Ana Sayfa | DÜNYA

Görgü tanıklarından Paris'teki saldırı hakkında kan donduran açıklamalar

görgü tanıkları

Dün gece Paris'te meydana gelen saldırının görgü tanıklarının yaptığı açıklamalar adeta kandondurdu

Bir yanda metal dinlemek için konser salonunu doldurmuş müzikseverler, bir yanda sevdikleriyle şehir merkezindeki restoranların önündeki masalarda yemek yiyenler, bir yanda milli maç için statı dolduran futbolseverler… Paris’te dün gece bu üç grupta yer alan yüzlerce insan terörün kanlı yüzünü gördü. İşte son yılların en kanlı terör eyleminin ardından tanıkların dünya medyasına anlattığı dehşet anları:

KONSER SALONUNDA NE OLDU?
PİERRE JANASZAK (RADYOCU): Amerikalı müzik grubu Eagles of Death Metal’i dinlemek için kız kardeşimle konsere gitmiştik. Konsere bir saat kala silah sesleri geldi. Önce şovun bir parçası sandık. Ama sesler durmadı. Her yer kan gölüne doldu, cesetlerle doldu. Çığlıklar duyduk. Kaçmaya başladık. İki saat bir tuvalette saklandık. Saldıranları 20 kişiyi rehin almıştı, konuşmalarını duyuyorduk. Saldırganlar “Bu cumhurbaşkanınız Hollande’ın suçu. Suriye’ye müdahale etmemeliydi” diyorlardı. Irak’tan da bahsediyorlardı. Polis gelip kurtardı.

JULİEN PİERCE (EUROPE 1 KANALI MUHABİRİ): Konser sürerken birkaç silahlı adam içeri girdi. İki ya da üç erkekti, maske takmamışlardı. İçeri girip Kalaşnikofa benzeyen silahlarla kalabalığa gelişigüzel ateş açtılar. 10-15 dakika sürdü. Salonda panik yaşandı. Saldırganlar en az üç kez silahlarını yeniden doldurma fırsatı buldu. Çok gençtiler. Çok sakindi ve kararlıydılar. Etraf kan gölüne döndü.

FRANSIZ LİBERATİON’A KONUŞAN BİR TANIK: Müziğin sesi oldukça yüksekti. Silah seslerini duydum, arkamı döndüm ve arka kapının orada, şapkalı bir kişinin siluetini gördüm. Benim bulunduğum yöne doğru ateş açtı. İnsanlar yere düşmeye ya da kendilerini yere atmaya başladı. Sanırım yanımdaki adam da öldü. Koştum, güvenlik bariyerini aştım ve sahneye yakın olan ilk grupla beraber salondan çıktım. Yangın çıkışından çıktık. Birinci kattaki bir kafeye girip, kapıya barikat kurduk. İnsanlara olanları anlattığımızda bize hemen inandılar. Burada savaş vardı, kısa bir süre öncesine kadar silah sesleri vardı.

STADYUMDA NE OLDU?
PARİS'TE ÇALIŞAN VİNCENT İSİMLİ BİR GAZETECİ STATTAYDI: İlk yarıda iki büyük patlama ve daha sonra da bir büyük patlama duyduk. Maç hiçbir şey yokmuş gibi devam ediyordu ama biz her şeyi Twitter'dan takip ediyorduk.      

Cumhurbaşkanı François Hollande'ın stadyumdan çıkarıldığını da oradan okuduk, biz bir şey görmedik. Maçın ikinci yarısında stadyumun üzerinde bir helikopter dolaşıyordu. Son düdüğü çaldıktan sonra insanlar sahaya çıktı. İnsanlar endişeliydi, dışarda neler olduğundan emin değillerdi.

Çıkış için güney, kuzey ve batı kapılarını kullanmamızı isteyen bir anons yapıldı ama beş dakika sonra gidenlerin çoğu geri dönmüştü.

RESTORANLARIN ÖNÜNDE NE OLDU?
BEN GRANT SALDIRILAR SIRASINDA EŞİYLE BİRLİKTE BİR BARDAYDI: Silah sesleri duydum. İnsanlar yere düştü. Bir masayı kafamıza siper ederek korunmaya çalıştık. Önümüzde bir dolu beden yığılı olduğu için barda mahsur kaldı.Yerde altı-yedi ceset vardı. Birileri otomobillerden ateş açıldığını söyledi.

PARİS EMNİYET MÜDÜRÜ MİCHEL CADOT: Teröristler, katiller, çok sayıda restoran, kafe ve barın önünde makineli tüfeklerini ateşleyip sonra içeriye girdiler. Farklı çok sayıda alanda korkunç durumda birçok kurban bulduk.


Obama'nın ofisinden kaldırdığını Trump tekrar yerine koydurdu

Obama'nın koltuğuna devretmesinin ardından Trump, ofisi tekrardan düzenledi. Obama'nın kaldırttığı Winston Churcill'in büstünü yeniden ofise taşıdı.

ABD PKK'lılar için bunu da yaptı

ABD, PKK'nın kullandığı poşulu, mekap ayakkabılı ve şalvarlı kıyafetlerini çıkartarak üniforma giydirdi.

Cerablus'a giren ÖSO birlikleri kentten çekiliyor

25 Ağustos 2016'da başlayan Fırat Kalkanı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanında yaklaşık 5 bin savaşçısı ile Cerablus'a giren ÖSO kentteki savaşçılarını geri çekme kararı aldı.