Ana Sayfa | DÜNYA

Hüseyin Özer Budapeşte Büyükelçimizle Görüştü

Hüseyin Özer

Hüseyin Özer Budapeşte'de, Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Fakılı: “MACARİSTAN TÜRK YATIRIMCI BEKLİYOR”

 

Makamında İngiltere’den Türk işadamlarını kabul eden Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Macaristan’ın Türk yatırımcılar için bir cennet olduğunu söyledi. Sofra Restoranları sahibi Hüseyin Özer’in de aralarında olduğu bir grup işadamını ağırlayan Fakılı Macaristan’da özellikle Türk yemeklerinin tanıtımına büyük ihtiyaç olduğunu ifade etti.

 

 

“MACARİSTAN İRLANDA’DAN SONRA EN HIZLI BÜYÜYEN İKİNCİ EKONOMİYE SAHİP”

 

Avrupa Birliği ülkesi olan Macaristan’ın yatırımlar için uygun bir ortamı olduğuna belirten Fakılı, Macaristan’daki büyüme hızının Avrupa Birliği’nin ortalamasının üstünde olduğunu ve ülkenin Irlanda’dan sonra en büyük büyüme hızı gösteren ikinci ülke olduğuna dikkati çekti.

 

“TÜRK YEMEĞİ VE KÜLTÜRÜNÜN TANITIMINA BÜYÜK İHTİYAÇ VAR”

 

Macaristan’da yaşayan 2 bin 500 Türkten bin kadarının öğrenci, kalan 1.500 kişinin ise çeşitli sektörlerle meşgul olduğunu ifade eden Fakılı, Macaristan’da iş yapmak isteyen Türk işadamları için Ekonomi Bakanlığı Değerlendirme Genel Müdürlüğü işbirliği ile bir çalışma gerçekleştirildiğini belirterek, özellikle tekstil ve yeme içme sektöründe büyük yatırım açığı olduğunu vurguladı.

 

Fakılı şöyle konuştu; “Almanya ve Avusturya’dan birçok işadamı gelip döner fabrikaları kurdular, buradan üretip tekrar Avusturya ve Almanya’ya satıyorlar. Yatırım alanlarının başında mobilya sektörü ve Türk yemekleri restorancılık da var. Budapeşte’de Türk mutfağının ve kültürünün tanıtılmasına büyük ihtiyaç var. Türkiye’ye giden Macar turistlerin taleplerine bakarsanız güzel bir Türk restoranı büyük eksiklik. Bizim mutfağımızı bizim kültürümüzü burada tanıtmak çok önemli bir yatırım alanı olacak”

 

ÖZER; “ TÜRK BÜYÜKELÖİĞİNİN BULUNDUĞU HER ŞEHİRDE TÜRK RESTORANI AÇILMALI”

 

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de incelemelerde bulunan Hüseyin Özer de konuyla ilgili olarak Türk yemeklerinin tanıtımının çok önemli olduğunu. Türk Büyükelçiliklerinin bulunduğu her şehirde bir Türk restoranının olmasının şart olduğunu söyledi. Macaristan’a bu konuda yatırım yapma konusunda teklifleri değerlendirdiğini belirten Özer; “ Türk yemeği hak ettiği gibi yurtdışında tanıtılmalı. Her ülkenin başkentinde en güzel noktada ülkemizi temsil edecek, diyete uygun, hesaplı ve lezzetli yemekler yapan Türk restoranları açılmalı “ dedi.

  

“MACAR BASININA İNGİLİZCE BASIN TOPLANTISI”

 

İşadamalarıyla olan görüşmesinde son dönemde Macaristan’da yaşanan ‘mülteci’ tartılmaları ile ilgili konuya da değinen Fakılı, “Macaristan ile Türkiye arasında güçlü dostluk ilişkileri var. Geçtiğimiz ay yaşanan mülteci krizinin telaşlı dönemi geçti. Macaristan çok küçük ve kırılgan bir ekonomiye sahip; ilk mülteci krizi başladığında ülke ekonomisi ve sosyal dokuya zararı olacağını düşünülerek büyük telaş yaşandı şimdi Macaristan sınırına kadar gelen sığınmacılar Macarlar tarafından trenlerle alınıp Avusturya sınırına kadar bırakılıyor” dedi.

 

 

Gerginliğin yaşandığı dönemde Macar basınına büyükelçilikte İngilizce bir sunum hazırladadğına da dikkati çeken Büyükelçi; “Burada Macar basınına bir basın toplantısı düzenledim. Türkiye’nin yaptığı bütün fedakarlıkları anlattım. Bütün Macar basını dikkatle izledi. Türkiye’nin yaptıklarına odaklandım. Türkiye’nin ne kadar büyük fedakârlık yaptığını anladılar. Türkiye’deki kampların fotoğraflarını gösterdim ve İngilizce bir sunum yaptım. Türkiye’nin yaptıklarını anladılar. Çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Biz Türkiye olarak büyük bir yük kaldırıyoruz. Türkiye’de 2 milyon Suriyeli ve 500 bin Iraklı var. Son 4 yılda bütçeden harcanan para 7.5 milyar Dolar’a ulaştı. Tabii Avrupa Birliği ülkeleri önemsemedi önce, sığınmacılar kapılarına dayanıncaya kadar Türkiye’nin kaldırdığı yükün farkında olmadı. Türkiye açık kapı politikası uyguladı. Gelen herkese kapısını açtı. Dinine kültürüne bakmadan; Süryanileri, Ermenileri kabul ettik. Kobani’den bir günde 150 bin Kürt geldi. Bunları anlattık . Sığınmacılar konusunda Türkiye’nin yaptığı bütün hizmetleri anlattım. Büyük etkisi olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

İngiltere'de şok eden olay gerçeği duyunca inanamadılar

İngiltere'de yaşayan ve tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen iki arkadaş biyolojik babalarını öğrenmek için araştırmalara başladı. Gerçeğin ortaya çıkmasıyla ise hayatlarının şokunu yaşadılar

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair siyasete geri dönüyor

ABD’yle birlikte Irak savaşına girme kararıyla büyük tepki çeken İngiltere eski Başbakanı Tony Blair siyasete yeniden geri dönmeye karar aldı

Donald Trump uyardı Kuzey Kore'yle savaşta milyonlarca kişi ölür

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'ye karşı girilebilecek bir savaşta milyonlarca kişinin hayatını kaybedeceği uyarısında bulundu