Ana Sayfa | DÜNYA

Kıbrıslı Türk ünlü tarihçi Prof.Dr.Salahi Sonyel vefat etti

salahi_sonyel_vefat

Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesi, İngiltere Kıbrıs Türk Cemiyeti’nin ve Kıbrıs Türk Toplumu'nun saygıdeğer bir üyesi olan, ünlü tarihçi, yazar, Prof.Dr.Salahi Sonyel 25 Aralık 2015 tarihinde, hakkın rahmetine kavuştu. Salahi Sonyel, Atatürk ve Cumhuriyet tarihi konusunda çok önemli çalışmalara imza atan tarihçilerin başında geliyor.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-İngiltere Kıbrıs Türk Cemiyeti’nin ve Kıbrıs Türk Toplumu'nun saygıdeğer bir üyesi olan, ünlü tarihçi, yazar, Prof.Dr.Salahi Sonyel  25 Aralık 2015 tarihinde, hakkın rahmetine kavuştu. Cenaze namazı, 149 Oriental Road, Woking GU22 7BA adresinde olan, Shah Jahan Mosque Camii'sinde 7 Ocak 2016 Persembe günü, öğleden sonra  saat 13.15'te kılındıktan sonra, Brookwood Mezarlığına (Brookwood Cemmetery, Cemetery Pales, Brookwood, Wokinghan, GU24 OBL. Tel No:01483472222) defnedilecektir. Tüm İngiltere Kıbrıs Türk toplum üyelerinin katılması beklenilmektedir.

 

İngiltere Kıbrıs Türk Cemiyeti’nin eski başkanı Mustafa GENÇSOY ve merhum Prof.Dr.Salahi Sonyel

 

FEDERASYONDAN BAŞSAĞLIĞI

 

İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu, Avrupa Gazetesi’ne merhum Sonyel ile ilgili bir başsağlığı iletisi gönderdi. İleti şöyle:

“Tüm yaşamını Türkiye  ve Kıbrıs 'ın gerçeklerini ortaya çıkarmaya  adamış, bu uğurda yazdığı kitaplar ve verdiği yüzlerce konferansla bizlerin aydınlanmasına hizmet etmiş gerçek bilim insanı, tarihçi, yazar Prof. Dr.Salahi R. Sonyel'in vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.Merhuma Allah'tan rahmet, başta ailesi olmak üzere Türk Toplumu'na başsağlığı dileriz. Işıklar İçinde Uyusun.”

 

 

SALAHİ SONYEL        

1932 yılında Kıbrıs’ta doğan Sonyel, İngiliz Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1957 yılına kadar Ada’daki İngiliz yönetimine bağlı kuruluşlarda görev yaptı. Aynı yıl Kuzey İrlanda’da Belfast’taki Queen’s Üniversitesi’nden kazandığı burs ile çalışmalarını Britanya’da sürdüren Sonyel, burada siyasal bilimler, ekonomi ve eğitim konularında eğitim gördü. Ünlü Birbeck College’da siyaset ve diplomasi tarihi üzerine çalışmalar yapan Prof. Sonyel Londra Üniversitesi’nde doktora yaptı.        

 

Halen Kuzey Kıbrıs’taki Yakın Doğu Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Sonyel, merkezi Ankara’da bulunan Türk Tarih Kurumu’nun da üyesi.        

Prof. Sonyel, çok sayıda makalesi ve araştırmasının yanısıra Türk Kurtuluş Savaşı üzerine 2 ciltlik bir eseri de konu üzerine yazılmış önemli eserler arasında yeralıyor. Prof. Sonyel’in ayrıca, Azınlıklar ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Parçalanışı, Büyük Savaş ve Anadolu Trajedisi, Türkiye’nin Bağımsızlık Mücadelesi ve Ermeniler adlı ünlü eserleri de bulunuyor. Prof. Sonyel’in, İngiliz belgelerinden yararlanarak kaleme aldığı “Büyük Türk Atatürk” adlı bir eseri de var.

 

 

81 yaşındaki Salahi Sonyel, “Kaygılı Yıllar” adlı kitabında ortaya çıktı.  Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesi 81 yaşındaki Salahi Sonyel, “Kaygılı Yıllar” adlı kitabında, “Mudanya konferansından sonra Mustafa Kemal, barış konferansının ardından iki ay içinde İstanbul ve Trakya Türklere devredilmezse İngilizlere karşı ivedilikle husumet başlayacaktı” diyor.  Salahi Sonyel, Atatürk ve Cumhuriyet tarihi konusunda çok önemli çalışmalara imza atan tarihçilerin başında geliyor. Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesi olan 81 yaşındaki Sonyel, Türk tarihine yaptığı hizmetler nedeniyle Atatürk Üstün Hizmet Madalyası almaya hak kazanan bir isim. Sonyel, yıllardır İngiltere’de yaşamını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Remzi Kitapevi’nden çıkan “Kaygılı Yıllar Gizli Belgelerle Kurtuluş Savaşı’nın Perde Arkası 1918-1923” isimli çalışmasında İngiliz gizli belgeleri ve dönemin istihbarat raporlarında Türk Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşuna ışık tutuyor. İngiliz gizli istihbarat arşivlerinde Atatürk ve Türkiye’nin kuruluş dönemine ilişkin belgeleri yayınlayan Sonyel’in “Kaygılı Yıllar” isimli çalışmasında çok çarpıcı bilgiler yeralıyor.

Küba'da yolcu uçağı düştü 39 yolcu hayatını kaybetti

Küba'dan kalkan Aerogaviota Havayollarına ait Antonov AN-26 tipi yolcu uçağı düştü

PYD bayraklı ABD tankları Türkiye sınırına konuşlandırıldı

ABD ordusu PYD'ye olan desteğini sürdürüyor. YPG bayraklı ABD tankları Türkiye sınırına çok yakın bir mesafeye yerleştirilmesi üzerine konuşan Pentagon Sözcüsü Albay Davis, ''Sınır alanları da bizim hareket alanlarımıza dahil." dedi.

Almanya'da camiye molotofla saldırı düzenlendi

Almanya'nın Weil am Rhein kentinde bulunan Eyüp Sultan Camii'ne düzenlenen molotoflu saldırının ardından Türk vatandaşları tepki gösterdi