Ana Sayfa | DÜNYA

BM gündemine Suriyeli sığınmacıları aldı

birleşmiş milletler

Türkiye'nin talebi ile Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Suriyeli sığınmacılar ele alındı

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Birleşmiş Milletler'de (BM) yaptığı konuşmada, uluslararası toplumu Suriye'deki iç savaş ve sığınmacı krizi konularında sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı.Koru, BM Genel Kurulu'nda Türkiye'nin talebiyle gündeme alınan "Akdeniz havzasındaki düzensiz göçmenlerin ve özellikle Suriyeli sığınmacıların trajedilerine ilişkin küresel farkındalık" konulu toplantıda konuştu.
Suriye'deki iç savaşın dünyanın en büyük insani trajedisine neden olduğunu anlatan Koru, ülke nüfusunun yaklaşık yarısına denk gelen 12 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve 4 milyondan fazla Suriyelinin komşu ülkelere sığındığını kaydetti.Türkiye'nin bu trajediden yoğun bir şekilde etkilendiğini vurgulayan Koru, tüm zorluklara rağmen Türkiye'nin Suriyelilere karşı yürüttüğü "açık kapı" politikasının devam ettiğini belirtti.BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin rakamlarına göre, Türkiye'nin dünyanın en fazla sığınmacı barındıran ülkesi durumuna geldiğini anımsatan Koru, "Ülkemiz, 2 buçuk milyon Suriyeli ve Iraklı'ya ev sahipliği yapıyor. Bu sayıya ek olarak, her gün koruma merkezlerimizde ortalama 110 bebek dünyaya geliyor. Hedefimiz kurtarabildiğimiz kadar hayatı kurtarmak ve ülkemize gelenlerin yaşam şartlarını iyileştirmek" diye konuştu.

"Bu sorumlulukla yüzleşmeli ve bu yükü paylaşmalıyız"
Koru, "Gerçek şu ki, uluslararası toplumda dayanışma yok. Bu durum Suriye krizini daha da kötü hale getiriyor. Dünya, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük insani trajedi ile karşı karşıya. Bu sorumlulukla yüzleşmeli ve bu yükü paylaşmalıyız" dedi.

BM Genel Sekreteri'nden sorumluluk paylaşımı çağrısı
Toplantıda konuşma yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Türkiye, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelerin bugüne kadar milyonlarca sığınmacıyı cömert bir şekilde desteklediğini belirterek, "Onları alkışlıyorum fakat bu küresel sorumluluğu bu kadar az sayıda ülkenin taşıması kalıcı bir çözüm değil" dedi.Soruna yönelik eşitlikçi bir sorumluluk paylaşımının gerektiğini vurgulayan Ban, uluslararası topluma sorunu ele alırken temel sorunlara eğilme, insan haklarını gözetme, maddi yardımı artırma ve küresel bir yaklaşım geliştirme çağrısı yaptı. Ban, Paris terör saldırılarının ardından Müslüman sığınmacı ve göçmenlerin karşı karşıya kalabileceği ayrımcılık nedeniyle derin kaygı duyduğunu ifade etti.

Suriyeli sığınmacılar için yerleştirme planı
Öte yandan Ban Ki-mun, Suriyeli sığınmacıların çeşitli ülkelere yerleştirilmesi için mart ayında konferans düzenlemeyi planladığını söyledi.Ban Ki-mun, yaptığı açıklamada, Türkiye, Lübnan ve Ürdün'ün Suriyeli sığınmacıları cömertçe misafir ettiğini ancak bu ülkelerin bu sorumluluğu tek başlarına sürdüremeyeceklerini kaydetti.Sorumluluğun tüm ülkeler arasında eşit şekilde paylaşımı için yeni yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu ifade eden Ban, "Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne, komşu ülkelere sığınan Suriyelilerin yerleştirilmesi amacıyla mart ayında konferans toplaması talimatını verdim. Bu konferansta sığınmacıların kabulü için ülkelerden taahhüt ya da daha fazla yardım sözü almayı hedefliyoruz" dedi.

Reina katliamının planlayıcısı ABD'nin gizli ordusu tarafından öldürüldü

Yılbaşı gecesi 39 kişinin ölümüne sebep olan Reina katliamının planlayıcısı ABD'de Ortak Özel Operasyon Komutanlığı'nın komandoları tarafından öldürüldü

Paris Kuzey Garı'nda dehşet anları

Fransa'nın başkenti Paris'teki Kuzey Garı'nda meydana gelen olayda bir şahıs polisi bıçakla tehdit etti

Barack Obama 4 ay sonra ilk kez konuşma yapacak

ABD'nin eski Başkanı Barack Obama, Chicago'da başkanlık görevini Trump'ın devralmasından sonra ilk kez konuşma yapacak