Ana Sayfa | DÜNYA

ABD, Türk yetkililerinin dinlendiğine ilişkin iddiaları yalanladı

abd

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, yaptığı açıklamada Türk yetkililerin dinlendiğine dair ortaya atılan iddiaları yalanladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, NATO müttefiklerine yönelik dinleme faaliyetlerini sonlandırdığını açıklamasına rağmen ABD'nin Türk yetkililerini dinlediğine dair iddialar hakkındaki soruyu yanıtladı.Toner, "İzleme tekniklerimizi ya da yaklaşımımızı değiştirip değiştirmediğimize yönelik cevabımızda, ABD Başkanı Obama, Edward Snowden’ın suç teşkil eden eylemlerinin ortaya çıkmasının ardından bu konuyla ilgili birkaç kez konuştu ve bunları şeffaf şekilde yürüteceğimizi anlattı. Bunlar hala geçerliliğini koruyor" dedi.

"Türkiye ile DAEŞ’in Suriye ve Irak’tan çıkarılması için yakın çalışma içindeyiz"

Türk yetkililerin ABD istihbaratı tarafından dinlendiğine dair iddiaları duymadığını belirten Toner, Suriye konusunda yakın ilişki içinde bulundukları Türkiye ile istihbarat paylaşımı yaptıklarını hatırlattı.

Toner, şunları kaydetti:

“İstihbarat faaliyetlerimiz ya da Türkiye hakkında konuşmayacağım ama genel olarak Türkiye değerli bir NATO müttefikidir, DAEŞ karşıtı koalisyonun da üyesidir. Türkiye ile DAEŞ’in Suriye ve Irak’tan çıkarılması için yakın çalışma içindeyiz. Katkılarını ve DAEŞ karşıtı koalisyona katılımlarını değerli buluyoruz. Tekrar edeyim, çok yakın ilişki içindeyiz. Bilgi paylaşıyoruz. Bu nedenle bu şekilde davrandığımıza inanmak için bir neden yok.”

"Yakın çalıştığımız devlet ve hükümet başkanları güven içinde olmalılar"

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price da yaptığı açıklamada, 2014 yılı başından beri ABD Başkanı Barack Obama'nın, mecburi ulusal güvenlik amaçları dışında, dost ve müttefik ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının iletişim süreçlerinin takip edilmeyeceğini açıkça dile getirdiğini vurguladı.Başkan Obama'nın ulusal güvenlik ekibine ve istihbarat birimlerine, yabancı muadil kurumlarla koordinasyon ve işbirliği halinde çalışılması talimatını verdiğini de hatırlatan Price, "Yakın çalıştığımız ve işbirliğimizi derinleştirdiğimiz devlet ve hükümet başkanları, kendilerine gerçek partnerler olarak davrandığımız konusunda güven içinde olmalılar” ifadelerini kullandı.

Obama'nın sözleri

NSA'nın Almanya Başbakanı Angela Merkel'i iki yıl önce dinlediğinin ortaya çıkmasından sonra ABD Başkanı Obama, zorunluluk olmadığı sürece müttefik ülkelerin hükümet yetkililerini dinlemeyeceklerini söylemişti.Obama, "İstihbarat birimlerine açıkça söyledim. Ulusal güvenlik amacı taşıyan mecburi durumlar olmadıkça yakın dostlarımızın ve müttefiklerin devlet ya da hükümet başkanlarının iletişimini izlemeyeceğiz" ifadesini kullanmıştı.Dinleme iddialarına kaynaklık eden Wall Street Journal gazetesinin ilgili haberinde ise Obama'nın bu yöndeki sözlerinin aksine başta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu olmak üzere bazı müttefik ülke yetkililerinin dinlendiği iddia edildi. Söz konusu haberde NSA'in Netanyahu'yu dinlerken onunla Washington'daki temasları sırasında görüşen bazı Kongre üyelerinin de dinlemelere takıldığı ve bunun Kongre'de rahatsızlık meydana getireceği iddiasına yer verildi.Özellikle İran ile nükleer anlaşmaya karşı çıkan Netanyahu'nun ABD yönetimi tarafından dinlendiği savunulan haberde; Almanya, Fransa ve NATO liderlerinin dinleme listesinden çıkarıldığı ancak liderlerin üst düzey danışmanlarının dinlenmeye devam edildiği ileri sürüldü.Adam Entous ve Danny Yadron imzalı haberde, NSA'in, 2014 yılından sonra Türk yetkilileri dinlemeye devam ettiği iddiası da yer aldı.

Şam Uluslararası Havalimanı'nda büyük patlama

Şam Uluslararası Havalimanı'nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından yangın meydana geldi

Beyaz Saray'da gündem Kuzey Kore

Beyaz Saray'da yetkililer ABD senatörlerine Kuzey Kore konusunda brifing verdi

Fransa'daki seçimlerin ilk tur resmi sonuçları açıklandı

Fransa Anayasa Konseyi, cumhurbaşkanı seçimin ilk tur sonuçları ile ilgili İçişleri Bakanlığının iki önce paylaştığı verileri doğrulayarak resmi sonuçları açıkladı