Ana Sayfa | DÜNYA

Cameron ve Sisi ortak basın toplantısı düzenledi

Sisi ve Cameron

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir araya geldi

İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Cameron ile bir araya geldi. İngiltere Başbakanlığında yapılan görüşmenin ardından, iki lider ortak basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.Cameron, Sisi ile yaptığı görüşmede "mükemmel istişarelerde" bulunduklarını belirterek, Mısır'ın uzun dönemli istikrarına temel merkez oluşturacak siyasi süreç ihtiyacını, IŞİD, Suriye, Libya ve sığınmacı krizi başta olmak üzere dış polikaları, geçen cumartesi günü Mısır'da yaşanan uçak kazasıyla ilgili son gelişmeler ile Mısır'ın Sina Yarımadası'nda Kızıldeniz kıyısındaki tatil şehri Şarm El Şeyh'deki durumu ele aldıklarını kaydetti.

GÖREVİM İNGİLİZ VATANDAŞLARININ GÜVENLİĞİNE ÖNCELİK VERMEK
David Cameron, uçak kazasına ilişkin Mısırlı yetkililerin çabalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Yakın işbirliği ruhuyla yoğun bir şekilde birlikte çalışıyoruz" dedi.Şarm El Şeyh'i her yıl yaklaşık bir milyon İngiliz turistin ziyaret ettiğini vurgulayan Cameron, "Şarm El Şeyh Havaalanı'ndaki güvenliğe ilişkin endişelerin giderilmesi ve yolcuların güvenliğinin artırılması için kısa dönemde birlikte çalışmaya bağlıyız. Ayrıca her iki yönde de uçuşların tekrar normal haline döndürülmesi için birlikte çalışmaya bağlıyız. Benim görevim İngiliz vatandaşlarının güvenliğine öncelik vermek ve onları güvende tutmak için doğru yolda ilerlemek" diye konuştu.İngiltere Başbakanlığının, uçağın düşmesinin bombadan kaynaklandığına dair endişelerine de değinen Cameron, "Ben, aldığım istihbarat ve tavsiyeye dayalı hareket ediyorum. Ben ve uzmanlarım, Rus uçağını düşüren şeyin bir terörist bombası olduğundan emin değiller" dedi.

İHVAN'IN İNGİLTERE'DEKİ FAALİYETLERİYLE İLGİLİ SORUŞTURMA GÖRÜŞÜLDÜ
Cameron, terör örgütleri ve aşırılığa ilişkin bir soruya yönelik ise, aşırılık ile aşırıcı şiddet sorunun temelinde Libya veya Irak'a müdahelelerin yattığı söylemlerini reddederek, "En büyük aşırıcı şiddet 11 Eylül'de gerçekleşti. İlk bu oldu" cevabını verdi.İngiliz lider ayrıca Sisi rejiminin darbeyle göreve gelmesinin ardından Müslüman Kardeşler'in İngiltere'deki faaliyetleriyle ilgili olarak kendi talimatıyla başlatılan soruşturmaya da değinerek, "Müslüman Kardeşler soruşturması bakımından, bugün bu konuyu görüştük. Biz İngiltere'de insanları, yasaların dahilinde mi yoksa yasaların dışında mı olduklarıyla yargılıyoruz. Eğer insanlar şiddet mayalıyorsa, o zaman bu, yasayı çiğniyorlar demek oluyor. Böylece cezalandırılıyorlar. Soruşturma raporunu bu yıl sonunda açıklayacağız" diye konuştu.

İNGİLTERE'NİN ENDİŞELERİNİ TAMAMEN ANLIYORUM
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi de İngiltere'yi ziyaretinde olumlu bir ortam görmekten dolayı teşekkürlerini David Cameron'a ileterek, "İngiltere'yi ziyaretim iki ülke ve halklar arasındaki güçlü ilişkileri açıkça yansıtıyor" dedi.Sisi, söz konusu Rus uçağının bomba nedeniyle düşmüş olabileceği ihtimalinin öne çıkması nedeniyle Şarm El Şeyh'ten yapılan karşılıklı uçuşları askıya alan İngiltere'nin, güvenlik alanındaki endişelerine de değinerek, bu endişeleri "tamamen anladığını" bildirdi.Mısır'ı ziyaret edenlerin güvenliği için, havaalanlarında güvenlik tedbirlerinin alındığından emin olunması kapsamında tüm dostlarıyla birlikte işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade eden Sisi, "Tüm güvenlik süreçlerinin yeterliliğinden emin olunması için İngiliz dostlarımızın 10 ay önce Şarm El Şeyh Havaalanı'na ekip gönderme istediği talebi geldiğini söylemek istiyorum. Endişelerini anladık. Çünkü Mısır'daki vatandaşlarının güvenlikleriyle gerçekten ilgileniyorlardı. Ekipler geldi ve onlarla işbirliği yaptık. Güvenlik hareketlerini kontrol ettiler ve bu konuda memnundular" diye konuştu.İngiltere Başbakanlığı dün akşam, geçen hafta sonu Sina yarımadasında düşen ve Şarm El Şeyh - St. Petersburg seferini yapan Rus yolcu uçağının bomba nedeniyle düşmüş olabileceğini bildirmiş ve güvenlik nedeniyle Şarm El Şeyh'ten yapılan karşılıklı uçuşları askıya almıştı. Şarm El Şeyh'de şu anda bini yerleşik, yaklaşık 20 bin İngiliz turist bulunuyor.İngiliz hükümeti, Sisi yönetimini IŞİD ve aşırılıkla mücadelenin yanı sıra ticaret ve turizm konularında işbirliği yapmak için de önemli görüyor. Özellikle iktidardaki Muhafazakar Partinin milletvekilleri, terör ve aşırılıkla mücadele ile bölgesel istikrar için Mısırla işbirliği yapılmasının gerekliliğini savunuyor.Öte yandan, İhvan'ın İngiltere'deki faaliyetleriyle ilgili olarak uzun süredir açıklanması ertelenen soruşturma raporunda, hükümetin İhvan'ın İngiltere'de yasa dışı hiçbir aktivitesinin tespit edilemediği ve bundan dolayı raporun açıklanmasının ertelendiği basına yansımıştı.İngiliz hükümetinin, Sisi'ye resmi davette bulunmasının, Mısır mahkemesinin Muhammed Mursi'yi 17 Haziran'da yeniden idama mahkum etmesinin hemen ardından gelmesi tepki çekmişti.

Endonezyalı en ünlü hafızı Kur'an okurken hayatını kaybetti

Endonezyalı en ünlü hafızlarından Şeyh Jaafar Abdurrahman canlı yayında Kur'an-ı Kerim okurken yaşamını yitirdi

Merkel'den AB'ye Türkiye'ye karşı tek ses olma çağrısı

Almanya Başbakanı Merkel, AB'ye seslenerek Türkiye'de yapılan referandum sonra Erdoğan'a karşı ortak bir yanıt verme çağrısında bulundu

Barack Obama 400 bin dolar değerinde konuşma yapacak

ABD'nin eski Başkanı Barack Obam'nın bir konferansta yapacağı konuşma için 400 bin dolar alacağı öğrenildi