Ana Sayfa | DÜNYA

Paris'teki saldırıyı düzenleyen bombacının pasaportu yayınlandı

Paris'te saldırı

Fransa'nın başkenti Paris'te meydana gelen kanlı saldırının ardından bombacılardan birinin pasaport görüntüsü yayınlandı

Reuters Belçika'daki gözaltılardan bazılarının başkent Brüksel'deki Molenbeek bölgesinde bir eve düzenlenen baskında yapıldığını duyurdu.Öte yandan Belçika savcılığı Paris saldırganlarından ikisinin Brüksel'de yaşayan Fransız vatandaşı olduğunu açıkladı.Belçika polisi, saldırılarla bağlantılı olarak dün Brüksel'deki bir mahalleye baskın yapmıştı.Fransız polisi saldırılarda kullanılan bir aracın Belçika'dan kiralandığını açıklamıştı. Paris'teki terör saldırılarında en az 129 kişi hayatını kaybetmiş, 99'u ağır 352 kişi yaralanmıştı. Altı farklı noktada gerçekleşen saldırılar sonucu 7 terörist ölmüş, saldırıları IŞİD terör örgütü üstlenmişti.

SALDIRIDA KULLANILAN ARAÇTAN KALAŞNİKOF ÇIKTI
Paris'teki terör saldırılarında kullanıldığı bildirilen iki araçtan biri bulundu. Polis yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 10. ve 11. bölgedeki saldırıların gerçekleştiği yerlere yaklaşık 6 kilometre mesafedeki Montreuil bölgesinde terk edilmiş halde bulunan otomobilde üç kalaşnikof marka tüfek ele geçirildi. Seat Leon model siyah aracın Belçika plakalı ve kiralık olduğu ifade edildi.

SALDIRGANLARDAN BİRİNİN KİMLİĞİ KESİNLEŞTİ
Fransa’nın başkenti Paris’i kana bulayan saldırganlarından birinin kimliği açıklandı. Bataclan konser salonunda intihar saldırısı gerçekleştiren üç saldırgandan birinin Paris doğumlu 29 yaşındaki Omar Ismail Mostefai olduğu bildirildi. Cezayir asıllı olduğu öne sürülen Mostefai'nin babası, kardeşi ve karısı gözaltına alındı.


CNN'DEN SAHTE TÜRK PASAPORTU İDDİASI
CNN International’ın ünlü sunucusu Christiane Amanpour, Fransa tarihinin en kanlı terör saldırılarına imza atan canlı bombalardan ikisinin “sahte Türk pasaportu taşıdığını” öne sürdü.Paris'teki gelişmeleri yerinde takip eden Amanpour, sahte Türk pasaportu taşıdığı iddia edilen teröristlerin ünlü Stade de France stadyumu yakınlarında kendilerini havaya uçurduğunu bildirdi. Ancak bu teröristlerin pasaportlarındaki isim haberde yer almadı.CNN, 3 Ekim’de Bodrum açıklarındaki Yunan adası Leros'a ulaşan mülteciler arasına karışarak AB ülkelerine girdiği ortaya çıkan teröristin adının ise Ahmed el Muhammed olduğunu bildirdi.El Muhammed'in kendisine verilen “acil durum pasaportu” ile Makedonya ve Sırbistan üzerinden Hırvatistan'a geçtiği belirtildi.Sırp gazetesi Blic, El Muhammed'in pasaportunun görüntüsünü yayımladı. Suriye'nin İdlib vilayetinde doğduğu görülen teröristin, 25 yaşında olduğu anlaşılıyor. El Muhammed'in pasaportu, Stade de France saldırısını düzenleyen intihar bombacılarından birinin yanında bulunmuştu.Sırp polisi, El Muhammed'in 7 Ekim'de Makedonya'dan Sırbistan'a geçtiğini açıkladı.
Hırvat polisi ise teröristin 8 Ekim'de bir mülteci merkezinde kayıt yaptırdığını duyurdu. Hırvat polis sözcüsü Helena Biocic, şüpheli olarak görülmeyen El Muhammed'in Macaristan üzerinden Avusturya'ya geçtiğini söyledi.

FRANSA BAŞBAKANI: 103 KURBANIN KİMLİĞİ BELİRLENDİ
Fransa başbakanı Manuel Valls cuma günü yaşanan saldırılarda hayatını kaybedenlerden 103'ünün kimlikleri tespit edildiğini açıkladı. Öte yandan Fransa, saldırının ardından Avrupa Birliği ülkelerinin içişleri bakanlarını toplantıya çağırdı.


Şam'ın Doğu Guta bölgesine hava saldırısı 17 ölü 50 yaralı var

Şam'ın Doğu Guta bölgesine düzenlenen hava saldırısı sonucunda 17 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi ise yaralandı

Enerji santralinde büyük patlama en az 9 ölü var

Çin’in güneyinde bulunan enerji santralinde patlama meydana geldi. Olay sonucunda 9 kişi hayatını kaybederken 2 kişi de yaralandı

Musul'un doğusunda 500 kişinin cansız bedeni bulundu

Irak İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yapılan açıklamaya göre Musul'da 500 ceset bulundu