Ana Sayfa | DÜNYA

Avrupa'da yeni yıl coşkusu böyle yaşandı

yılbaşı

Dünyanın pek çok yerinde 2016 yılına girerken büyük coşku yaşandı. Havai fişek gösterileri düzenlendi

İngiltere, 2016’ya başkent Londra’daki geleneksel havai fişek gösterileri için 3 bin polisin görev aldığı geniş güvenlik önlemleri altında girdi.İngiliz Parlamentosunun önünde, Thames Nehri üzerinde gerçekleştirilen havai fişek gösterisi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da biletli izlendi. Saatler 00.00'ı gösterdiğinde başlayan ve 11 dakika 15 saniye süren gösteri, bilet alan 100 bini aşkın kişi tarafından takip edildi.Kutlamada, 12 bin havai fişek kullanıldı.  İngiliz Parlamentosu'nun saat kulesi Big Ben'in çanları, yeni yıla girilmesiyle 12 kez çalındı.

Fransa

Fransa'nın başkenti Paris'te Champs-Elysees Bulvarı'nda düzenlenen yeni yıl kutlamalarına binlerce kişi katıldı. Bulvarda bulunan Zafer Takı Anıtı'na Fransız bayrağının projeksiyonla yansıtılmasıyla başlayan ışık gösterisi, Fransa'daki birlikte yaşama kültürünü anlatan kısa bir filmle devam etti. Gösteride, Fransız milli marşı dünyanın farklı kültürlerine ait enstrümanlarla seslendirildi. Hava fişek gösterilerinin yapılmadığı bulvarda yığılmayı engellemek için büyük ekranlar kuruldu.

11 bin polis yılbaşı kutlamalarında görev yaptı

Paris'te 13 Kasım terör saldırıları sonrası yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen kutlamalarda Champs-Elysees Bulvarı'nda bin 600, şehir genelinde de 11 bin polis yılbaşı kutlamalarında görev yaptı.Ülke çapında ise yaklaşık 100 bin polis kutlamalarda hazır bulundu. Paris'te kutlamaların yapıldığı yerlerde alkol satışı akşam 20.00'den sabah 06.00'ya kadar yasaklandı.

Almanya

Almanya'nın başkenti Berlin'de, yaklaşık yüz bin kişi geniş güvenlik tedbirleri altında yeni 2016'ya merhaba dedi.Berlin'de kutlamalar tarihi Brandenburg Kapısı ile Zafer Anıtı arasındaki "17 Juni" Caddesi üzerinde gerçekleşti. Dünyanın dört bir tarafından gelen turistlerin de katıldığı yılbaşı kutlamasında, 8 dakika süren havai fişek gösterisi başladı.Berlin'de yılbaşı kutlamasının yapıldığı alana girişlerde ve alanın etrafında geniş güvenlik tedbirleri alındı. Polis kutlamanın yapılacağı alanın etrafındaki cadde ve sokakları erken saatlerde trafiğe kapattı. Bu sene yılbaşı kutlamalarının yapıldığı alanda 750 yerine 900 polis görevlendirildi.

Roma

İtalya’nın başkenti Roma’da vatandaşlar 2016 yılına terör endişesiyle birlikte girdi. Fransa’nın başkenti Paris’i vuran terör saldırılarının ardından son ana kadar kutlama programı kesinlik kazanmazken Kolezyum Meydanı'nda sınırlı sayıda havai fişek atıldı.İtalya başkentinde yeni yılın kutlandığı bir diğer adres ise eski Roma’da hipodrom alanı olarak kullanılan Circo Massimo’da verilen konser oldu. Kolezyum ve konser alanı olmak üzere yoğun güvenlik önlemleri alınırken, geleneksel yılbaşı konserinde bu yıl ilk kez giriş-çıkış kapıları oluşturuldu ve insanlar bu kapılara yerleştirilen metal detektörlerde arandıktan sonra alana girebildiler.Roma'da 2 bin 300 güvenlik görevlisi ve 750 itfaiye eri görev yaptı.

Yeni yıl havai fişek gösterileriyle kutlandı

Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya, Arnavutluk, Kosova ve Slovenya'da halk, yılbaşı kutlamaları dolayısıyla düzenlenen etkinliklere yoğun ilgi gösterdi.Balkan ülkelerinin başkentlerinde düzenlenen açık hava konserlerinde eğlenen halk, yeni yılı havai fişek gösterileriyle kutladı.Bosna Hersek'teki yılbaşı kutlamalarının merkezi, başkentteki Saraybosna Çocukları Meydanı olurken, Bosna Hersekli ünlü şarkıcıların sahne aldığı konserde Saraybosnalılar, aylardır şehri esir altına alan sisin yerini berrak gökyüzüne bırakmasının tadını çıkardı. Yeni yılın ilk dakikalarında ise şehrin hemen her yerinden havai fişekler atıldı. Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki Parlamento Binası önündeki meydanda toplanan binlerce kişi, dünyaca ünlü Steven Seagel'ın şarkıları eşliğinde eğlenirken, saatlerin 00.00'ı göstermesiyle ünlü şarkıcı Lepa Brena da Belgradlılara unutulmaz dakikalar yaşattı. 

