Ana Sayfa | DÜNYA

Brüksel'de terör alarmı nedeniyle yarına kadar hayat duracak

Brüksel

Belçika'nın başkenti Brüksel'de terör alarmı nedeniyle metro ve okulların çarşamba gününe kadar açılmayacağı bildirildi

Belçika Başbakanı Charles Michel, başkent Brüksel için cumartesi günü ilan edilen terör tehdidi seviyesinin en yüksek olan 4 düzeyinde tutulmaya devam edileceğini, metro ve okulların çarşamba gününe kadar kapalı kalacağını bildirdi.Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi, toplanarak son durumu değerlendirdi. Yaklaşık 4 saat süren toplantıdan, ''terör alarmı'' halinin devamı kararı çıktı.  Başbakan Michel, "Çok ciddi ve yakın tehdit" nedeniyle en yüksek terör tehdidi seviyesi olan 4 düzeyinin yarın da uygulamada kalacağını belirterek, ''Muhtemel hedefler aynı. Toplu taşıma araçları, alışveriş merkezileri ve sokaklar'' dedi. Halen tehdidin devam ettiğini vurgulayan Başbakan Michel, Paris'tekine benzer bir şekilde birçok kişinin aynı anda birçok yerde saldırı yapmasından korkulduğunu söyledi.  Metro ve okulların yarın da kapalı olacağını, ancak çarşamba günü açmayı planladıklarını kaydeden Başbakan Michel, ülkenin geri kalanında ise ikinci en yüksek seviye olan 3'ün geçerli olmaya devam edeceğini söyledi.

4 kişi Paris saldırıları ile bağlantılı olmakla suçlanıyor
Güvenlik kurulunun toplantısından önce Brüksel ve ülkenin doğusundaki Liege'te Paris saldırıları ile bağlantılı operasyonlar düzenlendi.

Savcılıktan yapılan açıklamada, bugünkü operasyonlarda gözaltına alınan 5 kişiden 2'sinin serbest bırakıldığı, 3'ünün sorgusunun sürdüğü kaydedildi. Savcılık, dün akşam yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 16 kişiden de 15'inin serbest kaldığını, ismi açıklanmayan diğer kişinin ise Paris saldırlarıyla bağlantılı olmakla suçlandığını bildirdi. Böylece Paris saldırılarıyla bağlantılı şüpheli sayısı 4'e çıktı.

Abdeslam'ın polisten kaçtığı iddia edildi
Belçika medyası, saldırılarla bağlantısı olduğu iddiasıyla aranan Salah Abdeslam'ın dün akşamki operasyonlar sırasında Liege'te polisten kaçtığını ve E40 otoyolundan Almanya istikametine gittiğini öne sürdü. Konserler ve tiyatro gösterilerinin iptal edildiği kentte, sinemalar ve müzeler de kapalı. Asker ve polislerin sokaklarda devriye gezdiği Brüksel'de, önemli binaların önündeki askeri araçların bekleyişi sürüyor. Sokakların ise bir iş gününün aksine çoğunlukla boş olması dikkati çekiyor.

Paris ve Londra tren seferlerinde, önlemler çerçevesinde yapılan aramaların uzun sürmesi nedeniyle gecikme yaşanıyor. Kanada'nın Brüksel Büyükelçiliği geçici olarak kapatılırken, ABD Büyükelçiliği de sadece acil durumlar için Amerikan vatandaşlarına hizmet vereceklerini bildirdi.

Camiye ''Hristiyan devleti'' imzalı tehdit mektubu
Belçika devlet televizyonu RTBF'nin haberine göre, polisin geçen haftadan beri operasyon düzenlediği Brüksel'in Molenbeek mahallesindeki bir camiye tehdit mektubu gönderildi. ''Hristiyan devleti'' imzalı mektupta, ''Değişik saldırılarda öldürülen kardeşlerimizin intikamı alınacak ifadesine yer verilirken, ''Müslümanların domuz gibi kesileceği'' tehdidinde bulunuldu. Caminin imamı, mektubu polise teslim etti.


Hükümet açıkladı Yunanistan'dan Türkiye'ye akın ediyorlar

Son 7 yıldan bu yana Yunanistan'ın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar yaşamın her alanında kendini gösteriyor

Suriyelilerden sonra şimdi de Yunanlılar Türkiye'ye akın ediyor

Yunanistan'da sağlık sektörünün yara almasının ardından kanser hastalarının ilaçlarına kısıtlama getirince Yunan vatandaşları çareyi On İki Adalara değil, Türkiye'ye gelerek bulmaya çalışıyor

İsviçre'den skandal pankartla ilgili ilk açıklama geldi

İsviçre'de düzenlenen PKK mitinginde Erdoğan'ın şakağına doğrultulmuş silah pankartına karşı İsviçre Dışişleri Bakanlığı günler sonra kınamada bulundu