Ana Sayfa | DÜNYA

Romanya'da Türk vatandaşların da olduğu kulüpte yangın çıktı

Romanya

Romanya'nın başkenti Bükreş'te bir gece kulübünde çıkan yangında 27 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi

Romanya'nın başkenti Bükreş'te bir gece kulübünde çıkan yangında 27 kişi yaşamını yitirdi, 2'si Türk 155 kişi yaralandı.Yetkililer, bir binanın zemin katındaki Colectiv Kulübü'nde henüz bilinmeyen bir sebepten çıkan yangında çoğu genç 27 kişinin yaşamını yitirdiğini, 155 kişinin de yaralandığını açıkladı. Yaralananlardan 24'ünün durumunun ağır olduğu belirtildi. Görgü tanıkları, "Goodbye to Gravity" adlı metal grubunun konseri sırasında yangın çıktığını, alevlerin strafordan yapılmış dekor nedeniyle hızla yayıldığını söyledi. Konser sırasında kulüpte yaklaşık 400 kişi bulunduğu sanılıyor. Alevleri şovun bir parçası sananların önce tepki vermediğini belirten görgü tanıkları, daha sonra izleyiciler arasında panik yaşandığını ve salonda tek bir çıkış bulunması nedeniyle izdiham çıktığını kaydetti.

Yaralılardan 2'si Türk
Öte yandan, Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş, Erasmus Programı çerçevesinde Romanya'da eğitim gören Ayberk Mancı ve Deniz Bilgili'nin yangında yaralananlar arasında bulunduğunu söyledi.Bilgili'nin yangından hafif yaralı olarak kurtulduğunu belirten Ertaş, "Mancı'nın durumu ise maalesef ağır. Hastanede yanlarındayım. Aileleriyle temastayız" dedi.

Hükümet acil toplanacak
İçişleri Bakanı Gabriel Oprea, hükümetin acil toplanacağını ifade ederken Sağlık Bakanı Nicolae Banicoiu de halktan yangında yaralananlar için kan bağışında bulunmalarını istedi.Resmi ziyaret için Meksika'da bulunan Başbakan Victor Ponta, seyahatini yarıda keserek ülkesine döneceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis,  sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan yaptığı açıklamada "Bu gece Bükreş'te meydana gelen trajik olaydan derin üzüntü duydum" ifadesini kullandı. Iohannis, ulusal yas ilan etmeyi planladığını kaydetti.

İlk açıklama "kulüpte patlama" şeklindeydi
Romanya Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Raed Arafat, olayın ardından Romen Haber Ajansı Mediafax'a yaptığı ilk açıklamada, kulüpte patlama meydana geldiğini açıklamıştı.


FBI, Hillary Clinton'un e-postalarına ilişkin soruşturmayı yeniden açacak

ABD'deki başkanlık seçimine sayılı günler kala FBI, Demokrat Parti Başkan adayı Hillary Clinton’ın e-postalarına ilişkin yeni bir soruşturma başlatacağını bildirdi

BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğine Rusya seçilmedi

İnsan hakları konularının görüşüldüğü temel BM organı olan ve 47 üyesi bulunan konseyin 14 yeni üyesi belirlendi.

Vefat eden ünlü iş adamı sekreterine 75 milyon euro miras bıraktı

İtalya’da 90 yaşında hayatını kaybeden ünlü iş adamı, sekreterine 75 milyon euro miras bıraktı