Ana Sayfa | DÜNYA

Cameron Suriye'deki hava koalisyonuna katılma sinyali verdi

david cameron

İngiltere Başbakanı David Cameron, başta IŞİD olmak üzere diğer terör tehdidi konularında bir yazı kaleme aldı

İngiltere Başbakanı David Cameron, Paris saldırılarının ardından Daily Telegraph gzetesinde yayımlanan makalesinde güvenlik ve terör konularını ele aldı.Makalesinde, Fransız halkına verilen desteğin devam ettiğini göstermek üzere bu sabah Paris'i ziyaret ettiğini bildiren Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile birlikte "dünyayı bu şeytani terör tehdidinden nasıl kurtaracaklarını görüşeceklerini" bildirdi.

İŞİD, İngiltere için doğrudan tehdit
Paris'te yaşanan saldırıların, terör örgütü IŞİD'in İngiltere'den binlerce kilometre uzakta olmadığını hatırlattığını belirten Cameron, IŞİD'in ülkesinin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturduğunun altını çizdi."İngiliz halkının, ulusal güvenliğin önemini kavrayan ve ülkemizin güvende olması için gerekli her şeyi yapacak bir hükümetleri olduğunu bilmesini istiyorum" diyen Cameron, makalesinde şu ifadeleri kullandı:

"İslami aşırıcılığın zehirli ideolojisiyle başa çıkacağız. Yardım bütçemizi, çatışmaları önlemek üzere daha kırılgan ve çökmüş devletler ile bölgelerin desteklenmesine yeniden odaklayacağız. Stratejimiz, kaynaklarımızın derinleştirilmesini, terörle mücadele alanında uluslararası işbirliğini de kapsıyor. İstihbarat servislerine alınacak bin 900 yeni personel ile terörle mücadele polisinde yatırımın artırılmasının yanı sıra keşif uçakları neslinde yeni büyük bir yatırım yapacağız."

Fransa ile ortak drone üretimi
Cameron, "atmosferin kıyısında uçacak" İngiliz tasarımı insansız hava araçlarının istihbarat amaçlı kullanılacağını ve bu alanda Fransa ile ortak üretim planladıklarını belirtti.

İngiltere'nin Suriye'deki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenlemektense, ülkedeki iç savaşın sona erdirilmesi çabalarına odaklanması gerektiği görüşünü savunan Dış İlişkiler Komisyonu'nun raporuna önümüzdeki günlerde bizzat kendisinin yanıt vereceğini ve sadece Irak'ta değil, Suriye'de de, IŞİD'in kendi merkezinde hedef alınması çerçevesinde İngiltere'nin uluslararası müttefiklerine katılması konusunu gündeme getireceğini aktaran Cameron, "Ülkemizin korunması yükünü ve risklerini başkalarının üzerine yıkamayız" vurgusu yaptı.

10 milyarda 178 milyar sterlin yatırım yapılacak
Cameron, İngiliz hükümetinin, silahlı kuvvetlerin ihtiyaç duyacağı yeterliliğe her zaman sahip olduğundan emin olacağını belirterek, önümüzdeki 10 yıl içerisinde gerekli ekipmanın teminatı için 178 milyar sterlinden fazla yatırım yapacaklarını duyurdu.Özel kuvvetlerin de gerekli ekipmanlarla destekleneceğini, yeni atak tugayı kurulacağını, deniz devriye uçaklarına yatırım yapılacağını bildirenCameron, ayrıca yeni uçak gemileriyle yeni uçak filosu oluşturacaklarını kaydetti.İngiltere, 63 ülkeden oluşan uluslararası koalisyonun terör örgütü IŞİD'e karşı yürüttüğü hava operasyonunun sadece Irak ayağına katılıyor.


Rusya'dan S 400 sevkiyatı açıklaması Türkiye bir NATO üyesi ama korkmuyoruz

Rusya, S-400 konusunda Ankara'nın büyük ilgisi olduğunu ve Türkiye'nin NATO ülkesi olmasına karşılık silahların nerelerde kullanılacağını konuştuklarını belirtti.

Göz göre göre yerleşiyorlar Türkiye'den Rusya'ya ikinci uyarı

Rusya'nın Nevruz kutlamalarında YPG'li teröristlerle fotoğraf çektirmesi ve Hatay'ın sınırında yer alan Afrin'e askeri üs kurması üzerine Türkiye, Rusya'nın Maslahatgüzarı Sergey Panov'a iki kez duyulan rahatsızlıka ilgili mesajı iletti.

NATO müttefiki Almanya Türkiye'yi yarı yolda bıraktı

DAEŞ ile mücadele konusunda arkasını dönen Almanya, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatın'nda hasar gören 10 tankı için parça vermeyi reddediyor.