Ana Sayfa | DÜNYA

Romanya'da Türk vatandaşların da olduğu kulüpte yangın çıktı

Romanya

Romanya'nın başkenti Bükreş'te bir gece kulübünde çıkan yangında 27 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi

Romanya'nın başkenti Bükreş'te bir gece kulübünde çıkan yangında 27 kişi yaşamını yitirdi, 2'si Türk 155 kişi yaralandı.Yetkililer, bir binanın zemin katındaki Colectiv Kulübü'nde henüz bilinmeyen bir sebepten çıkan yangında çoğu genç 27 kişinin yaşamını yitirdiğini, 155 kişinin de yaralandığını açıkladı. Yaralananlardan 24'ünün durumunun ağır olduğu belirtildi. Görgü tanıkları, "Goodbye to Gravity" adlı metal grubunun konseri sırasında yangın çıktığını, alevlerin strafordan yapılmış dekor nedeniyle hızla yayıldığını söyledi. Konser sırasında kulüpte yaklaşık 400 kişi bulunduğu sanılıyor. Alevleri şovun bir parçası sananların önce tepki vermediğini belirten görgü tanıkları, daha sonra izleyiciler arasında panik yaşandığını ve salonda tek bir çıkış bulunması nedeniyle izdiham çıktığını kaydetti.

Yaralılardan 2'si Türk
Öte yandan, Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş, Erasmus Programı çerçevesinde Romanya'da eğitim gören Ayberk Mancı ve Deniz Bilgili'nin yangında yaralananlar arasında bulunduğunu söyledi.Bilgili'nin yangından hafif yaralı olarak kurtulduğunu belirten Ertaş, "Mancı'nın durumu ise maalesef ağır. Hastanede yanlarındayım. Aileleriyle temastayız" dedi.

Hükümet acil toplanacak
İçişleri Bakanı Gabriel Oprea, hükümetin acil toplanacağını ifade ederken Sağlık Bakanı Nicolae Banicoiu de halktan yangında yaralananlar için kan bağışında bulunmalarını istedi.Resmi ziyaret için Meksika'da bulunan Başbakan Victor Ponta, seyahatini yarıda keserek ülkesine döneceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis,  sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan yaptığı açıklamada "Bu gece Bükreş'te meydana gelen trajik olaydan derin üzüntü duydum" ifadesini kullandı. Iohannis, ulusal yas ilan etmeyi planladığını kaydetti.

İlk açıklama "kulüpte patlama" şeklindeydi
Romanya Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Raed Arafat, olayın ardından Romen Haber Ajansı Mediafax'a yaptığı ilk açıklamada, kulüpte patlama meydana geldiğini açıklamıştı.


Avustralya'da facia kasırga 63 binden fazla evde elektrik yok

Avustralya'nın Queensland eyaletini vuran kasırgada ölen veya yaralanan olmadı ancak 63 binden fazla eve elektrik sağlanamıyor

İşte Kerkük gerçeği, Türk Diyarı Kerkük Elden Gidiyor Ali Kerküklü yazdı

PKK’nin hamisi ve destekçisi Kürt Valisi Necmeddin Kerim'in Türkmen kenti Kerkük'teki girişimiyle, resmi günlerde vilayetin tüm resmi dairelerine Kürt bayrağının asılması kararı kabul edildi. Kerkük İl Genel Meclisi'ndeki Türkmenler ve Arapların itirazlarına, Bağdat yönetiminin de tepkilerine rağmen alındı. Bu karar, bölgede gerilimi iyice artırdı.

Kızıl Ordu Orkestrası kaza sonrası ilk yurt dışı konserini Türkiye'de verecek

Suriye'de Rus askerlerine destek olmak amacıyla bindikleri uçakta 92 kişinin hayatını kaybettiği uçakta bulunan Kızıl Ordu Orkestrası, kazanın ardından ilk yurt dışı konserlerini Türkiye'de vermek için hazırlanıyor