Ana Sayfa | DÜNYA

BM Genel Sekreteri Ban'dan Filistin ve İsrail'e çağrı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Filistin ve İsrail halkları ile liderlerine şiddet eylemlerine son verme ve siyasi müzakerelere dönme çağrısında bulundu

Ban, bölgede artan şiddet eylemleri üzerine Filistin ve İsrail halklarına video mesaj yöntemiyle doğrudan seslendi. Mesajında çocukların ve gençlerin öldürme amacıyla ellerine silah almaları nedeniyle ümitsizliğe kapıldığını belirten Ban, "Şiddet hem Filistinlilerin devlet olma yönündeki meşru arzularına zarar verir hem de İsraillilerin güvenlik taleplerinin altını oyar" ifadelerini kullandı.

İki tarafa da ayrı ayrı mesaj veren Ban, Filistinli gençlere şöyle seslendi:"Filistinli gençler, sizin hayal kırıklığınızı anlıyorum. Barış ümitlerinizin defalarca altüst olduğunu biliyorum. İşgalin devam etmesine ve yeni yerleşim birimi kurulmasına öfkelisiniz. Birçoğunuz liderlerinize ve uluslararası toplumun liderleri olan bizlere bu işgali sonlandırmakta başarısız olduğumuz için kızgınsınız. Sizden, toplumunuzun geleceği olarak hayal kırıklıklarınızı güçlü fakat barışçı bir sese dönüştürerek değişim çağrısı yapmanızı istiyorum."Filistinli liderlere de seslenen Ban, "Halkınızın hayallerini ve arzularını gerçeğe dönüştürebilmek için onların enerjisini barışçıl yöntemlere yönlendirin. Filistin devletine, son dönemde şahit olduğumuz gibi şiddet eylemleri ile değil barış ile ulaşılabilir" dedi.

"Sözlerinizi eylemlerinizle teyit edin"
Genel Sekreter Ban Ki-mun, mesajında, İsrail halkına ve liderlerine hitaben de güvenlik kaygılarını ve İsraillilerin duyduğu kızgınlığı anladığını söyledi.Çocuklar okula gitmeye korktuklarında ve sokaktaki insanların potansiyel kurbana dönüştüklerinde güvenlik önlemlerine "haklı olarak" öncelik verildiğini kaydeden Ban, sert önlemleri ise eleştirerek, "Duvarlar, kontrol noktaları, güvenlik güçlerinin sert önlemleri ve ev yıkmalar, ihtiyacınız olan barış ve güvenliği sağlayamaz" diye konuştu.Ban, İsraillilere sözlerini eyleme dökme çağrısı da yaparak, "Kudüs'teki kutsal mekanların mevcut statüsünün korunacağını hem söz hem de eylemlerinizle gösterin. İşgali sonlandırma ve iki devletli çözüme bağlılığınızı sahada yapacağınız değişikliklerle teyit edin" dedi.


Almanya'dan İran'a 7 bin kilometrelik barış yolculuğu

Almanya'dan 11 ay önce barış mesajı vermek amacıyla yola çıkan İranlı jimnastikçi Shahin Tivay Sadatolhosseini, 7 bin kilometre yürüyerek İran'a varacak.

Suriyeli mülteci ile TV programına katılan Kanada Başbakanı gözyaşlarına hakim olamadı

"Evinize hoşgeldiniz" diyerek kendisini karşıladığını söyleyen Suriyeli mülteciyle televizyon programına katılan Kanada Başbakanı Justin Trudeau gözyaşlarını tutamadı.

Şiddetli depremde ölü sayısı artıyor

Endonezya'da, Açe eyaletinde meydana gelen 6,4 şiddetindeki depremde ölü sayısı 54'e yükseldi