Ana Sayfa | DÜNYA

Obama ABD'nin Güney Karolina eyaletinde olağanüstü hal ilan etti

ABD sel

ABD'nin Güney Karolina eyaletinde sel nedeniyle ABD Başkanı Obama olağanüstü hal ilan etti

ABD Başkanı Barack Obama, saatteki hızı 160 kilometreyi bulan fırtınaya ve birçok yerin sular altında kalmasına neden olan Joaquin kasırgası nedeniyle Güney Karolina eyaletinde "olağanüstü hal" ilan etti. Bahamalar'da kaybolan ve içinde 33 kişinin bulunduğu "El Faro" adlı kargo gemisinden, 1 Ekim'den bu yana sinyal alınamadığı bildirildi.Joaquin kasırgası, Bahamalar, Bermuda ve ABD'nin güney doğu kıyısında etkili olduğu bölgelerde birçok yerin sular altında kalmasına yol açtı. Kuzeye doğru ilerlerken şiddeti gün geçtikçe azalan kasırga, saatteki hızı 160 kilometreyi bulan rüzgara neden oldu.

Kaybolan gemiden haber alınamıyor
ABD'nin Jacksonville Limanı'ndan Puerto Rico'nın San Juan kentine giden "El Faro" adlı kargo gemisinin Bahamalar'da "Bermuda Şeytan Üçgeni" yakınında kaybolduğu ve 1 Ekim'den bu yana haber alınamadığı bildirildi.Fırtına sonucunda içinde 28'i Amerikalı 33 kişinin bulunduğu gemiden perşembe gününden beri sinyal alınamaması nedeniyle arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Kaybolan gemiyi arama çalışmalarına ABD Sahil Güvenlik ekipleriyle birlikte Deniz ve Hava Kuvvetleri de katıldı. Miami'deki ABD Ulusal Kasırga Merkezi El Faro'nun kaybolduğunda rüzgarın saatteki hızının 209 kilometre civarında olduğunu bildirdi.

Güney Karolina'da rekor düzeyde sel
ABD Başkanı Obama, ülkenin güney doğu sahili boyunca etkisini gösteren Joaquin kasırgasının Güney Karolina eyaletinde rekor düzeyde sele neden olması nedeniyle, eyalette "olağanüstü hal" ilan etti.Eyaletin birçok bölgesinde sokakların su altında kalmasına yol açan kasırgası yüzünden Dorchester ve Charleston'da 30 bin kişi eletriksiz kaldı. Acil yardım ekipleri bir gecede 140 kişinin kurtarıldığını bildirdi.Güney Karolina Valisi Nikki Haley, eyaletteki sağanak yağışların Congraree nehrinin 1936 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak Columbia'nın güneyinde taşmasına neden olduğunu bildirdi.Kuzey Karolina, New Jersey ve Virginia valileri de eyalet bazında acil durum ilan etti.  


Milletvekili Ganire Paşayeva’ya Irak Türkmenlerinin Bayrağı Hediye Edildi

Irak Türkleri ve Türk Dünyasına desteğini esirgemeyen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Türk Ocakları davetlisi olarak Antalya’ya geldi. Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği adına Kürşat Çavuşoğlu, ziyaret anısına Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva'ya “Irak'taki Türkmenlerin Sessiz Çığlığı”adlı kitabı ve Irak Türkmenlerinin Bayrağını hediye etti.

Esad Şam'a fillerle saldırdı 97 kişi yaralandı

Esad güçleri, Şam'a "fil" adı verilen füzelerle saldırması sonucu 97 kişi yaralandı.

Öğrencisiyle ilişkiye giren kadın öğretmenden şok itiraf

ABD'li kadın öğretmen, 17 yaşındaki öğrencisiyle ilişkiye girdiğini ve kendisini profesyonel olarak baştan çıkarttığını açıkladı.