Ana Sayfa | DÜNYA

Mali'deki rehine krizinde 21 kişi hayatını kaybetti

mali rehine krizi

Mali’de lüks otele giren silahlı saldırganlar yaklaşık 170 kişiyi dokuz saat rehin aldı. Olayda hayatını kaybedenlerin sayısı 21 olarak belirlendi

Paris saldırılarından bir hafta sonra Fransa’nın Kuzey Afrika’daki eski sömürgesi Mali’de lüks otele giren silahlı saldırganlar yaklaşık 170 kişiyi dokuz saat rehin aldı.Dün akşam saatlerinde rehinelerin tamamı kurtarıldı. Mali Devlet Başkanı İbrahim Bubakar Keita hayatını kaybedenlerin sayısını 21 olarak açıkladı. Eylemi daha önce öldürüldüğü söylenen Afrika’nın en tehlikeli teröristi denilen ‘Tek gözlü’ lakaplı Muhtar Belmuhtar’ın El Kaide bağlantılı örgütü Murabitun üstlendi. Otelde bulunan 7 kişilik THY personeli kurtarıldı.

Fransa'daki kanlı saldırıların üzerinden sadece bir hafta geçmişken terör bu kez kendisini Kuzey Afrika ülkesi Mali’de gösterdi. Fransa’nın İslamcı militanlara karşı operasyonlar düzenlediği Mali’nin başkenti Bamako’da dün sabah yerel saatle 07.00’de, özellikle yabancıların tercih ettiği Radisson Blu Oteli’ne giren yaklaşık 10 silahlı saldırgan, yaklaşık 170 kişiyi rehin aldı.

Rehinelerden 130’u Fransız ve ABD destekli Mali emniyet birimleri tarafından düzenlenen operasyonla, onlarcası da kendi çabalarıyla kurtulurken, bazıları da teröristler tarafından serbest bırakıldı. Otelde kalan 7 Türk Hava Yolu (THY) personeli de saldırıdan yara almadan kurtarıldı. İlk aşamada kurtarılan THY personelinden 5’inin isimleri İsmail Yerli, Mehmet Atmaca, Şerife Taşcı Kabacık, Lütfiye Deniz Kıvrak ve Sadık Murat Arat olarak açıklandı. Daha sonra kabin görevlileri Eray Sevim ile Murat Gündüz’ün de kurtulduğu bildirildi. Dokuz saat süren rehine krizi TSİ ile 17.45’te sona erdi.

3 GÜNLÜK ULUSAL YAS
Mali lideri İbrahim Bubakar Keita olay sırasında en az 21 kişinin öldüğünü, 7 kişinin de yaralandığını bildirildi. Keita ölenlerin arasında 2 saldırganın da bulunduğunu aktardı. Öte yandan ülkede geceyarısına kadar olağanüstü hal ve üç günlük ulusal yas ilan edildi.

İNGİLİZCE KONUŞUYORLARDI
Haber ajansları, tekbir getirerek oteli basan saldırganların, rehinelerden bazılarını Kur’an-ı Kerim ayetlerini ezbere okuma karşılığında serbest bıraktığını ifade etti. Otelin misafirlerinden Gineli şarkıcı Sekouba Bambino Diabate, el bombaları olan saldırganların kendi aralarında İngilizce konuştuğunu duyduğunu anlattı.

OBAMA BİLGİ ALDI
Afrika’da üstlenmiş Amerikan birliklerinin sözcüsü Albay Mark Cheadle, ABD özel kuvvetlerinin operasyona destek sağladığını açıkladı. Malezya’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama, durumla ilgili Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice’dan bilgi aldı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Mali güvenlik güçlerine her türlü yardıma hazır olduklarını söyledi. Fransız ‘Acil Müdahale Ekibi’nden 50 güvenlik gücü, Mali’nin başkenti Bamako’ya gönderildi.

Fransa Cumhurbaşkanı seçimlerde Macron'u destekliyor

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda "En March" (Yürüyüş) Hareketinin lideri Emmanuel Macron'u destekleyeceğini açıkladı

57 yaşındaki kadın astronottan yeni bir rekor

Uzayda en uzun süreli kalma rekorunu önceden kıran Amerikalı astronot Dr. Peggy Whitson yeni bir rekora imza attı

Fransa'da cumhurbaşkanı seçimi ilk turunda oyların tamamı sayıldı

Fransa'da 23 Nisan Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda oyların tamamı sayıldı