Ana Sayfa | DÜNYA

Türk Kültürünü İngilizlere Tanıtıyor, St. Albans’da yine Türkiye vardı

St_Albans_Belediye_sali_Mehmet_Gaygusuz

İngiltere anayasası olarak bilienen Magna Carta'nın imzalandığı, neredeyse hiçbir Türk seçmen ve oyu olmayan bir şehir olan St. Albans’ta Türk Belediye Başkanı’nın Yardım Balosu Muhteşemdi. Salih (Mehmet) Gaygusuz, belediye başkanı olarak Türkleri gururlandırmaya devam ediyor.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-İngiltere’nin en eski yerleşim yerlerinden olan anayasası olmayan ülkedeki yasaların dayandığı ünlü Magna Carta'nın imzalandığı, neredeyse hiçbir Türk seçmen ve oyu olmayan bir şehir olan St. Albans’ta İngilizlerin oyu ile geçen seçimlerde belediye başkanı seçilen Salih (Mehmet) Gaygusuz, belediye başkanı olarak Türkleri gururlandırmaya devam ediyor. 

 

Belediye başkanı Sliah Gaygusuz'un konuşma videosunu izle

İngilizce

 

 

 

Türk Kültürünü İngilizlere Tanıtıyor

 

Dünyaca Ünlü Türk Piyanist Gülsin Onay, 27 Şubat 2016 tarihinde St.Albans’ta, Türk Belediye Başkanı Mehmet Gaygusuz’un düzenlediği klasik müzik yardım konserinde sahne almış ve dinleyicileri büyülemişti. 11 Mart’ta gerçekleşen Belediye Başkanlığı Balosu’nda iste Türk Başkan’a destek yağdı. Yoğun katılımın gözlendiği gecede birbirinden önemli konuklar vardı. Yardım Balosuna gelen İngiliz konuklara isimlerinin yazıldığı nazar boncuklu kartvizit hazırlanması, masalara Türk lokumu ve el yapımı Türk motiflerinin işlendiği seramikten küçük  hediyelik eşyaların ikram edilmesi, Türk şarapları, oryantal dansçıların özel gösterisi, baloda Türkiye rüzgarları estirdi.

 

 

Birbirinden Prestijli Davetliler

 

 

Belediye Başkanı (Mayor) Mehmet Gaygusuz ve eşi Mayoress Maureen Gaygusuz’un ev sahipliği yaptığı geceye, Hertfordshire Yüksek Polis Amiri (High Sherriff) Jonathan Trower ve eşi Gini Trower, St. Albans Belediyesi İdari Amiri James Blake ve eşi Margaret Blake, Yargıç John Plumstead ve eşi Gina Plumstead, Milletvekili Anne Main, Papaz Em Coley ve Lee Coley, St. Albans Belediye Başkan Yardımcısı Gill Clark ve hayat arkadaşı Stuart Bowman, David Clarke, Paulina Clarke, Carole Peacock ve Susan Marsden gibi önemli isimler katılım gösterdiler. İngiltere Türk Toplumunu temsilen Avrupa gazetesi editor Vatan Öz,  Aytaç Sağlam ve eşi Nilay Sağlam, Çoşkun Nas, İsmail Nas, Adem ve Tuğba Baş, Kudret Hancı, Ciğdem Keleş, Right Holidays yönetecisi Arif Paşa, Nilüfer Pyper, Gamze Şahin katıldı. 

 

 

 

Right Holidays ve Nas Oto sponsorluğu

 

Gecede sponsorların desteğiyle gerçekleştirilen çekiliş ile birçok hediye de dağıtıldı. Bu hediyelerin en önemlileri Right Holidays tarafından sağlanan iki adet İstanbul gidiş dönüş bileti ve Nas Oto sponsorluğunda sağlanan Trabzon’da 2 haftalık konaklamalı ve arabalı tatildi. 10. Yılında 2. Şubesini açarak Londra’daki Türk toplumuna seyahat hizmeti sunmaya devam eden Right Holidays, Türk Belediye Başkanı’na verdiği destekle de bir kez daha takdirleri topladı. 

 

 

10. Yılında 2. Şubesini açarak Londra’daki Türk toplumuna seyahat hizmeti sunmaya devam eden Right Holidays, Türk Belediye Başkanı’na verdiği destekle de bir kez daha takdirleri topladı. 

