Ana Sayfa | DÜNYA

Avusturya Başbakanı Türkiye'ye acil yardım yapılması çağrısında bulundu

Avusturya Başbakanı Werner Faymann

Avusturya Başbakanı Werner Faymann, Türkiye ve Ürdün gibi sığınmacılara kapı açan ülkelere acil yardım yapılmasını talep etti

Avusturya Başbakanı Werner Faymann, Suriye'nin çevresindeki Türkiye ve Ürdün gibi sığınmacı ağırlayan ülkelere acil yardım yapılması çağrısında bulundu.Avusturya Başbakanı Faymann, Fransa Başbakanı Manuel Valls, İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve Viyana Eyalet Başkanı Michael Haupl, Viyana'da düzenlenen çalışma toplantısında bir araya geldi.Başbakanlık binasında yaklaşık 2 saat süren toplantıda, Avrupa'daki sığınmacı krizi ele alındı.Faymann, toplantı sonrasında yaptığı konuşmada, sığınmacı sorunun çözümü için Suriye'nin çevresindeki Türkiye ve Ürdün gibi sığınmacı ağırlayan ülkelere yardım yapılması çağrısında bulundu.Gıda, barınma, eğitim ve tıbbi bakım için 5 milyar avroluk acil yardım paketi hazırlanmasını isteyen Faymann, bu yardımların ABD, AB ve Körfez ülkelerince finanse edilmesi gerektiğini söyledi.Faymann, sığınmacı yükünün Almanya, Avusturya, İsveç ve Fransa gibi ülkelerin omzuna yüklenmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, AB'de sığınmacıların adil dağılması gerektiğini kaydetti.Schulz ise Avrupa'nın dayanışma ve şefkate dayanan bir değerler topluluğu olduğunu dile getirdi. Sığınmacıların adil dağılımını öngören kota sistemine ihtiyaç bulunduğunu anlatan Schulz, en kısa sürede sorunun çözülmesini umduğunu vurguladı. Tüm AB üyesi ülkeleri sığınmacı krizinin çözümünde sorumluluk almaya davet eden Schulz, ayrıca sığınmacıların ülkelere dağılımının milli gelire göre yapılacağını aktardı.Almanya, Fransa, Avusturya ve İsveç gibi ülkeler, sığınmacı sorunun çözümü için AB üyesi ülkelere zorunlu kota getirilmesini savunuyor. Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya gibi ülkeler ise kota sistemine karşı çıkıyor.Macaristan'ın Sırbistan sınırını kapamasının ardından sığınmacılar, Hırvatistan ve Slovenya güzergahına yönelmişti. Önceki gün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşen Faymann, dün Hırvatistan ve Slovenyalı mevkidaşlarıyla bir araya gelmişti.Öte yandan, Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, yaptığı açıklamada "Türkiye, sığınmacı kriziyle başa çıkabilecek önemli bir ülke" ifadesini kullandı.


Milletvekili Ganire Paşayeva’ya Irak Türkmenlerinin Bayrağı Hediye Edildi

Irak Türkleri ve Türk Dünyasına desteğini esirgemeyen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Türk Ocakları davetlisi olarak Antalya’ya geldi. Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği adına Kürşat Çavuşoğlu, ziyaret anısına Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva'ya “Irak'taki Türkmenlerin Sessiz Çığlığı”adlı kitabı ve Irak Türkmenlerinin Bayrağını hediye etti.

Esad Şam'a fillerle saldırdı 97 kişi yaralandı

Esad güçleri, Şam'a "fil" adı verilen füzelerle saldırması sonucu 97 kişi yaralandı.

Öğrencisiyle ilişkiye giren kadın öğretmenden şok itiraf

ABD'li kadın öğretmen, 17 yaşındaki öğrencisiyle ilişkiye girdiğini ve kendisini profesyonel olarak baştan çıkarttığını açıkladı.