Ana Sayfa | DÜNYA

41 gün göçük altında kalan 5 işçi kurtarıldı

işçi

Tanzanya'nın kuzeybatısındaki Şinyanga kentinde bir madende 41 gün göçük altında kalan 5 işçinin kurtarıldığı bildirildi

Şinyanga polis amiri Justus Kamugişa, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, madende yaklaşık 120 metre derinlikte bulunan bir tünelin, 5 Ekim'de  çökmesi sonucu yer altında mahsur kalan 5 maden işçisinin kurtarıldığını söyledi.Kamugişa, hastaneye kaldırılan maden işçilerinin durumlarının kritik  olduğunu belirtirken, Şinyanga bölge hastanesinin doktoru Joseph Ngowi, işçilerin  hayatta kalmasını mucize olarak nitelendirdi. Ngowi, "Normalde, sağlıklı bir  insan gıdasız yaklaşık 14 gün yaşayabilir. Göçük altında kalan işçiler, mahsur  kaldıkları çukurda buldukları böcekleri yiyerek 41 gün boyunca hayatta kalmayı  başarmışlar" dedi.
 
-Böcek yemeyi reddeden işçi açlıktan öldü
Maden işçilerinden Chacha Wambura da yer altında geçen ilk yedi günden  sonra ümitlerini kaybettiklerini, ancak daha sonra güneş ışığının sızdığı bir  çatlak ve etrafında su keşfettiklerini belirtti."Hayatta kalmak için hamam böceği, kurbağa ve tünelleri desteklemek  için kullanılan direklerin kabuklarını yedik. Pis de olsa kasketlerimize  doldurduğumuz suları içtik" diyen Wambura, beraberlerindeki bir işçinin böcek  yemeyi reddettiğini ve açlıktan öldüğünü söyledi.
 
Şinyanga'daki madende meydana gelen göçükte mahsur kalan toplam 20  işçiden 14'ü daha önce kurtarılmıştı.Yetkililer, kazadan 6 gün sonra göçük altında mahsur kalan işçileri  kurtarmanın imkansız olduğunu açıklamıştı.


Kerkük'teki saldırıda gazeteci Ahmet Necmettin Haceroğlu hayatını kaybetti

Kerkük’te Türkmeneli TV çalışanlarına düzenlenen saldırı sonucunda Haber Müdürü Türkmen gazeteci Ahmet Necmettin Haceroğlu hayatını kaybetti

IŞİD Kerkük'e saldırdı, çok sayıda ölü var

Terör örgütü IŞİD tarafından Kerkük'te düzenlenen saldırı sonucunda en az 19 kişi hayatını kaybetti

Aydınlanma Devrimi’nin büyük öncülerinden Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı

Aydınlanma Devrimi’nin büyük öncülerinden Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’yı katledilişinin 17. yılında anılıyor