında yer alan Afrin'e askeri üs kurması üzerine Türkiye, Rusya'nın Maslahatgüzarı Sergey Panov'a iki kez duyulan rahatsızlıka ilgili mesajı iletti.

NATO müttefiki Almanya Türkiye'yi yarı yolda bıraktı

DAEŞ ile mücadele konusunda arkasını dönen Almanya, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatın'nda hasar gören 10 tankı için parça vermeyi reddediyor.