Ana Sayfa | DÜNYA

BM gündemine Suriyeli sığınmacıları aldı

birleşmiş milletler

Türkiye'nin talebi ile Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Suriyeli sığınmacılar ele alındı

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Birleşmiş Milletler'de (BM) yaptığı konuşmada, uluslararası toplumu Suriye'deki iç savaş ve sığınmacı krizi konularında sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı.Koru, BM Genel Kurulu'nda Türkiye'nin talebiyle gündeme alınan "Akdeniz havzasındaki düzensiz göçmenlerin ve özellikle Suriyeli sığınmacıların trajedilerine ilişkin küresel farkındalık" konulu toplantıda konuştu.
Suriye'deki iç savaşın dünyanın en büyük insani trajedisine neden olduğunu anlatan Koru, ülke nüfusunun yaklaşık yarısına denk gelen 12 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve 4 milyondan fazla Suriyelinin komşu ülkelere sığındığını kaydetti.Türkiye'nin bu trajediden yoğun bir şekilde etkilendiğini vurgulayan Koru, tüm zorluklara rağmen Türkiye'nin Suriyelilere karşı yürüttüğü "açık kapı" politikasının devam ettiğini belirtti.BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin rakamlarına göre, Türkiye'nin dünyanın en fazla sığınmacı barındıran ülkesi durumuna geldiğini anımsatan Koru, "Ülkemiz, 2 buçuk milyon Suriyeli ve Iraklı'ya ev sahipliği yapıyor. Bu sayıya ek olarak, her gün koruma merkezlerimizde ortalama 110 bebek dünyaya geliyor. Hedefimiz kurtarabildiğimiz kadar hayatı kurtarmak ve ülkemize gelenlerin yaşam şartlarını iyileştirmek" diye konuştu.

"Bu sorumlulukla yüzleşmeli ve bu yükü paylaşmalıyız"
Koru, "Gerçek şu ki, uluslararası toplumda dayanışma yok. Bu durum Suriye krizini daha da kötü hale getiriyor. Dünya, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük insani trajedi ile karşı karşıya. Bu sorumlulukla yüzleşmeli ve bu yükü paylaşmalıyız" dedi.

BM Genel Sekreteri'nden sorumluluk paylaşımı çağrısı
Toplantıda konuşma yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Türkiye, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelerin bugüne kadar milyonlarca sığınmacıyı cömert bir şekilde desteklediğini belirterek, "Onları alkışlıyorum fakat bu küresel sorumluluğu bu kadar az sayıda ülkenin taşıması kalıcı bir çözüm değil" dedi.Soruna yönelik eşitlikçi bir sorumluluk paylaşımının gerektiğini vurgulayan Ban, uluslararası topluma sorunu ele alırken temel sorunlara eğilme, insan haklarını gözetme, maddi yardımı artırma ve küresel bir yaklaşım geliştirme çağrısı yaptı. Ban, Paris terör saldırılarının ardından Müslüman sığınmacı ve göçmenlerin karşı karşıya kalabileceği ayrımcılık nedeniyle derin kaygı duyduğunu ifade etti.

Suriyeli sığınmacılar için yerleştirme planı
Öte yandan Ban Ki-mun, Suriyeli sığınmacıların çeşitli ülkelere yerleştirilmesi için mart ayında konferans düzenlemeyi planladığını söyledi.Ban Ki-mun, yaptığı açıklamada, Türkiye, Lübnan ve Ürdün'ün Suriyeli sığınmacıları cömertçe misafir ettiğini ancak bu ülkelerin bu sorumluluğu tek başlarına sürdüremeyeceklerini kaydetti.Sorumluluğun tüm ülkeler arasında eşit şekilde paylaşımı için yeni yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu ifade eden Ban, "Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne, komşu ülkelere sığınan Suriyelilerin yerleştirilmesi amacıyla mart ayında konferans toplaması talimatını verdim. Bu konferansta sığınmacıların kabulü için ülkelerden taahhüt ya da daha fazla yardım sözü almayı hedefliyoruz" dedi.


Avustralya'da facia kasırga 63 binden fazla evde elektrik yok

Avustralya'nın Queensland eyaletini vuran kasırgada ölen veya yaralanan olmadı ancak 63 binden fazla eve elektrik sağlanamıyor

İşte Kerkük gerçeği, Türk Diyarı Kerkük Elden Gidiyor Ali Kerküklü yazdı

PKK’nin hamisi ve destekçisi Kürt Valisi Necmeddin Kerim'in Türkmen kenti Kerkük'teki girişimiyle, resmi günlerde vilayetin tüm resmi dairelerine Kürt bayrağının asılması kararı kabul edildi. Kerkük İl Genel Meclisi'ndeki Türkmenler ve Arapların itirazlarına, Bağdat yönetiminin de tepkilerine rağmen alındı. Bu karar, bölgede gerilimi iyice artırdı.

Kızıl Ordu Orkestrası kaza sonrası ilk yurt dışı konserini Türkiye'de verecek

Suriye'de Rus askerlerine destek olmak amacıyla bindikleri uçakta 92 kişinin hayatını kaybettiği uçakta bulunan Kızıl Ordu Orkestrası, kazanın ardından ilk yurt dışı konserlerini Türkiye'de vermek için hazırlanıyor