Ana Sayfa | DÜNYA

Almanya'da camiye molotof kokteyli ile saldırı düzenlendi

Almanya'da cami

Almanya'nın Köln kentinde bulunan Porz Mevlana camisine gece yarısı kimliği belirsiz kişiler tarafından molotof atıldığı bildirildi

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı olan caminin daha  önce de kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce iki kez daha saldırıya uğradığı  kaydedildi.

Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin ile DİTİB Genel  Sekreteri Bekir Alboğa, saldırı sonrası camiye gelerek yetkililerden bilgi aldı.

Başkonsolos Engin camiye toplam 4 molotof kokteylinin atıldığını  tespit ettiklerini bunların birisinin çöp kutusuna diğer üçünün de pencerelere ve  kapıya doğru atıldığını ifade etti.

Güvenlik kameralarından da olay anını izleme imkanı olduğunu söyleyen  Engin, "Güvenlik kamerası kayıtlarına göre gece yarısı 01.45 civarında kayıtlarda  tam belli değil ama iki yada üç kişi tarafından molotof kokteyli atılıyor.  Allah'a şükür ciddi bir şey olmamış. Ama bu kabul edilebilir bir şey değil.  Dileğimiz bir an önce faillerin yakalanması ve daha vahim daha sıkıntı verici  olaylara sebebiyet verilmemesi" dedi.

Cami pencerelerinin özel yapım camlar olduğu için yangının büyümeden  söndüğünü ifade eden Başkonsolos Engin, polisin olayın vuku bulmasından 3 dakika  gibi kısa bir süre sonra olay yerine gelip uzun süre delil toplama işlemi  yaptığını kaydetti. Başkonsolos kendilerinin de olayın aydınlatılması için  ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

 Dernek yetkilileri ise saldırının geç saatlerde yapılması nedeniyle  cami çevresinde kimsenin bulunmadığı bu nedenle herhangi bir kimsenin zarar  görmediğini ifade etti.

DİTİB Genel Sekreteri Alboğa ise polisi arayan duyarlı Alman  komşularına ve olay yerine hızlı şekilde gelen Alman polisine teşekkür ederek,  "Ancak bu olayın failleri ortaya çıkmazsa cemaatimiz ve insanımız rahatsız olur,  endişe duyar. Bu endişeye mahal vermeyecek şekilde bu olayın aydınlatılması  gerekir" ifadesini kullandı.

 "Bu işin arkasında Alman ırkçılar mı, İslam düşmanları mı, teröristler  mi var, biz bunları şu anda bilmiyoruz" diyen Alboğa, "Biz tam olarak kim  olduklarını bilmediğimiz için birşey söyleyemiyoruz ama bunlar olması muhtemel  adresler. Biz bunları bir dini cemaat mensubu olarak biliyorsak Alman polisinin  bizden daha fazla bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyoruz ve en kısa zamanda,  endişelerimiz ortadan kalkacak şekilde faillerin bulunmasını istiyoruz" dedi.

Köln polisinin olayla ilgili soruşturma başlattığı ve güvenlik  kameralarının kaydettiği görüntüleri cami derneğinden aldığı öğrenildi.

Endonezyalı en ünlü hafızı Kur'an okurken hayatını kaybetti

Endonezyalı en ünlü hafızlarından Şeyh Jaafar Abdurrahman canlı yayında Kur'an-ı Kerim okurken yaşamını yitirdi

Merkel'den AB'ye Türkiye'ye karşı tek ses olma çağrısı

Almanya Başbakanı Merkel, AB'ye seslenerek Türkiye'de yapılan referandum sonra Erdoğan'a karşı ortak bir yanıt verme çağrısında bulundu

Barack Obama 400 bin dolar değerinde konuşma yapacak

ABD'nin eski Başkanı Barack Obam'nın bir konferansta yapacağı konuşma için 400 bin dolar alacağı öğrenildi