Ana Sayfa | DÜNYA

Orta Afrika'da şiddet olayları yüzünden sokağa çıkma yasağı ilan edildi

orta afrika cumhuriyeti

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin (OAC) başkenti Bangui'de hafta sonu çıkan şiddet olaylarının ardından geçiş hükümeti sokağa çıkma yasağı koydu

Avrupa Ajansı (AVA)- OAC geçiş dönemi Başbakanı Mahamat Kamoun, devlet radyosunda yaptığı açıklamada, yerel saatle 18.00 ile 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirtti. Öte yandan, yüzlerce Orta Afrikalı ülkede güvenliğin arttırılması için sokağa döküldü. Güvenlik güçlerinin ise göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile yürüyüşe müdahale ettiği kaydedildi. Göstericilerden Pascal Mbali, sivillerin silahsızlandırılması ve geçiş dönemi Devlet Başkanı Catherine Samba Panza'nın istifa etmesi gerektiğini vurguladı. Şiddet olayları yüzünden çok sayıda Müslüman bölgeden uzaklaşırken bazılarının da başkentte Müslüman nüfusunun yoğun olduğu 5. Kilometre Mahallesi'ne erişimi engellediği ifade edildi.

Bangui'de önceki gün Müslüman bir gencin kafası kesilmiş ve üzerinde "Kurban Bayramın mübarek olsun" yazılı kağıt bulunmuş, daha sonra Müslümanlar ile Hrıstiyanlar arasında gerginlik yaşanmıştı.

Söz konusu olaydan Hristiyan anti-Balaka grubunu sorumlu tutan Müslümanların, misilleme olarak bölgedeki Hrıstiyan sivillere saldırmasıyla şiddet olayları patlak vermişti.

Öfkeli halkın, Müslüman yerel bir radyo ile bir kiliseye saldırdığı, 10'a yakın araba ve evi ateşe verdiği de belirtilmişti.

İletişim Bakanlığı, şiddet olaylarında ölü sayısının 21'e yükseldiğini, 115 kişinin de yaralandığını kaydetmişti. Daha önceki açıklamada, 9 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

Müslüman Seleka grubunun Aralık 2012'de Hristiyan Cumhurbaşkanı François Bozize'ye karşı ayaklanması üzerine ülkede siyasi kriz çıkmıştı.

Bozize'nin Mart 2013'te devrilmesinden ve Müslüman Michel Djotodia'nın cumhurbaşkanlığına getirilmesinden sonra anti-Balaka ile Seleka grupları arasında çıkan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirmiş, yaklaşık 1 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.


İtfaiye eri köpeğe yaptığı müdahale ile herkese örnek oldu

ABD'nin California eyaletinde meydana gelen olayda bir itfaiye eri yanmak üzere olan köpeği suni teneffüsle hayata döndürdü

Şam'ın Doğu Guta bölgesine hava saldırısı 17 ölü 50 yaralı var

Şam'ın Doğu Guta bölgesine düzenlenen hava saldırısı sonucunda 17 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi ise yaralandı

Enerji santralinde büyük patlama en az 9 ölü var

Çin’in güneyinde bulunan enerji santralinde patlama meydana geldi. Olay sonucunda 9 kişi hayatını kaybederken 2 kişi de yaralandı