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de ise yılbaşını kutlamak için Ban Jelavic Meydanı'nı dolduran binlerce kişi, ünlü şarkıcı Nina Badric'in seslendirdiği şarkılar ve havai fişek gösterileri eşliğinde 2016'yı karşıladı. 

Bölgenin en küçük ülkesi Karadağ'ın başkenti Podgorica'daki Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan binlerce Karadağlı da soğuk havaya rağmen, ünlü şarkıcılar Zeljko Joksimovic ve Hari Mata Hari konserleri ile yeni yıla "merhaba" derken, ülkenin sahil kenti Budva'da da halk eski Yugoslavya'nın en ünlü şarkıcılarından Zdravko Colic'in şarkılarıyla eğlendi.

Makedonya'da da kutlamaların merkezi başkent Üsküp'teki Makedonya Meydanı olurken, halk yeni yıla havai fişek gösterileriyle girdi.

Arnavutluk'ta da kutlamalar için başkent Tiran'daki Rahibe Teresa Meydanı'nı binlerce kişi  doldururken, Cumhurbaşkanı Bujar Nishani de sağlık, sevgi, birlik ve beraberlik mesajı yayınladı.

Kosova'nın başkenti Priştine'deki kutlamaların merkezi ise Zahir Payaziti Meydanı olurken, Slovenya'nın başkenti Ljubljana'da şehir merkezinde toplanan halk, 2016'yı havai fişeklerle karşıladı.

New York

ABD'de yılbaşı kutlamalarının merkezi konumundaki New Yok Times Meydanı'nda yaklaşık bir milyon kişi yoğun güvenlik önlemleri altında yeni yıla girdi.

Fransa ve California'da son dönemde yaşanan terör saldırıları ve ABD'de yılbaşında büyük kentlere yönelik saldırı ihbarları, New York polisini bu yılki kutlamalar için yoğun güvenlik önlemleri almaya itti.Times Meydanı'na dünyanın dört bir yanından gelen turistler ve ABD'liler kutlamalar için ayrılan bölümlere girerken dedektörlerle tek tek arandı. Polis köpekleri ve FBI dedektifleri de meydanda görev aldı. Yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle turistler saatlerce kuyruklarda beklemek zorunda kaldı. Polis büyük sırt çantalarıyla meydana girilmesine izin vermedi.Meydanda yerel saatle 18.00'de başlayan kutlamalarda bir çok müzik ve gösteri grubu sahne alarak yaklaşık bir milyon kişiyi eğlendirdi. Önceden belirlenen bir çiftin de sahnede nikahı kıyıldı ve çiftin ABD'de yeni yılın ilk evlenen çifti oldukları duyurulduTürkiye'den yılbaşı tatili için New York'a gelen Türk turist Yasemin Yıldızhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kutlamaları izleyebilmek için 14.30'da kuyruğa girdiğini buna rağmen meydanda ikinci bölgeye kadar ilerleyebildiğini söyledi."Dünyanın her tarafından insanlarla bir arada olmak, ortak bir dil konuşmak ve bu soğukta donmak bir harika" diye konuşan Yıdızhan, "Yeni tanıştığım Japon arkadaşım internetini, New Yorklu arkadaşım vücudun ısınmasını sağlayan pedlerini paylaştı. Her saat başı geri sayım yapıyoruz. Meydandaki ekranda 'mutlu yıllar Türkiye' yazısını gördüğümde ağlayacaktım" dedi.

1 milyar kişinin izlediği tahmin ediliyor

Times Meydanı'nı yöneten kuruluşun yaptığı açıklamaya göre, kutlamaları ABD'de 100 milyondan fazla, dünyada ise yaklaşık 1 milyar kişinin canlı izlediği tahmin ediliyor.Saatler gece yarısını gösterdiğinde meydandaki kalabalığın geri sayımı eşliğinde 100 yıldan fazladır kutlamaların sembolü olan kristal küre aşağıya indirildi ve 2016'ya girildi.Kutlamalarda 1 ton konfeti atıldığı kaydedildi. Öte yandan New York eyaletinin Rochester kentinde bir restoranda yılbaşı akşamı sivillere silahlı saldırı planladığı belirlenen 25 yaşındaki Emanuel Lutchman, terör suçlamasıyla tutuklanmıştı.Güvenlik riski nedeniyle Rochester kentinde havai fişek gösterileri iptal edildi.

Kan donduran görüntüler Türk bayrağını ateşe verdiler

Emenistan'ın başkenti Erivan'da düzenlenen etkinlikler kapsamında Türkiye ve Azerbaycan bayraklarını yaktılar

Fransa'da seçmenlere kötü sürpriz Boş olması gereken zarflar doldurulmuş

Fransa'da yapılan seçimlerin ilk turunda Paris'in 15. bölgesinde oy kullanmak için sandığa giden vatandaşların zarflarının daha önceden kendi adlarına başkalarının doldurduğunu öğrenildi

Fransa'daki seçim sandıklarından Erdoğan çıktı

Fransa'da dün akşam ilk turu gerçekleştirilen seçim sandıklarından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ismi çıkması şaşırttı