 

 

 

 Yardım Balosuna gelen İngiliz konuklara isimlerinin yazıldığı nazar boncuklu kartvizit hazırlanması, masalara Türk lokumu ve el yapımı Türk motiflerinin işlendiği seramikten küçük  hediyelik eşyaların ikram edilmesi, Türk şarapları, oryantal dansçıların özel gösterisi, baloda Türkiye rüzgarları estirdi.

 

 

 £1100 çekilişte tatil kazandı

 

 Ed Suttie isimli yardımsever İngiliz, kanser yararına yardım toplamak için Kuzey Kutbuna yürümüştü. Kuzey Kutbu (Nort Pole) da hayatını riski atarak yürüyen ve Baloya katılan Ed Suttie, £1100 vererek cekilişe katıldı ve  Trabzon’da tatil kazandı. 

 

  İngilizlere Atatürk imzalı Türk Kahvesi fincanlari hediye edildi

 

Türk Kültürünü İngilizlere Tanıtan Bir Mayor

 

 

 

Göreve gelir gelmez birbiri ardına yaptığı etkinliklerde Türklüğü ve Türk Kültürü’nü ön plan çıkaran ve başkanı olduğu belediye sınırları içinde İngilizlerin de takdirini toplayan Mehmet Gaygusuz yine büyük bir etkinliğe imza atmış oldu.

Mehmet Gaygusuz: “Türkiye’nin hak ettiği güzel vitrinlerde yer alması için çalışıyoruz” dedi. St.Albans Kasabasına 43 yıl önce gelen Mehmet Gaygusuz, şunları söyledi:  “Bu tarihi değerleri olan eski St Albans şehrinin ilk yabancı belediye başkanlığı görevini kazandım. Hiçbir Türk seçmenim yok. Bir Türk kökenli aday olarak tamamen İngiliz seçmenlerle seçildim. Böyle bir göreve layık görüldüğüm icin seçmenlerime minnettarım.”

 

 

 

Rekor Bağış toplandı

 

 

Türk seçmen ve Türk oyu olmayan bir şehirden İngilizlerin oyu ile belediye başkanı seçilen Mehmet Gaygusuz şunları söyledi:  “Bugünlerde yaşanan üzücü olaylar ve Türkiye’miz karşıtı hareketler karşısında İngiltere'de yaşayan bizler, Türkiye’nin hak ettiği güzel vitrinlerde yer alması için çalışacağız. Bunu el ele hep birlikte başaracağız... Beni kırmayıp Trabzonda oto kiralama sahibi Ismail Nas iki haftalık oto kiralamayi balomuza bedava bağışlayarak kendi evimle birleştirip açık arttırma usulüyle misafirlerimize sunduk ve sonuçta £1100 karşılığında ünlü North Pole yani Kuzey Kutbu kahramanı Ed Suttee tarafından kazanıldı. Böyle bir ünlü kişiyi Trabzon’umuzda ağırlayacağımız için çok mutluyuz, gecenin yardım kurumlarına geliri £17.567.00 ile sonuçlanmıştır. Bir dahaki etkinliklerde hepinizi bekliyoruz. Balomuza bağışlarda bulunan Right Holidays’in değerli sahiplerine ve Nas OtO kiralama ismail Nas’a çok teşekkür ediyorum.”

 

 

 

SON DAKİKA HABERLER İÇİN AVRUPA GAZETESİ FACEBOOK SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

 

SON DAKİKA HABERLER İÇİN AVRUPA GAZETESİ TWITTER SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Papa'dan Kuzey Kore-ABD krizine ilişkin çözüm önerisi

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, ABD ile Kuzey Kore arasında son dönemde yaşanan krize ilişkin arabuluculuk çağrısı yaptı

Dera'ya bomba yağdı en az 10 sivil can verdi

Suriye'nin güneyinde yer alan Dera il merkezine yönelik düzenlenen hava saldırısı sonucunda en az 10 sivil can verdi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ölüm kampları ortaya çıktı

Son dönemlerde füze denemeleriyle gündemden düşmeyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un gizli hapishaneleri olduğu ortaya çıktı. Bu hapishanelerde çalışan bir kadın yaşananlara dair kan donduran açıklamalarda bulundu