Ana Sayfa | DÜNYA

General James Jones, 'IŞİD'i hava operasyonlarıyla yok etmek zaman alır'

General James Jones

ABD Başkanı Barack Obama’nın eski Ulusal Güvenlik danışmanı General James Jones terör örgütü IŞİD'i yok etmenin kara operasyonları ile mümkün olacağını açıkladı

ABD Başkanı Barack Obama’nın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı General James Jones, IŞİD’in sadece hava operasyonlarıyla yenilgiye uğratılmasının çok uzun zaman alacağını belirterek, “IŞİD’e karşı savaşan ülkelerin ya bu işi ciddiye alıp IŞİD’i yok etmek için gerekli kara harekâtını yapmaları gerekiyor ya da Paris benzeri saldırılarla karşılaşmaya devam edeceğiz” dedi.Atlantik Konseyi tarafından İstanbul’da düzenlenen “Enerji ve Ekonomi Zirvesi”ne katılan Emekli General James Jones, IŞİD terörüne karşı nasıl mücadele edilmesine ilişkin Hürriyet’in sorularına şu yanıtları verdi:

‘ÇOK ULUSLU ASKERİ GÜÇ GEREKLİ’
“Başkan Obama IŞİD’e karşı hava saldırılarının eninde sonunda başarılı olacağını düşünüyor. Umarım haklıdır. Benim tecrübeme göre IŞİD gibi bir terör örgütünü yok etmek için sadece hava kuvvetlerini kullanmaktan daha fazlası gerekli. IŞİD’in yok edilmesi için IŞİD’e karşı savaşan ülkelerin, belki NATO ülkelerinin bazı Arap ülkeleriyle de birlikte güçlü bir koalisyon oluşturarak kara harekâtı yapması gerektiğini düşünüyorum. ABD bunu tek başına yapmamalı, bu çok uluslu bir askeri güç olmalı.”

‘OPERASYON ÇOK ZOR OLMAZ’
“IŞİD’e karşı kara harekâtı düzenlemek, uygulanması çok zor bir askeri operasyon demek değil. Benim tecrübelerime göre kara harekâtı başlattığınız takdirde bir-bir buçuk yıl içinde başarıya ulaşırsınız. Ancak böyle bir operasyon; bağlılık ve liderlerin cesaretli olmasını gerektiriyor. Eğer tüm bu uluslar hep birlikte ayağa kalkar ve doğru askeri güçleri bir araya getirirse o zaman tüm dünyaya, IŞİD gibi barbar bir terörizmin hiçbir şekilde tolere edilmeyeceği mesajı verilmiş olur.” Tampon bölge olsa göçmen krizi olmazdı“Bence Suriye’nin kuzeyinde tampon bölge oluşturmak konsept olarak kötü bir fikir değildi. ABD hükümetinin, Türkiye’nin Suriye içinde bir tampo bölge oluşturmasına karşı çıkmasının sebebi, böyle bir tampo bölgenin güvenliğini sağlamanın son derece riskli olacağını düşünmesi. Bir kere bu kesinlikle kara güçlerinin Suriye’ye girmesi demek. Bana göre böyle bir tampon bölge birkaç yıl önce oluşturulsaydı, bugün Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı göçmen sorunu yaşanmamış olurdu; ki o zaman Türkiye de bunu yapmaya istekliydi. Ama şimdi Rusya’nın da bölgedeki varlığından dolayı bunu yapmak daha zor.”

Kaynak: Hürriyet

Putin'den Kuzey Kore için flaş çağrı

Rusya Devlet Başkanı Putin Kore Yarımadası'ndaki duruma dahil olan tüm ülkelere önemli bir çağrıda bulundu

Donald Trump'ın eski danışmanı hakkında soruşturma başlatıldı

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn hakkında soruşturma başlatıldı

ABD'den büyük hamle Türkiye'nin sınırına PKK kampı kuruldu

ABD ve PKK işbirliği gereği Türkiye saf dışı bırakılmak isteniyor. Bu nedenle ABD, Türkiye'nin sınırına PKK kampı kurduğunu açıkladı