Ana Sayfa | DÜNYA

ABD Savunma Bakanı DAEŞ konusunda koalisyon ülkelerine çağrı yaptı

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, terör örgütü DAEŞ'e yönelik verilen mücadele ile ilgili koalisyon güçlerine çağrı yaptı

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, DAEŞ'e karşı verilen mücadelenin "hız kazandığını" belirterek, koalisyon ülkelerinden çabalarını artırmalarını istedi.Carter, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi'ne yaptığı konuşmada, bütün koalisyon ülkelerinin "daha fazla çaba göstermesi" gerektiğini söyledi.DAEŞ'e karşı mücadelenin hız kazandığını belirten Carter, "Hepimiz daha fazla çaba göstermeliyiz. Türkiye'nin daha fazla çaba göstererek, sınırlarında sıkça oluşan delikleri kontrol etmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Carter, "Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri hava saldırılarına ilk günlerde katıldı, sadece hava saldırılarına. Fakat o zamandan beri Yemen'deki iç savaşla em havadan hem karadan meşgul oldular" dedi.

"Irak ordusu belli bir ölçüde dayanıklılık gösterdi"

"ABD'nin DAEŞ'e karşı stratejisi ve ABD'nin Irak ve Suriye politikası" başlığı altında konuşan Carter, geçtiğimiz aylarda ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye ve Irak'ta "özelleştirilmiş eğit ve donat" programı uyguladıklarını belirtti. DAEŞ'e karşı verilen mücadele kapsamında Irak ordusuna büyük araçlara karşı kullanmak amacıyla AT-4 tipi omuzdan atılan füze eğitimi de dahil olmak üzere eğitimler verdiklerini belirten Carter, hala önlerinde uzun bir savaş olduğunu ve Irak ordusunun "belli bir ölçüde" dayanıklılık gösterdiğini söyledi.

"(Kara operasyonun) yerel güçleri tarafından yapılması gerekir"

Carter'ın açıklamaları üzerine konuşan Cumhuriyetçi Senatör John McCain ise, taktiksel olarak koalisyon güçlerinin bir gelişme gösterdiğini kabul etmekle birlikte, "Biz bu savaşı kazanmıyoruz. Zaman bizim tarafımızda değil" ifadelerini kullanarak tepkisini gösterdi. McCain, şu anda DAEŞ'e karşı verilen mücadele içerisinde daha aktif bir kara harekatı gerçekleştirilmesi gerektiğini belirterek, "Hala Rakka'yı geri almak isteyen karada bir askeri birlik yok" şeklinde konuştu.Bakan Carter ise Başkan Obama yönetiminin DAEŞ'e karşı Amerikan askerlerinin karadan direkt operasyon yapmaması metodunu desteklediğini söyledi.Carter yakın bir zamanda, bunun bir karşılık verebileceğini, fakat uzun vadeli politikada ABD için sıkıntılar yaratacağını söyledi. Carter, "Uzun vadede, ele geçirilen bölgenin güvenliği ve yönetimi konusunda ciddi sorunlarla yüzleşeceğiz, (kara operasyonu) yerel güçler tarafından yapılması gerekir" dedi.Carter ile birlikte Silahlı Hizmetler Komitesi'ne konuşan ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı generallerinden Paul Selva ise DAEŞ'e karşı mücadele eden Suriyeli demokratik güçlerin ve Kürt müttefiklerin, alınması halinde Rakka'yı elde tutabileceklerinden emin olmadığını söyledi.Selva, Suriyeli demokratik güçlerin ve Kürt müttefiklerin Rakka'ya baskı uygulamak istediklerini belirterek, devamında, "Güvenliğin sağlanması ve kontrolü konusunda yeterince güç gösterebilecekleri çok net değil" değerlendirmesinde bulundu. Konuşmasında kendisine yöneltilen bir soru üzerine, Suriye'de "uçuşa kapalı bölge" konusuna da değinen Selva, bunun siyasal ve askeri sebeplerden dolayı olamayacağını belirterek, "Asıl sorulması gereken soru, şu an bunun için siyasal ortam uygun mudur?" ifadesini kullandı.

Şam ile İdlib'deki hava saldırılarında ölü ve yaralılar var

Başer Esad yönetimine ait savaş uçakları İdlib ve Şam'daki yerleşim yerlerine saldırdı. Saldırılar sonucunda 4 sivil hayatını kaybederken 11 kişi yaralandı

Arnavutluk'ta cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı

Arnavutluk'taki cumhurbaşkanlığı seçiminin 4'üncü turunda kazanan Meta oldu

Tillerson'dan Kuzey Kore'yle ilgili flaş açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore ile müzakereye açık olduklarını açıkladı