Ana Sayfa | DÜNYA

NATO'dan Rusya'ya önemli çağrı

NATO

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, NATO Genel Merkezi'nde Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü

Görüşme sonunda konuşan Stoltenberg, NATO ve Ukrayna arasındaki ortaklığı daha fazla nasıl artırabileceklerini ele aldıklarını belirtti. NATO'nun Ukrayna'nın yanında olmaya devam edeceğini söyleyen Genel Sekreter, Minsk ateşkes anlaşmasının uygulanmasını desteklediklerini ifade ederek, "Bu konuda geçen aylarda bazı gelişmeler kayda geçti. Ancak son zamanlarda ateşkesin artan oranda ihlal edildiğini gördük. Şiddetin yeniden başlama riski var" dedi.

Rusya'ya askerlerini geri çekme çağrısı

Ukrayna'nın sınırlarında hala tam kontrolünün bulunmadığını, anlaşmaya aykırı olarak Rusya'nın hala asker ve ekipmanlarını geri çekmediğini, yasa dışı grupların silahsızlandırılmadığını kaydeden Stoltenberg, "Yani, tüm tarafların taahhütlerini yerine getirdiğinden emin olunması gerçekten hayati önem taşıyor. Rusya'nın bu konuda özel bir sorumluluğu var" açıklamasını yaptı.

"Biz onlara asker diyoruz"

Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bugün yaptığı, "Orada (Ukrayna) askeri alanda bazı sorunların çözümüyle uğraşan kişilerin olmadığını söylemedik. Fakat bu, orada düzenli ordu birlikleri olduğu anlamına gelmez" şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

"Daha önce defalarca Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda askeri personel bulundurduğunu söylemiştik. Bu, bizim kendi istihbarat kaynaklarımız, açık kaynaklar, medyada yer alan haberler ve çok uluslu organizasyonların raporlarına dayanıyordu. Tüm bu kaynaklar aynı şeyi, yani Rusya'nın Ukrayna'da askeri personel bulundurduğunu gösteriyor Bugün onun (Putin) söylediği şey bizim uzun zamandır söylediğimiz şeyin aynısı. Putin, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda personeli bulunduğu ve bu kişilerin askeri hareketlilik gerçekleştirdiğini söyledi. Normalde, biz bu kişilere asker diyoruz."

"Rusya'nın askeri varlığı artıyor"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ise Moskova'yı Ukrayna'daki asker sayısını artırmakla suçlayarak, "Rusya'nın bölgede, özellikle de Donbas'ta askeri varlığı artıyor. Genel Sekreter'e, Ukrayna'nın doğusundaki işgal gücü askerlerinin sayısı konusunda bilgi verdim. Bugün, Rusya Devlet Başkanı da Ukrayna'nın işgal altındaki doğusunda asker bulundurduğunu ilk kez kabul etti. Aynı zamanda Kırım'ı ve yarımadada artan askeri varlığı da görüştük" diye konuştu.


Rusya'dan S 400 sevkiyatı açıklaması Türkiye bir NATO üyesi ama korkmuyoruz

Rusya, S-400 konusunda Ankara'nın büyük ilgisi olduğunu ve Türkiye'nin NATO ülkesi olmasına karşılık silahların nerelerde kullanılacağını konuştuklarını belirtti.

Göz göre göre yerleşiyorlar Türkiye'den Rusya'ya ikinci uyarı

Rusya'nın Nevruz kutlamalarında YPG'li teröristlerle fotoğraf çektirmesi ve Hatay'ın sınırında yer alan Afrin'e askeri üs kurması üzerine Türkiye, Rusya'nın Maslahatgüzarı Sergey Panov'a iki kez duyulan rahatsızlıka ilgili mesajı iletti.

NATO müttefiki Almanya Türkiye'yi yarı yolda bıraktı

DAEŞ ile mücadele konusunda arkasını dönen Almanya, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatın'nda hasar gören 10 tankı için parça vermeyi reddediyor.