Ana Sayfa | DÜNYA

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi İngiltere'de

Irak_Turkmen_Ersad_Salihi_Tobias_Ellwood_Sundus_Abbas

Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı, Kerkük Milletvekili Erşad Salihi, İngiltere'nin Ortadoğu'dan sorumlu Bakanı Tobias Ellwood ile görüştü. Erşad Salihi, başta Türkiye olmak üzere sorunlarını Irak’ın komşusu diğer ülkelere de Türkmenlerin sorunlarını anlatacaklarını söyledi.

Beraberinde, Irak Türkmen Cephesi İngiltere eski Temsilcisi Sündüs Abbas ile bugün öğle saatlerinde gerçekleşen görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. Görüşme sonrası bilgi veren Erşad Salihi, Türkmenlerin yaşadığı sorunlara ülke içerisinde çözüm bulunamadığı için dış dünyaya açıldıklarını ifade etti. Irak içerisinde tüm siyasi kesimlerle görüştükleri halde, Türkmenlerin her geçen gün daha  ağır tehlikelerle karşı karşıya kaldığını  belirten Salihi, “Bu kapılardan birisi İngiltere Dışişleri Bakanlığı. Bugünkü görüşmemizde İngiltere'nin Ortadoğu'dan sorumlu bakanı Tobias Ellwood’a net mesajlarımızı verdik.

Irak içerisinde yapılması gerekenleri  aktardık. Bütün insanları hedef alan IŞİD belasını da konuştuk. Demografik yapısı değiştirilen, toprakları elinden giden, insanları göçezorlanan Irak Türkmenlerine herkesin yardım etmesini beklediğimizi, bu çerçevede İngiltere hükümetinin de yardımını talep ettik” dedi.

-Dış temaslarımız devam edecek-

Bu temaslarımız devam edeceğinin altını çizen Salihi, ABD ve Avrupa ülkeleriyle de benzer temaslar kuracaklarını kaydetti. Erşad Salihi, başta Türkiye olmak üzere sorunlarını Irak’ın komşusu diğer ülkelere de Türkmenlerin sorunlarını anlatacaklarını söyledi.

Salihi şöyle konuştu: 

“Irak’ın komşu ülkelerini tabii başta Türkiye’ye de söyleyeceğiz. Türkiye ile bizim dostluğumuzu, kardeşliğimizi hiç kimse tartışamaz. Bizim problemlerimizi herkesten fazla bilen Türkiye’dir. Ama malesef  Türkmenler için Irak’ın içerisinde çözüm imkanı kalmadığı için, Türkmenlerin sorunlarını, dertlerini, problemlerini çözmek ve hayatlarını garantiye almak için her kapıyı çalmak mecburiyetindeyim.

Irak’taki  Türkmenler asimile edilmektedir. Topraklarını kaybetmektedir. Türkmenlerin geleceği tehlikeye grimiştir. Bu durumda Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve bir milletvekili olarak, gözümün önünde milletimin kanının dökülmesine izin veremem.

Irak Türkmenleri olarak ilk defa İngiltere Dışişleri Bakanlığı nezdinde görüşme gerçekleştiği için bizim için önemli bir görüşme oldu. Çünkü şimdiye kadar yabancı misyonlar bizi bu seviyede karşılamamışlardı. Bugüne kadar büyükelçilik, daire başkanlığı ve siyasi misyonlarla sınırlı kaldı. Dışişleri Bakanlığı nezdinde, özellikle Irak ve orta doğu bölgeleri sorumlusu olan Bakan Tobias Ellwood’un konuyla yakından ilgilenmesi bizim için önemlidir.

Biz sorunları dile getirdik. Gönül isterdi ki, çözümler Irak’ın içerisinde olsun. Ama malesef Irak içerisindeki yönetim, mezhepsez ve milli çıkarlar düşünülerek, digger milletleri ezme üzerinden pdojelerini yürüttükleri için bu durum beraberinde büyük bir kaosa yolaçıyor. 

Bakınız şu anda Şiiler devletten razı değillir. Sunniler topraklarından oldular. Kürtler de büyük sıkıntı yaşıyorlur. En çok zararar görenler ise Irak Türkmenleri. Biz ve digger azınlıklar bu problerimizi dış ülkelere de taşıyarak çözümü için gerekli adımları atmaya devam edeceğiz.

Irak Türkmenleri için bir genel çerçevede konferans düzenlenmesini bekliyoruz. Bu konferans ile Irak Türkmen halkının çiğnenen haklarının dış dünyada da bilinmesini sağlayacak. Ayrıca Türkmen Parlamento Üyeleri ile İngiltere Parlamento Üyeleri arasında bir dostluk grubunun gerçekleşmesi. Ayrıca parti nezdinde bu ülke partileri ile ilişkilerin gelişmesine zemin hazırlamak istiyoruz.

İngiliz Bakan samimi olarak sorunlarımızı dinledi. Irak’a gelip Kerkük’ü özel olarak ziyaret edeceğini ve ziyareti sırasında diğer milletlerle de görüşeceğini belirtti. Bizim bu görüşme talebimizden memnuniyetini belirterek, Türkmenlerin sorunlarını birinci ağızdan dinlemek istedim, çünkü bizim için önemli dedi. İki defa seçime girip halk desteği almamızın da önemli olduğunubelirtti. Ayrıca Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olmamızın, Türkmenlerin ve benim şahsi başarım olduğunu, taraf tutmadığınız için böyle bir konum elde ettiğimizi ifade etti ve başarı diledi.”

Erşad Salihi, Londra temasları kapsamında dün Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ile oğle yemeğinde biraraya geldiğini ve aynı gün Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar’ı ziyaret ettiğini bildirdi.

Salihi Çarşamba akşam Londra Yunus Emre Kültür Merkezi’nde halka açık toplantıya katılacak, Perşembe günü ise İngiltere Parlamentosunun her iki kanadında görüşmelerde bulunacak. Salihi aynı gün Londra’dan ayrılacak.

 

Küba'da yolcu uçağı düştü 39 yolcu hayatını kaybetti

Küba'dan kalkan Aerogaviota Havayollarına ait Antonov AN-26 tipi yolcu uçağı düştü

PYD bayraklı ABD tankları Türkiye sınırına konuşlandırıldı

ABD ordusu PYD'ye olan desteğini sürdürüyor. YPG bayraklı ABD tankları Türkiye sınırına çok yakın bir mesafeye yerleştirilmesi üzerine konuşan Pentagon Sözcüsü Albay Davis, ''Sınır alanları da bizim hareket alanlarımıza dahil." dedi.

Almanya'da camiye molotofla saldırı düzenlendi

Almanya'nın Weil am Rhein kentinde bulunan Eyüp Sultan Camii'ne düzenlenen molotoflu saldırının ardından Türk vatandaşları tepki gösterdi