Ana Sayfa | DÜNYA

Avrupa’nın hasta adamı yazısına Büyükelçi Bilgiç mektupla yanıt verdi

buyukelci_abdurrahman_bilgic

Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, İngiltere'nin The Times gazetesinde yer alan ve Türkiye'yi "Avrupa'nın hasta adamı" diye nitelendiren yazıya, mektupla yanıt verdi. Büyükelçi Bilgiç'ten The Times'a yanıt

Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, İngiltere'nin The Times gazetesinde yer alan ve Türkiye'yi "Avrupa'nın hasta adamı" diye nitelendiren yazıya, mektupla yanıt verdi. Büyükelçi Bilgiç, gazetede bugün yayımlanan Roger Boyes imzalı, "Avrupa’nın hasta adamı Batı’ya hastalık bulaştırabilir (Sick man of Europe could infect the West)" başlıklı makaleye cevaben gazetenin editörüne bir mektup yolladı. Büyükeliliğin sosyal medyada da paylaştığı mektupta, söz konusu makalenin çok sayıda bilgi yanlışı içerdiği ve Türkiye'ye haksız eleştiriler yönelttiği ifade edildi.

Bilgiç mektubunda, "Bay Boyes’in bugünkü makalesinde ortaya atılan argümanlar ne gerçeği yansıtıyor ne de bölgemizde ve ötesinde daha parlak bir gelecek için işbirliği ve dayanışmanın anahtar kelimeler olması gerek bir zamanda herhangi yardımı dokunuyor. Türkiye’ye yöneltilen bu haksız karalamanın, Türkiye’nin müttefik ve dostlarından daha fazla yardıma ve dayanışmaya ihtiyaç duyduğu bu dönemde bir son bulacağını umuyoruz" ifadelerine yer verdi.

Bilgiç makalenin zamanımızın en büyük trajedisini bir yana iterek Türkiye’yi haksızca eleştirdiğini belirterek, "Suriye’yi çözmemiz lazım. Suriye’de düzeni yeniden tesis etmez ve istikrarı sağlamazsak, bugünkü sorunlardan veya enfeksiyonlardan çok daha büyük bir aşırılık, radikalleşme ve sığınmacı sorununu önümüzde bulacağız" görüşünü dile getirdi.

Bilgiç, "Türkiye süregiden sorunlara daima zamanında, insanca ve kapsayıcı çözümler bulmak için cephenin önünde yer aldı, 'enfeksiyon'ları 'tedavi etmeye' çalıştı ve sorunlara somut çözümler sunan müttefiklerle samimi tartışmalara dahil oldu" değerlendirmesini yaptı.

- "Felaketlerle çevrili istikrar adası"

Türkiye’nin daima bölgesinde felaketlerle çevrili bir "istikrar adası" olduğunu ifade eden Büyükelçi Bilgiç, "Türkiye bölgede çoğulcu ve seküler bir demokrasidir. Dinamik bir siyaseti, güçlü, rekabetçi bir ekonomisi ve kriz yönetme kapasitesi vardır. Türkiye on yıllardır NATO’nun kanat ülkesi olarak tehditlerle direkt yüzleşmekte ve sorumluluk yükünü taşımaktadır" görüşünü dile getirdi.

Türkiye’nin 2,5 milyona yakın sığınmacıyı ağırlayarak bu alanda bir anlamda dünya liderliğini üstelendiğini belirten Bilgiç, ülkenin bu kapsamda kendi milli kaynaklarından 8 milyar doları harcadığını kaydetti.

Türk Sahil Güvenlik Güçleri’nin 2015'in başından bu yana yaklaşık 54 bin sığınmacıyı denizde kurtardığı bilgisini veren Bilgiç, bunun dünyadaki bütün ülkelerin son 5 yılda kurtardığı sığınmacıların toplamından daha büyük bir sayı olduğunu vurguladı.

- "Yakın Doğu'nun Kral Lear'ı"

The Times'ta yayımlanan yazıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için "Yakın Doğu’nun Kral Lear'ı" benzetmesi yapılmış, "Eğer Erdoğan Türkiye’nin kendi nezaretinde düşüp parçalanmasına izin verirse, hepimiz ağır bedel ödeyeceğiz" ifadeleri kullanılmıştı.

Türkiye’nin bölgesinde iyi huylu bir istikrar etkeni olmaktan çıkıp "ihtiraslı, bazen de yıkıcı bir müttefike" dönüştüğünün iddia edildiği yazıda, "Acilen Osmanlı komplosunun anlaşılması zor kurallarına göre değil, akılla yönetilen bir Türkiye’ye ihtiyacımız var" ifadelerine yer verilmişti.

Times’ın makalesinde "Türkiye’nin sınırları içindeki ebedi savaş sona ermeli. Bu olmazsa Kürtler ayrılacak. Tehlike bu. Parçalanan Suriye ve Irak sadece Lübnan gibi ülkeleri tehdit etmiyor, NATO’nun güney kanadını da çözme potansiyeli taşıyor" denilmişti.

 

 

 

Kan donduran görüntüler Türk bayrağını ateşe verdiler

Emenistan'ın başkenti Erivan'da düzenlenen etkinlikler kapsamında Türkiye ve Azerbaycan bayraklarını yaktılar

Fransa'da seçmenlere kötü sürpriz Boş olması gereken zarflar doldurulmuş

Fransa'da yapılan seçimlerin ilk turunda Paris'in 15. bölgesinde oy kullanmak için sandığa giden vatandaşların zarflarının daha önceden kendi adlarına başkalarının doldurduğunu öğrenildi

Fransa'daki seçim sandıklarından Erdoğan çıktı

Fransa'da dün akşam ilk turu gerçekleştirilen seçim sandıklarından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ismi çıkması şaşırttı