Ana Sayfa | DÜNYA

NATO Genel Sekreteri'nden flaş Türkiye açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye'nin hava savunmasını arttırabiliriz. Görüşmede, Türkiye'yi desteklemeye nasıl devam edebiliriz, nasıl çeşitli güven önlemleri sağlamaya devam edebiliriz bunu tartışacağız" dedi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, gerçekleştirilecek Dışişleri Bakanları toplantısı önce basın açıklamasında bulundu. Güvenlik ortamının karanlık olduğunu ifade ederek, "Terörist saldırılar, istikrarsızlık, uluslararası kuralların çiğnenmesi, farklı yönlerden gelen ciddi zorluklardır. NATO bunlara yanıt veriyor. Bugün ve yarın ileri adımları atacağız. Öncelikle istikrarlı bir Afganistan'ın nasıl desteklenir buna karar vereceğiz. Çünkü, bu güvenliğimiz alanına giriyor. 2016 boyunca Afgan güçlerinin eğitilmesi, bilgilendirilmesi yardım edilmesine nasıl devam edebiliriz bunu tartışacağız. Ve, Afganistan'la uzun dönemli ortaklığın güçlendirilmesi yollarını arayacağız" dedi.

İkinci olarak güneyden gelen zorluklarla mücadele çabalarını arttırılacağını ifade eden Stoltenberg, "Türkiye'nin güvenliği arttırmak için gerekli önlemler üzerinde çalışacağız. Ortaklarımız için, kendilerini savunamamaları halinde desteğimizi arttıracağız. Üçüncü olarak karma savaşla mücadele konusunda yeni stratejiyi benimseyeceğiz. Dördüncü olarak, Rusya ile ilişkilerimizin iyileştirilmesi yollarını arayacağız. Kontrolümüz dışında meydana gelen kazalardan ve olaylardan kaçınmak için şeffaflık ve risk azaltımı üzerinde çalışacağız. Beşinci olarak Ukrayna'ya olan desteğimizi gözden geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

SORULARI CEVAPLADI
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Stoltenberg, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesine dair soruya "NATO, NATO müttefiki olarak Türkiye'yi on yıllardır destekliyor. Türkiye'nin savunma planına saygı duyuyoruz ve Türkiye'nin hava savunmasını arttırabiliriz. Görüşmede, Türkiye'yi desteklemeye nasıl devam edebiliriz, nasıl çeşitli güven önlemleri sağlamaya devam edebiliriz bunu tartışacağız. Ancak, Türkiye'nin hava savunmasını arttırmaya nasıl devam edebileceğimizi, nasıl Türkiye'nin savunma planını takip etmeye devam edebileceğimize değineceğimizin altını çizmek istiyorum. Ancak bu geçen hafta meydana gelen kazayla ilgili değildir. İspanya, Türkiye'nin hava savunmasını desteklemek için NATO işbirliği çerçevesinde Türkiye'ye füzeleri yerleştirdi. ABD, ikili temel kapsamında Türkiye'nin hava savunmasını desteklemek için uçaklarını yerleştirdi" yanıtını verdi.

Diğer müttefiklerin de bir takım taahhütlerde bulunabileceğini kaydeden Stoltenberg konuşmasını şu şekilde tamamladı:

"Türkiye için güvenlik önlemleri kapsamında haftalar içinde yeni kararların alınmasını bekliyoruz. Ancak bir kez daha söylemek istiyorum ki biz yıllardır buradayız. Türkiye'nin hava savunmasına desteğimizi arttırıyoruz ve geçen hafta yaşanan olaydan önce Türkiye'ye destek verilmesine karar vermiştik. Böylece, bu durum bir süredir gündemimizde yer alıyor" açıklamasını yaptı.

Şu anda gerginliğin azaltılması konusuna odaklanılması gerektiğini ifade eden Jens Stoltenberg, "Tansiyonu nasıl düşürürüz, geçen hafta meydana gelen olaylardan kaçınmak için mekanizmaları geliş güçlendiririz buna odaklanmamız gerekiyor" dedi.


Milletvekili Ganire Paşayeva’ya Irak Türkmenlerinin Bayrağı Hediye Edildi

Irak Türkleri ve Türk Dünyasına desteğini esirgemeyen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Türk Ocakları davetlisi olarak Antalya’ya geldi. Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği adına Kürşat Çavuşoğlu, ziyaret anısına Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva'ya “Irak'taki Türkmenlerin Sessiz Çığlığı”adlı kitabı ve Irak Türkmenlerinin Bayrağını hediye etti.

Esad Şam'a fillerle saldırdı 97 kişi yaralandı

Esad güçleri, Şam'a "fil" adı verilen füzelerle saldırması sonucu 97 kişi yaralandı.

Öğrencisiyle ilişkiye giren kadın öğretmenden şok itiraf

ABD'li kadın öğretmen, 17 yaşındaki öğrencisiyle ilişkiye girdiğini ve kendisini profesyonel olarak baştan çıkarttığını açıkladı.