Ana Sayfa | DÜNYA

Romanya'da Türk vatandaşların da olduğu kulüpte yangın çıktı

Romanya

Romanya'nın başkenti Bükreş'te bir gece kulübünde çıkan yangında 27 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi

Romanya'nın başkenti Bükreş'te bir gece kulübünde çıkan yangında 27 kişi yaşamını yitirdi, 2'si Türk 155 kişi yaralandı.Yetkililer, bir binanın zemin katındaki Colectiv Kulübü'nde henüz bilinmeyen bir sebepten çıkan yangında çoğu genç 27 kişinin yaşamını yitirdiğini, 155 kişinin de yaralandığını açıkladı. Yaralananlardan 24'ünün durumunun ağır olduğu belirtildi. Görgü tanıkları, "Goodbye to Gravity" adlı metal grubunun konseri sırasında yangın çıktığını, alevlerin strafordan yapılmış dekor nedeniyle hızla yayıldığını söyledi. Konser sırasında kulüpte yaklaşık 400 kişi bulunduğu sanılıyor. Alevleri şovun bir parçası sananların önce tepki vermediğini belirten görgü tanıkları, daha sonra izleyiciler arasında panik yaşandığını ve salonda tek bir çıkış bulunması nedeniyle izdiham çıktığını kaydetti.

Yaralılardan 2'si Türk
Öte yandan, Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş, Erasmus Programı çerçevesinde Romanya'da eğitim gören Ayberk Mancı ve Deniz Bilgili'nin yangında yaralananlar arasında bulunduğunu söyledi.Bilgili'nin yangından hafif yaralı olarak kurtulduğunu belirten Ertaş, "Mancı'nın durumu ise maalesef ağır. Hastanede yanlarındayım. Aileleriyle temastayız" dedi.

Hükümet acil toplanacak
İçişleri Bakanı Gabriel Oprea, hükümetin acil toplanacağını ifade ederken Sağlık Bakanı Nicolae Banicoiu de halktan yangında yaralananlar için kan bağışında bulunmalarını istedi.Resmi ziyaret için Meksika'da bulunan Başbakan Victor Ponta, seyahatini yarıda keserek ülkesine döneceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis,  sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan yaptığı açıklamada "Bu gece Bükreş'te meydana gelen trajik olaydan derin üzüntü duydum" ifadesini kullandı. Iohannis, ulusal yas ilan etmeyi planladığını kaydetti.

İlk açıklama "kulüpte patlama" şeklindeydi
Romanya Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Raed Arafat, olayın ardından Romen Haber Ajansı Mediafax'a yaptığı ilk açıklamada, kulüpte patlama meydana geldiğini açıklamıştı.


Parası başına dert oldu hukukçular Trump'a dava açacak

ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump'ın başkanlığı gibi parası da çok konuşuluyor. Hukukçular Trump'ın dünya genelinde yatırımlara etki ettiğini söylediği için dava açacaklarını açıkladı.

Trump kürtaja desteği bitiren genelgeye imza attı

ABD Başkanı Trump, kürtaja destek veren uluslararası gruplara federal yardım yapılmasını yasakladı ve ordu hariç tüm kurumlara yapılacak işe alımları da durdurdu.

Ben sözümden dönmem demişti 3 gün sonra kararından vazgeçti

ABD başkanı Trump, Tel Aviv'deki büyükelçiliği Kudüs'e taşıma düşüncesinden 3 gün sonra askıya aldı.