Ana Sayfa | DÜNYA

ABD'de Donald Trump'un Müslümanlara yönelik açıklamaları tepki gördü

Donald Trump

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından Donald Trump'ın Müslümanların ülkeye alınmasının yasaklanması için yaptığı öneriye hem Beyaz Saray'dan hem de birçok siyasetçiden tepkiler geldi

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Trump'ın dün yaptığı açıklamada ifade ettiği 'Müslümanların ABD'ye alınmasının yasaklanması' yönündeki talebi, 'Cumhuriyetçi adayı başkan olarak görev almaktan men edecek bir söz' olarak nitelendirdi. Earnest, "Donald Trump'ın dün söyledikleri kendisini başkan olmaktan eder" dedi.Beyaz Saray Sözcüsü, "Şimdi asıl soru Cumhuriyetçi Parti'nin geri kalan kısmının da Trump ile çöp kovasına sürüklenip sürüklenmeyeceği" ifadesini kullandı.

Cumhuriyetçiler de tepkili
Milyarder iş adamının sözleri, Cumhuriyetçi Parti içinden ve Demokrat Parti'den de tepki çekti.Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Trump'ın önerisini "ahmakça" olarak değerlendirdi ve "Hayatımda böyle şey görmedim" diye konuştu. Ancak McCain, Trump bile olsa başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi adayı destekleyeceğini söyledi.Daha önce ABD Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış Cumhuriyetçi Partili Dick Cheney ise katıldığı bir radyo programında, Trump'ın öne sürdüğü fikrin Amerika'nın savunduğu ve inandığı her şeye karşı olduğunu belirtti.ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan da "Bu muhafazakarlık değil. Dün önerilen, bu partinin ve daha önemlisi bu ülkenin savunduğu bir şey değil" değerlendirmesinde bulundu.

Başkan adayları Trump'a karşı
Gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimi için yarışan Demokrat ve Cumhuriyetçi adaylar da Trump'ın önerisine daha çok sosyal medyadaki hesaplarında yazdıkları mesajlarla karşı çıktı.Cumhuriyetçi Parti aday adaylarından Jeb Bush, "Donald Trump'ın akli dengesi yerinde değil. Politika önerileri ciddi değil" yorumunda bulundu.Cumhuriyetçilerin şahinlerinden olarak bilinen bir başka aday adayı Lindsey Graham, "Trump, absürt yorumlar yapmanın ötesine geçerek ağdalı söylemiyle alenen tehlikeli olmaya başladı. Trump, bu dar kafalı yorumları yaparak bölgedeki Amerikan destekçilerinin, diplomatların ve askerlerin hayatlarını tehlikeye atıyor. Bütün başkan adayları doğru şeyi yapmalı ve Donald Trump'ın açıklamalarını kınamalı" ifadelerini kullandı.Cumhuriyetçi adaylardan Chris Christie, ülkeyi korumak için Müslümanların girişinin yasaklanmasına gerek olmadığını belirterek, "Bu saçma ve fayda getirmeyecek bir duruş" dedi.Diğer adaylardan Marco Rubio, Trump'ın önerisine katılmadığını, tanınmış iş adamının "saldırgan ve garip" açıklamalarının Amerikalıları bir araya getiremeyeceğini kaydetti.

Demokrat adaylardan kınama
Demokrat Parti'nin başkan aday adaylarından Hillary Clinton da Trump'ın sözleri için "Bu, kınanması gereken, ön yargılı ve ayrımcı" ifadesini kullandı. Clinton, Twitter'daki hesabında, "Anlamıyorsun Donald Trump. Bunlar bizim güvenliğimizi azaltıyor" mesajını yazdı.Diğer Demokrat aday Bernie Sanders, tarih boyunca demagogların insanları ırk, cinsiyet veya doğduğu yere bağlı olarak bölmeye çalıştığını belirterek, "Şimdi Trump ve diğerleri bizim Müslümanlardan nefret etmemizi istiyor. ABD büyük bir ulus ve birlik içinde. Irkçılık ve yabancı düşmanlığının bizi ayırmasına izin verirsek zayıf bir ulus oluruz" dedi.

Kongre'nin Müslüman üyelerinden tepki
Kongre'nin iki Müslüman üyesi de Trump'ın sözlerine sert tepki gösterenler arasında yer aldı.Demokrat Parti'den Indiana milletvekili Andre Carson, "Donald Trump bugün bir kez daha bu büyük ülkenin başkomutanı olarak görev yapabilecek muhakemeden yoksun olduğunu kanıtladı" yorumunda bulundu.Aynı partiden Minnesota milletvekili Keith Ellison da Trump'un ABD Anayasası'nın dini özgürlük ve hoşgörüyle ilgili kısımlarını yeniden okuması gerektiğini ifade ederek, "Sahip olduğumuz değerleri anlamayan birinin dünyaya bizim adımıza konuşmasını gerçekten istiyor muyuz?" diye sordu.Ellison, Trump'ın Cumhuriyetçiler arasındaki yarışta şu anda en önde olmasının bu partinin ülkeyi nereye sürüklemek istediğine dair "derin kaygılar" uyandırması gerektiğini kaydetti.

Sosyal medyada alay konusu
Bu arada Trump, Müslüman karşıtı sözleriyle sosyal medyada da alay konusu oldu.ABD'de bir üniversitede İslam tarihi dersleri veren Firas Elhatib'in Twitter'da yazdığı bir mesaj özellikle yoğun ilgi topladı. Elhatib, mesajında, "Trump'ın biz Müslümanlar için kurmayı planladığı toplama kamplarında Wi-Fi olup olmadığını bilen var mı?" şeklinde bir soru yöneltti.Elhatip'in mesajını kısa sürede binlerce Twitter kullanıcısı paylaştı. Bazı Amerikalılar, "Eğer varsa dinimi değiştiriyorum", "Ben de gelebilir miyim? Müslüman değilim ama Wi-Fi bağlantım çok zayıf" gibi yanıtlar yazdı.Bazı Twitter kullanıcıları, Trump ve Hitler'in fotoğraflarının yan yana yer aldığı mesajlar da paylaştı.


Başbakan May İngiltere’nin küresel ticarette dünya lideri olacağını söyledi

İngiltere Başbakanı Theresa May, İsviçre, Davos’ta düzenlenen 47. Dünya Ekonomik Forumunda (WEF) konuştu

Son dakika 17 katlı iş merkezi çöktü çok sayıda ölü var

İran'ın başkenti Tahran'da bulunan ve şehrin sembol binalarından biri olan 17 katlı iş merkezinin çökmesi nedeniyle en az 30 itfaiyeci binanın altında kalarak can verdi

Nutella İtalya ve bir çok ülkede raflardan kaldırılıyor

Ünlü İtalyan markası Nutella'da kanserojen madde olduğunun tespit edilmesinin ardından İtalya ve bir çok ülke raflardan Nutella'yı kaldırmaya başladı