Ana Sayfa | DÜNYA

Afganistan Türkmenleri Suriye Türkmen kardeşlerinin öldürülmesini kınadı

Afganistan_Turkmenleri_Suriye_Turkmen

Türkmenlere destek Afganistan'dan geldi. Afganistan Türkmenleri Suriye Türkmen kardeşlerinin öldürülmesini kınarken Birleşmiş Milletleri göreve çağırdı. Avrupa Ajansı AVA adına gazeteci Bashir Hakimy, Afganistan’ın Kuzey Türkistan bölgesinde ki Cevizcan şehrinden bildiriyor. Avrupa Özel haber

Avrupa Ajansı (AVA) Cevizcan / Bashir Hakimy- Afganistan’ın Kuzey Türkistan bölgesinde bulunan Cevizcan vilayetinde Suriye Türkmen’in uğradığı kıyım ve felaket protesto edildi. Ağırlıklı olarak Suriye’de Şam, Lazkiye, Hama, Humus, Halep ve Rakka kentlerinde ve köylerinde yaşayanlara yönelik yapılan saldırılarda ölen yaralanan ve mağdur olan Türkmenlere destek Afganistan’dan geldi. Avrupa Ajansı AVA adına gazeteci Bashir Hakimy, Afganistan’ın Kuzey Türkistan bölgesinde ki Cevizcan şehrinden bildiriyor.

 

 

Afgan Türkmenlerinden Suriyeli kardeşlerine destek

 

Afganistan’ın Kuzey Türkistan bölgesindeki Cevizcan şehrinden Oğuzlar Derneği’nin konferans salonunda Türkmenlere destek toplantısı yapıldı.4 Aralık 2015 tarihinde yapılan büyük konferansa  gelen Afganistan Türkmenleri, Suriye Türkmen kardeşlerinin öldürülmesini kınadılar.Konferansta Afganistan Türkmenleri sivil toplum kuruluşları,  Afganistan Türkmen alimleri, Afganistan Türkmenlerinin önde gelen yaşlıları ve gençler katıldı.  Sonuç bildirgesinde Türkmenlerin korunması için Birleşmiş Milletler göreve çağrıldı.  Afganistan Türkmenleri, Suriye Türkmen kardeşlerinin öldürülmemesini, katledilmemesini bunun için gereken önlemlerin alınmasını talep ettiler. 

 

 

 

Türkmenlere destek Afganistan'dan geldi. Afganistan Türkmenleri Suriye Türkmen kardeşlerinin öldürülmesini kınarken Birleşmiş Milletleri göreve çağırdı. Avrupa Ajansı AVA adına gazeteci Bashir Hakimy, Afganistan’ın Kuzey Türkistan bölgesinde ki Cevizcan şehrinden bildiriyor. Avrupa Özel haber

VİDEO İZLE 

Suriye Türkleri ya da Suriye Türkmenleri 

 

Türkmen kimliğinin ve haklarının korunmasını talep eden Türkmenler, Suriye İç Savaşı’nda en çok zarar gören halk olmuştur. Irak iç savaşında yine en çok zarar gören asimile edilen yerlerinden göç ettirilen Türkmenler gibi şimdide Suriye Türkmenleri en zor şartlarda yaşamaya çalışıyor. Suriye yönetimi tarafından azınlık olarak kabul edilmezler ve gündelik hayatta Türkmen olarak anılsalar da kayıtlarda “Müslüman” olarak geçmektedirler. Nüfus sayımlarında milliyetleri ile sayılmadıklarından sayıları hakkında kesin bilgi yoktur. Çeşitli kaynaklarda 200.000 ilâ 3.500.000 arasında farklı tahminler verilmektedir .

 

 

Bayır-Bucak Türkmeni 

 

Suriye Türkleri ya da Suriye Türkmenleri, Suriye'de yaşayan Türk azınlıktır. Günümüzde ağırlıklı olarak Şam, Lazkiye, Hama, Humus, Halep ve Rakka kentlerinde ve köylerinde bulunmaktadırlar. Şam bölgesinde yaşayanlara Şam Türkmeni denirken, Halep ve Rakka bölgesindekilere Halep veya Culap Türkmeni, Lazkiye Türkmenlerine Bayır-Bucak Türkmeni denmektedir. 10.ve 11. yüzyıllarda bu bölgeye yoğun Türk göçlerin gerçekleştiği Suriye’nin yönetimi, 1516’dan sonra Osmanlı Devleti’ne geçmiş ve bölge 1918 yılına kadar kesintisiz olarak 402 yıl boyunca Türklerin hakimiyeti altında kalmıştır.

 

 

Arap sosyalizmi asimilasyon programları

 

Bu dönemde Suriye’de Türkmen yerleşimi artarak devam etmiş ve bölgede önemli bir Türk nüfusu oluşmuştur. Konuştukları diller Arapça ve Türkiye Türkçesine çok yakın bir Türkçe'dir. Anadolu’daki uzantıları olan Türk boyları arasında inanç, gelenek ve folklorik pratikler bakımından çok önemli benzerlikler bulunmaktadır. Günümüz Suriyesi’nde Arap sosyalizmi asimilasyon programları çerçevesinde, dil öğrenimlerini engellemiş, köylerinin isimlerini değiştirmiştir. Dillerini unutmuş olan Türkmenler kimliklerinin bilincinde olmakla birlikte yaşadıkları bölgenin dili, kültürü ile bütünleşmiştir. Küçük gruplar halinde yaşayanlar önemli ölçüde Araplaşmış; ancak büyük gruplar halinde yaşayan Türkmenler, milli benliklerini korumuşlardır. 

 

 


Çin ile ABD arasında diplomatik kriz kapıda

ABD'nin seçilen yeni devlet lideri Donald Trump 37 yıl sonra ilk kez Tayvan devlet başkanıyla telefonda görüştü. Bu durumun Çin ve ABD arasındaki krize sebep olacağı söyleniyor.

ABD'de 37 yıl sonra bir ilki Trump gerçekleştirdi

ABD'de 1979 yılından bu yana ilk kez yeni başkan seçilen Donald Trump, Tayvan lideri ile görüştü

DAEŞ Musul'a saldırdı, çok sayıda ölü ve yaralı var

Terör örgütü DAEŞ'in Musul kentine düzenlediği intihar saldırısında 12 sivil hayatını kaybetti